Kolo, mobil, cédéčko. To vše už vaši blízcí pod stromečkem určitě našli. Leckoho proto nyní napadl i originálnější dárek. V době, kdy akciespadly na nejnižší hodnoty za poslední roky, by mohl blízké zaujmout dárek v podobě cenného papíru. Teď potěší a za pár let může přinést příjemný výnos. Jenže uskutečnit tuto myšlenku není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Akcií existuje několik typů. Nejlépe se převádí akcie ve fyzické podobě (tzv. listinné), které znějí na majitele (či na doručitele). Tedy kdo je drží, ten je jejich vlastníkem. Pak stačí takovou akcii vložit do obálky, tu nadepsat jménem obdarovaného a uložit pod stromeček. Má to ale háček. S listinnými akciemi se na českých burzách neobchoduje. Tam si nakupující a prodávající vyměňují pouze takzvané zaknihované akcie, tedy takové, které nemají fyzickou podobu.
I ty se dají převést, i když je to o něco složitější a patrně se z takového dárku nepodaří učinit vánoční překvapení. K převodu zaknihované akcie je nutný souhlas osoby, která ji nabývá.
Z toho vyplývá, že se musí převodu cenných papírů osobně účastnit, nebo musí dát dárci pro tento účel plnou moc. Ať už obecnou na všechny úkony, nebo speciální pouze na převod cenného papíru.
Bezúplatný převod akcií není zase tak neobvyklý, potvrzuje jeden ze zaměstnanců burzy RM-SYSTÉM. „Jednou k nám na pobočku přišla matka s dcerou, která dovršila 18 let věku, a tak jí převedla na účet nějaké akcie,“ tvrdí a dodává, že se u něj také stavoval tatínek, který kupuje akcie, které chce převést na syna v okamžiku, kdy zmoudří natolik, aby akciehned neprodal a peníze neutratil.
Před provedením vlastního převodu je důležité si uvědomit, zda se mají darovat akcie české, nebo zahraniční. České akcie, jejich zaknihovanou podobu, eviduje Středisko cenných papírů (SCP). Zahraniční akcie se vypořádávají v systému UNIVYC. Rozdíl je v tom, že zatímco v SCP má každý investor účet na vlastní jméno, tak v systému UNIVYC mají účty pouze obchodníci. Ti pak evidují stav akciových kont svých klientů. Převod mezi účty dvou klientů u jednoho obchodníka s cennými papíry se tedy v UNIVYCu vůbec neprojeví.
Rozdíl je tedy v tom, že v rámci SCP si investoři mohou cenný papír převést sami. U akcií, které eviduje UNIVYC, musí jít vždy žádost přes obchodníka s cennými papíry, u něhož má dárce investiční účet.
„Z důvodu poplatků bych spíše doporučoval k převodu akcií použít přepážku SCP než obchodníka,“ míní Petr Pokorný, ředitel oddělení Securities Trading v LBBW Bank. Poplatek za takovou transakci je 107 korunza připsání akcií a stejná částka za odepsání cenných papírů, tedy dohromady při písemném podání 214 korun. U brokera můžete zaplatit klidně i pětkrát tolik. Jinou možnost ale dárce nemá, pokud evidenci cenného papíru vede UNIVYC.
„Můžete také narazit i na daňový problém,“ upozorňuje Pokorný. Pozitivní změnu, kterou přinesl první leden 2008, i když pro drobného investora je takřka nepoznatelná, představuje zrušení darovací daně u některých typů osob. Osoby v první a druhé skupině (rodiče, sourozenci, tety atp.) nemusí platit žádnou darovací daň. Dříve se daň neplatila při daru do milionu korun. Po nabytí cenných papírů pro nového držitele také běží šestiměsíční daňový test, po jehož uplynutí bude výnos z prodeje cenných papírů osvobozen od zdanění.
Existuje ještě jeden způsob, jak akciové překvapení pod stromečkem připravit. I když půjde jen o dárcův slib. „Pokud by měl někdo zájem darovat akcie, lze to řešit i smluvně. Pod stromek může dát tomu druhému příslib (smlouvu) o převodu akcií. Tohle je možné i u veřejně obchodovaných emisí a i v případě účtů u různých brokerů,“ naznačuje Peter Čaputa z BH Securities. Stejně tak ale může mezi příbuznými i známými fungovat ručně vytištěný certifikát, jehož obsah půjdou dárce i obdarovaný naplnit někdy v budoucnu.
Zdá se Vám dobrý nápad dát pod stromeček akcii?
Sdílejte článek, než ho smažem