Akcie: České firmy padají a padají

| rubrika: Analýza | 8. 7. 2008 | 1 komentář
Pražská burza klesla již pátý týden v řadě. Tentokrát si index PX odepsal 3,92 %. V pondělí byla zakončena první polovina roku, která přinesla propad hlavního indexu o 18,3 %, což je nejhorší první polovina roku od 1995.

Začátek července se na pražské burze nesl v negativním duchu. Za celý týden byly všechny SPADové tituly ve ztrátě. Největší pokles zaznamenaly akcie NWR (-12,9 %), které ztrácely hlavně během čtvrteční seance, když investoři reagovali na pohyb cen uhlí na mezinárodních trzích. O téměř 10 % přišel Unipetrol, když vnější podmínky pro podnikání se nezlepšují (vysoké ceny ropy, rekordně silná koruna). Při mělkém trhu přes 10 % ztratily i akcie Philip Morris a dostaly se pod hranici 4 000 Kč. Negativnímu sentimentu díky vysokým cenám energií částečně odolával ČEZ (-1 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 478,01 420,0-3,92
Klíčové události minulého týdne
  • Česká koruna v týdnu opakovaně pokořila rekordní hodnoty k EUR i USD. Vůči EUR zakončila obchodování na hodnotě 23,618, vůči dolaru na 15,05 Kč. V průběhu čtvrtka se vůči USD dostala koruna až na hranici 14,96 Kč.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
1/7 JP Morgan zvýšila cílovou cenu pro energetickou společnost na 1 580 Kč z předchozích 1 450 Kč. Doporučení zůstalo "neutral". Vyšší cílová cena koresponduje s vyšší předpovědí dosažitelných cen elektřiny pro ČEZ.
1/7 ČEZ uspěl v tendru na tureckou distribuční firmu Sedas. V konsorciu s firmou Akenerji zaplatí 600 milionů USD. Ve společném podniku bude mít ČEZ 50% podíl. Sedas v severoturecké oblasti Sakarya dodává ročně osm terawatthodin elektřiny pro 1,3 milionu zákazníků.

CME
1/7 CME formálně dokončila transakci, v rámci níž došlo k navýšení podílu v ukrajinské společnosti Studio 1+1 z 60 % na 90 %. Za podíl bylo zaplaceno 219,6 milionů USD. Na zbývající podíl má CME uzavřenu opční smlouvu. Vedení očekává, že během 3 let dojde ke ztrojnásobení výnosů a ty dosáhnou až 300 milionů EUR.
2/7 Akciím mediální společnosti byla zvýšena cílová cena na 125 USD ze strany ING. Doporučení "kupovat" bylo ponecháno.

ECM
2/7 Komerční banka začala analyticky pokrývat developerskou skupinu ECM. Úvodní doporučení bylo stanoveno na stupni "kupovat" s cílovou cenou 1 279 Kč. Analytici KB předpokládají, že silný propad kurzu byl způsoben spíše tržním sentimentem než firemními fundamenty. Přes složité podmínky na trhu vidí u akcií silný růstový potenciál.

Erste Bank
4/7 Analytici Goldman Sachs po necelých dvou měsících opět mění cílovou cenu pro akcie rakouské banky. Po květnovém zvýšení na 54,7 EUR jí tentokrát snižují na 51,1 EUR. Doporučení "kupovat" zůstává nezměněno.

New World Resources
1/7 Goldman Sachs doporučuje "kupovat" akcie těžební společnosti. Cílová cena byla stanovena na 24,70 liber (cca 745 Kč).
1/7 Generální ředitel Mike Salomon prohlásil, že díky jednoročním kontraktům bude firma své prodejní ceny v roce 2009 přizpůsobovat mezinárodním cenám, které jsou aktuálně výrazně vyšší. Salomon potvrdil dřívější informace o zahájení těžby v Polsku v horizontu minimálně 4 let a investici ve výši 600 až 800 milionů EUR.

Komerční banka
2/7 Raiffeisen Centrobank zvýšila doporučení pro domácí bankovní ústav na "kupovat" z předchozího "držet". Cílová cena byla však upravena směrem dolu na 4 242 Kč.

Očekávané události
  • 8/7 Spotřebitelské ceny, nezaměstnanost

Spojené státy: Od podzimu už mínus 20 procent

Americké trhy měly díky oslavám Dne nezávislosti v pátek zavřeno, ráz obchodování se však ani ve zkráceném týdnu příliš nezměnil. Indexyve středu prohloubily svoje letošní minimální hodnoty.

Čtěte více.

Německo: DAX sahá na dno

Německé akcieklesají již pátý týden v řadě. Index DAXztratil 2,4 % a přiblížil se do blízkosti svého letošního minima.

Čtěte více.

Maďarsko: Letošní hlubina -23 procent

Maďarský index BUXse dostal pod hranici 20 000 bodů. V průběhu týdne ztratil 2,3 a od začátku roku je slabší již téměř o 23 %.

Čtěte více.

 

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.