Špetka akcií v portfoliu snižuje riziko

| rubrika: Sloupek | 2. 7. 2008
Špetka akcií v portfoliu snižuje riziko
Obecně platí, že akcie jsou rizikovým produktem. Když se ale přimíchají do portfolia pouze v malé míře, jenom jako koření, snižují riziko dluhopisového portfolia.

Při sestavování portfolianení dobré vydat se pouze jednou cestou a vsadit pouze na jeden druh aktiv, a to ani v případě, že se jedná o konzervativní dluhopisy. Pokud totiž vsadíme pouze na dluhopisy, bereme na sebe rizika, kterým dluhopisy podléhají. To je zejména růst úrokových sazeb, který snižuje cenu dluhopisů na trhu.

Proto je vhodné i do velice konzervativních portfolií přimíchat trochu akcií. Je třeba zdůraznit slovo „trochu“, aby pořád platilo, že se jedná o konzervativní portfolio. Jakmile máme v portfoliu malé procento akcií, rozkládá se riziko mezi dvě aktiva: dluhopisy a akcie. V okamžiku, když se nedaří dluhopisům, je šance, že se bude dařit akciím a portfolio bude mít zajímavější výnosy. Samozřejmě se může stát, že se nedaří ani dluhopisům, ani akciím. V tom případě není pro naše portfolio záchrany a jeho hodnota klesne. Šance, že se nebude dařit ani jedné složce je menší než šance, že se nebude dařit pouze dluhopisům.

Velmi nízké riziko nabízí portfolio ve složení: 20 % akcie a 80 % dluhopisy. Jak se dařilo tomuto portfoliu v minulosti, ukazuje následující graf.

Výnos a riziko

Portfolio s 20 % v akciích má o jeden procentní bod vyšší výnos než čisté dluhopisové portfolio. Má ale zároveň nižší riziko. Údaje v grafu platí pro trh v USA a pro desetileté vládní dluhopisy. Vzhledem k dlouhé splatnosti jsou tyto dluhopisy rizikovější, než je obvyklé třeba v Česku. V tuzemsku je typické, že fondydrží dluhopisy s kratší dobou splatnosti. Ty jsou méně rizikové a potřebují tedy trochu méně „akciového koření“. Doporučený objem je 10 až 15 % akcií v portfoliu.

Fakt, že špetka akcií snižuje riziko a zvyšuje výnos portfolia, je vidět třeba na penzijních fondech. I penzijní fondy přimíchávají do portfolia akcie. Například penzijní fond ČSOB progresobsahuje zhruba 12 % akcií. Doplňuje tak své konzervativní dluhopisové portfolio. Akcie dávají portfoliu vyšší očekávaný výnos a přitom nezvyšují riziko.

Akcie prostě patří i do konzervativního portfolia. Jenom je potřeba dát pozor, aby jich nebylo moc.

Autor je analytik a lektor společnosti KFP.

Jak velký podíl vašeho portfolia tvoří akcie? Podělte se o zkušenost.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.