Objevují se spiklenecké teorie, proč akcie padají

Jan Pekař | rubrika: Analýza | 10. 6. 2008 | 5 komentářů
Objevují se spiklenecké teorie, proč akcie padají
Páteční razantní propad amerických akcií přiměl některé obchodníky k spekulacím, že za pád mohou politici. Jiní ekonomové upozorňují spíše na obavy z vysoké inflace kombinované s ekonomickou stagnací.

Americké burzy zažily minulý týden tragický pátek. Index Dow Jones Industrial Average se propadl o 394,64 bodu. To je největší jednodenní pád za posledních patnáct měsíců. Od začátku roku index ztratil přes osm set bodů. Podobně špatně se vedlo i ostatním trhům.

Vysvětlení takového pádu je několik. Někteří obchodníci přišli s tvrzením, že za výprodej a pokles cen mohou politici, respektive konec demokratických primárek, v nichž si stoupenci demokratické strany vybírali svého prezidentského kandidáta. Prý tak skončil čas, kdy bylo záhodno kvůli voličům udržovat kapitálové trhy v relativním klidu. Bankya velké investiční společnosti mohly začít prodávat, aby měly dost hotovosti na splacení vlastních půjček, které si od centrální banky vzaly v rámci programu stabilizace kapitálového trhu.

Dow Jones Industrial Average


Druhým, méně spikleneckým vysvětlením jsou publikované údaje o kondici ekonomiky. Překvapila zejména nezaměstnanost, která se zvýšila na 5,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od května 2004. Analytici čekali většinou hodnotu 5,1 procenta. Těmto údajům předcházely varovné komentáře od ekonomů, včetně Jean-Claude Tricheta, prezidenta Evropské centrální banky (ECB), a Bena Bernankeho, předsedy americké centrální banky FED, o hrozící inflaci.

Jenže v minulých dvou měsících reakce kapitálových trhů na podobné zprávy nebyly zdaleka tak bouřlivé jako minulý týden. Navíc události v Evropě se daly očekávat. Vědělo se, že ECB na červnovém zasedání úrokové sazby nesníží. Novinkou nebyl ani údaj o rekordní inflaci v Evropě (3,6 %).

Ještě na začátku týdne se zdálo, že obchodníci a investoři mají chuť nakupovat. Mírný optimismus přinesl americký index nákupních manažerů, který v květnu vzrostl na 49,1 z dubnových 48,3 bodu. Tyto hodnoty naznačují, že se útlum podnikové aktivity, který trvá od února, pomalu zmírňuje. Také index průmyslové aktivity mírně vzrostl na 49,6 bodu, zatímco většina analytiků čekala pokles. Důležité však je, že se přiblížil padesátibodové hranici, která odděluje pokles aktivity od růstu.

„Čekáme v dalších čtvrtletích mírné ekonomické oživení. Letos by americká ekonomika měla vzrůst o 1,7 procenta, příští rok čekáme růst o 2,4 procenta,“ předpovídal ještě počátkem minulého týdne Josef Kvarda, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy. „Tento odhad ale může ovlivnit případné další oslabení trhu nemovitostí a spotřeby domácností. To by tempo růstu snížilo,“ varoval analytik.

Varováním před pátečním propadem mohl být už předchozí vývoj na burzách. Růst hlavních světových akciových indexů ostatně nebudily důvěru zkušených obchodníků. Obchodovaly se relativně nízké objemy. „Čtvrteční růst většiny akcií amerických burz byl vějičkou na drobné investory,“ komentoval situaci jeden z obchodníků. „Šlo o zvýšení cen, aby velcí hráči mohli v pátek lépe prodávat.“ A prodávali hodně.

Dow Jonesův index cen akcií zažil nejhorší propad za uplynulých patnáct měsíců. Ani jeden ze třiceti titulů zařazených do indexu nezaznamenal růst kurzu. Dolů šly i další indexy, technologický Nasdaqa širší burzovní index S&P 500. V poklesu v pátek pokračovaly také indexy evropské.

Až příští dny ukážou, které z vysvětlení pátečního propadu je správné. Pokud by šlo skutečně o „politickou dohodu“, bude zpětný pohyb cen nejspíše váhavý, řada titulů si bude hledat nová cenová dna, vyplývá z odhadů analytiků. Pokud byly důvody spíše fundamentální a úlek byl důsledkem nepříznivých zpráv o ekonomickém vývoji, trhy se vzpamatují o něco rychleji, respektive tituly budou mít tendenci vrátit se k dlouhodobým úrovním cenové podpory.

Věříte, že obchodníci se drželi zpátky jen proto, že v Americe běžely na plno prezidentské primárky? Podělte se o názor.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

19. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

Česká gastronomická skupina Coloseum prodala během veřejné nabídky akcií (IPO) jen necelé dvě pětiny nabízených akcií. Obchodování na trhu Start pražské burzy začne 25. července za... celý článek

Padají akcie i dluhopisy. Kolik ztratily podílové fondy?

14. 7. 2022 | Martin Mašát | 7 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Kolik ztratily podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červnu?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.