Technologické akcie v roce 2021 opět na vzestupu. Jaký je výhled?

FINMARKET | rubrika: FINMARKET | 6. 2. 2021
Ceny technologických akcií v posledním roce rostly – jak se zdá pandemie hraje technologickým firmám do karet. Jedním z důvodů je fakt, že je lidstvo momentálně vlivem sociální distance stále víc závislé právě na technologiích. Jaký bude další předpokládaný vývoj technologických akcií?
Technologické akcie v roce 2021 opět na vzestupu. Jaký je výhled?

Zdroj: eVisions

Technologická akcie je označení pro akcii kterékoli firmy v technologickém sektoru, od výrobců polovodičů po poskytovatele softwaru. Do technologického sektoru spadají společnosti, jež prodávají zboží nebo poskytují služby v elektronice, softwaru, počítačích, umělé inteligenci a dalších průmyslových odvětvích souvisejících s informačními technologiemi. Tento sektor zahrnuje společnosti, jako je Microsoft, Amazon či Apple – tedy firmy s největší tržní kapitalizací na světě.

Nejznámější technologičtí hráči

Mnoho z celosvětově nejziskovějších společností jsou právě technologické společnosti. Technologické akcie jsou tak často předním ukazatelem pro ekonomiku a akciový trh. Na trhu je například možné koupit akcie Amazonu, Facebooku či Alphabetu (Google).

Technologické akcie nabízejí investorům zajímavý zdroj příležitostí. Ve skutečnosti tento sektor v roce 2020 nabídl v porovnání s jinými tržními sektory vysoké výnosy. Vývoj cen akcií společností z technologického sektoru měří index Nasdaq 100, který je vedle indexů Dw Jones Industrial Average nebo Standard & Poor’s 500 jedním z důležitých ukazatelů akciového trhu ve Spojených státech. Na počátku roku 2021 byl vývoj cen pro technologický sektor rovněž pozitivní – index Nasdaq 100 v prvních dvou měsících letošního roku vzrostl přibližně o čtyři procenta. Mezi top technologické akcie patří:

Amazon.com: přední online prodejce a nejvýznamnější poskytovatel infrastruktury cloud computingu. Kromě toho, že je Amazon celosvětově jeden z největších online obchodních řetězců, stal se také lídrem v oblasti zařízení s chytrými reproduktory Alexa.

Nicméně Amazon se kromě jiného zaměřuje i na čistou technologii – a to ve svém rostoucím cloudovém podnikání Amazon Web Services. AWS dosáhly v roce 2017 tržeb přes 20 miliard dolarů, což z nich dělá největšího poskytovatele cloudových služeb, a nevykazovaly žádné známky toho, že by se jejich růst měl v blízké budoucnosti zpomalit.

Microsoft: dominantní softwarová společnost známá svým operačním systémem Windows PC a kancelářským softwarem pro zvýšení produktivity Office.

Microsoft si prošel několika úskalími – zejména v době, kdy tradiční počítače začaly být nahrazovány chytrými telefony a tablety. Nicméně během posledních několika let zpřístupnil Microsoft své produkty pro všechny platformy, intenzivně investoval do cloudu a začal úspěšně nabízet Office v rámci předplatného. Microsoft tedy i nadále profituje ze svých zavedených produktů a zároveň je nastaven na budoucí růst.

Apple: technologický výrobce chytrých zařízení, jako je iPhone, iPad a Mac, který disponuje širokou základnou loajálních zákazníků, což společnosti zajišťuje stálé zisky.

Co se podílu na trhu týče, není Apple dominantní, nicméně společnost ve srovnání se svými konkurenty prodává svá zařízení za trvale vysoké ceny – což jí značně hraje do karet.

Intel: jeden z největších výrobců polovodičových obvodů a dalších zařízení. Intel navrhuje a vyrábí nejen počítačové čipy, procesory a další interní počítačové součásti, ale také speciální čipy pro použití v oblasti umělé inteligence.

Prostor, ve kterém Intel působí, je rychle rostoucí oblast, což je částečně způsobeno hraním her a potřebou lepších a rychlejších procesorů pro podporu rozvinutějších funkcí, jako je virtuální realita apod.

Pro investory se mnohou akcie této společnosti jevit jako méně výnosné kvůli jejich nižšímu veřejnému profilu. Přesto lze očekávat jejich růst – a to díky propojení s dalšími hráči v oblasti technologií. Intel například poskytuje procesory pro přístroje iPhone společnosti Apple. Pokud toto partnerství potrvá i nadále, pak akcionáři mohou čekat akciový růst.

Alphabet: mateřská společnost gigantu Google, který působí v oblasti internetového vyhledávání, a populárního operačního systému Android pro smartphony.

Netflix: největší poskytovatel placených filmů a seriálů online. V oblasti online streamování videa každý rok investuje miliardy dolarů do obsahu tak, aby rozšiřoval svou neustále rostoucí základnu předplatitelů. Netflix má i nadále značný prostor pro růst, a to jak na domácím trhu, tak globálně.

Facebook: největší společnost v oblasti sociálních médií s více než dvěma miliardami aktivních uživatelů denně na platformách, jako je Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp.

Cisco Systems: dominantní poskytovatel síťových prvků a jedna z největších počítačových firem na světě.

Amazon, Facebook, Apple, Netflix a Alphabet (Google) jsou společnosti, které dominují v technologickém sektoru a jejich akcie za posledních několik let přinesly působivé výnosy.

Technologické akcie jsou zatím pořád na vzestupu a na základě posledních zpráv o výdělcích některých z největších jmen v technologickém sektoru lze soudit, že tento stoupavý trend bude pravděpodobně ještě nějakou dobu pokračovat.

Apple a Facebook poskočily o více než 4 procenta, zatímco Microsoft a Netflix získaly minimálně 2,5 procenta. Amazon vzrostl o 3,8 procenta.

Technologický sektor investorům nabízí příležitost investovat do zavedených společností, které nabízejí příjem ve formě dividend – tedy rozdělení části výnosů společnosti akcionářům. Samozřejmě, rychle se měnící povaha technologie ve skutečnosti naznačuje, že by se potenciální investoři měli spíš soustředit na solidní společnosti s dlouholetou tradicí, jejichž dividendy se každoročně zvyšují.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

19. 12. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

Obchodníci s cennými papíry včetně bank, investičních společností a zprostředkovatelů musí nahrávat všechny hovory, které s klienty vedou ohledně investičních služeb a které by nakonec... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.