ČEZ rozdá akcionářům výrazně menší dividendy

| rubrika: Aktuality | 14. 5. 2019 11:27

Energetická společnost ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 24 korun na akcii, což je méně než čekali analytici.

Pokud valná hromada 26. června návrh schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun. Stát, který má ve firmě 70procentní podíl, získá zhruba devět miliard. Loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii, tedy 17,8 miliardy korun. Stát dostal 12,4 miliardy.

Podle analytiků je navržená dividenda pro investory zklamáním. „Tento návrh se nachází i pod tržními odhady, které byly posazeny do rozmezí 26 až 28 korun na akcii,“ uvedl například analytik Fio banky Jan Raška.

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše jde ale o maximum možného. „Návrh dividendy na úrovni 99 procent je historicky nejvyšší procento, které na dividendy navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením, tj. zejména o opravné položky k hmotnému majetku,“ řekl Beneš agentuře ČTK.

ČEZ za loňský rok vykázal čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 13,1 miliardy korun, což bylo o 37 procent meziročně méně. Letos by měl zisk růst. Ukazují to i dnes zveřejněné výsledky za první čtvrtletí. Čistý zisk firmě meziročně vzrostl o 14 procent na 8,3 miliardy korun. Beneš očekává, že letošní zisk by mohl být mezi 17 a 19 miliardami korun.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, ČEZ, dividendy

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.