Fondy: Slušné rozloučení se starým rokem

| rubrika: Sloupek | 3. 1. 2008
Fondy: Slušné rozloučení se starým rokem
Dva dny po Vánocích stačily investorům, aby do podílových fondů nalili téměř 400 milionů korun čistého. Nejvíce táhly smíšené fondy, z nichž řada vykázala za celý rok slušnou výkonnost.

Poslední loňský týden byl tak krátký, že to vlastně ani nebyl žádný týden. Proto je téměř 400 milionů korun, které Češi mezi svátky uložili do podílových fondů, dost překvapivý epilog. O výsledek se postaraly smíšené fondy s plnými 300 miliony korun. Přispěly i fondy peněžního trhu, jejichž 100 milionů víc než nahradilo již tradiční odliv z dluhopisových fondů.

Jestliže fondy peněžního trhu na pětiprocentní inflaci daly díky roční výkonnosti alespoň chabou jedenapůlprocentní náplast, většina dluhopisových fondů zasekla ještě hlouběji - kolem procenta ztráty. Pioneer obligační dokonce tratil 2,5 procenta.

Smíšené fondy sice také dovedou tu a tam něco ztratit, ale většina těch významných o přízeň investorů usiluje oprávněně. A koho nepotěší roční výkonnost, může pohlédnout na tříletý horizont. Ten loňský rok sice nebyl tak úplně špatný, ale vlny byly překvapivě vysoké. Navíc nepomohly ani ony (obvykle stabilizační) dluhopisové složky. Mixy se tak musely o to víc snažit v akciové části portfolií a ty dopadaly různě. Potěšení v podobě 8,64 procenta přinesl podílníkům největší český smíšený fond - již šestimiliardový IKS Balancovaný Dynamický. To takový Fénix smíšený vynesl méně než peněžní trh a Pioneer růstový dokonce 4 procenta tratil. Všem ovšem ukázal záda J&T Opportunity CZK neuvěřitelnými 19,5 procenty.

S akciovými trhy to loni skutečně nebylo jednoduché. Přestože mnohem hůř už bylo (jak říkají optimisté), ti ostatní si jsou jisti, že mnohem hůř být ještě může. Loňský rok krásně ilustruje i ISČS Sporotrend, který za poslední rok svým podílníkům připsal "jen" 12,44 procenta, ale za pětileté období to bylo bez pár setinek nad 25 procent ročně.

Podobně zádumčivá čísla ukazují i trhy: pražský PX vynesl za celý rok 14,24 procenta, zatímco americký Dow Jones jen polovic. Zato německý DAX se udržel nad osmitisícovkou a zakončil rok 2007 s výnosem 22,3 procenta. A netřeba mluvit ani o čínských dvojnásobcích.

 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.