Koruna maže investorům zisky

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 10. 1. 2018 | 2 komentáře
Tvrzení z titulku je poněkud zavádějící. Posilování kurzu koruny totiž není prosincová novinka, vůči takovému dolaru roste celý rok. A nejednomu investorovi tak maže zisky ze zahraničních investic.
Koruna maže investorům zisky

Z domova

Ekonomické poučky říkají, že když ekonomika klesá, deficit státního rozpočtu ji pomůže rozhýbat. A rozhýbaná ekonomika pak naopak pomůže rozpočtu. Naše ekonomika roste skoro o pět procent, nezaměstnanost je extrémně nízko (pod třemi procenty) a nominální mzdy rostou meziročně o sedm pročet, bychom čekali přebytkový rozpočet. A nedočkali bychom se: parlament nám schválil na rok 2018 rozpočet vpředu s minusem. Ale kdy jindy, když ne teď už by měl být státní rozpočet v plusu?

Centrální banka ovšem soustavně upozorňuje, že ekonomika roste nad svůj potenciál. Aby trochu ztišili nadšení investorů a dlužníků, bankéři (pan Hampl a pan Benda) několikrát hlasitěji naznačili, že by se záhy mohla znovu zvednout základní úroková sazba. Nakonec ale na zasedání bankovní rady těsně před svátky převládl názor, že růst mezd o sedm procent není až tak inflační. Takřka s jistotou ale můžeme očekávat, zvyšování sazeb na 0,75 procenta na začátku února.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Jak moc zreformuje Trumpova reforma daně?

Americká centrální banka podle očekávání zvýšila sazbu do pásma mezi 1,25 až 1,50 procenta a potvrdila dobrou kondici tamější ekonomiky. Její evropská kolegyně je pesimističtější a nechce rozjíždějící se eurozónu ničím ohrozit. Nechala proto depozitní sazbu na úrovni -0,4 procenta. Hlavním znakem oživení v Evropě je pokles nezaměstnanosti, která je teď celkově kolem osmi procent.

Dárek pod stromeček dostal americký prezident Donald Trump. Oběma komorami parlamentu prošla daňová reforma, která by měla postupně snížit korporátní daně z 35 na 20 procent. To by mělo pomoci nejen firemním ziskům, ale i cenám akcií. Radost z tohoto kroku trochu tlumí analytici, kteří odhadují, že kvůli nejrůznějším výjimkám je nynější efektivní daňová sazba ve skutečnosti nikoli 35, ale jen nějakých 22 procent.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Výnosy amerických a českých dluhopisů pokračovaly v cestě nahoru. Růst výnosů znamená pokles cen, což rozhodně netěší investory, kteří dluhopisy nakoupili jako bezpečné parkovací místo pro peníze. Obecně jsou ale výnosy dál velice nízko, v roce 2018 se očekává jejich další posun výš.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

Rok 2018 byl opět rokem amerických akcií. Jejich zhodnocení dosáhlo úctyhodných dvaceti procent a to bez větších výkyvů. Evropské akcie se byly opět méně výnosné a kolísání jejich cen bylo mnohem vyšší. Dobře se vedlo i nerozvinutým trhům, které těží z oslabování dolaru a všeobecného růstu. Smutný je pohled na index státních dluhopisů, který od roku 2016 jen a pouze klesá.

Kurz koruny k dolaru za posledních pět let

Zdroj: peníze.cz

Výnosy českých investorů dostaly dvojitý zásah. Buď je netěšily dluhopisy, ty v období rostoucích sazeb trpí, a/nebo jim zisky ohryzával rostoucí kurz koruny. Oproti euru posílila skoro o šest procent a proti dolaru přes osmnáct procent. Toto je sice velice příjemné z hlediska koupěschopnosti obyvatelstva a pro importéry, pro investory investující v zahraničí představuje silnější koruna pokles hodnoty jejich cizoměnových aktiv. Posílení koruny o šest, respektive 18 procent jim takřka úplně vymazalo zisky zahraničních akciových trhů.

Optikou finančních indexů

Trh

Prosinec

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,3 %

+20,1 %

+20,1 %

S&P 500 (USA)

+1,0 %

+19,4 %

+19,4 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-1,8 %

+6,5 %

+6,5 %

CECE EUR (střední Evropa)

+2,3 %

+28,5 %

+28,5 %

MSCI rozvíjející se trhy

+3,4 %

+34,3 %

+34,3 %

Index českých státních dluhopisů

+0,0 %

-4,9 %

-4,9 %

Ropa WTI

+5,3 %

+12,5 %

+12,5 %

FX CZK/EUR

-0,2 %

+5,5 %

+5,5 %

Tabulka potvrzuje skvostný rok v USA a pokles cen dluhopisů. Bez povšimnutí asi nebude hezký nárůst hodnoty akcií ve střední Evropě. Pro místní investory bylo nemilé posilování koruny.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Je to na centrálních bankách. Jako vždycky

V roce 2018 nečekám žádný pozitivní obrat u dluhopisů a obecně konzervativních investic. Sice pomalu porostou výnosy, na druhou stranu to bude znamenat pokles jejich cen. Od České národní banky čekám dvojí zvýšení sazeb až na úroveň jednoho procenta. Silně rostoucí česká ekonomika a inflace nad cílem ČNB určitě neospravedlňují výnos desetiletého státního dluhopisu na úrovni 1,83 procenta.

Koruna bude i nadále posilovat, především vůči euru. Vývoj vůči dolaru je ale otázka, primárně bude záležet na politice Evropské centrální banky, která by mohla v září ukončit měnovou expanzi a podpořit tím euro a to opět na úkor dolaru. V souladu s eurem se pak bude chovat i česká koruna.

Akciové trhy mají za sebou několikaletý růst, ale na druhou stranu jsou světové ekonomiky teprve na začátku větší expanze, a proto nehrozí nějaký silnější výkyv směrem dolů. Především bude ale zase záležet na chování centrálních bank a pohybu měnových kurzů, které můžou některé výnosy znásobit či vynulovat (viz výkonnost amerických akcií v české koruně). Pro mě zůstávají jako preferované aktivum akcie, především v porovnání s dluhopisy.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

4. 11. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za říjen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

Společnost Fixed.zone hlásí úspěšný vstup na pražskou burzu. O její akcie byl v rámci veřejné nabídky (IPO), která dnes skončila, velký zájem. Fixed.zone se upsala za nejvyšší možnou... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 13 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.