Jan Traxler: Jak mi vyšly investiční tipy na rok 2014

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 29. 12. 2014 | 10 komentářů
Nastává čas plánování, ale taky bilancování. Než se pustíme do předpovědí na příští rok, je na místě se ohlédnout a zhodnotit, jak moc se naplnila naše očekávání v roce letošním.
Jan Traxler: Jak mi vyšly investiční tipy na rok 2014

Podívejme se tedy na mé investiční tipy na rok 2014 a zkusíme je oznámkovat jako ve škole. V navazujícím článku, který vyjde po Novém roce, se s vámi podělím o pár tipů na rok 2015.

-9
+
-

Konec růstu cen akcií

Loňská předpověď: Odhaduji, že se blíží konec růstu na akciových trzích, zejména v USA a v Německu. Prostřednictvím inverzních burzovně obchodovaných fondů (ETF) je možné jednoduchým způsobem spekulovat na pokles hodnoty akciových indexů. Určitou méně rizikovou alternativou mohou být také reverse bonus certifikáty, kde k úspěchu stačí, aby ceny akcií dále nerostly.

Zhodnocení: O tom, že se blíží konec růstu cen akcií, hovořím už druhým rokem. Pauzu si prozatím dávají akcie v Evropě, ale v USA ceny akcií během roku dál rostly. Doporučované inverzní burzovně obchodované fondy byly velmi ztrátové, pokud byly zaměřené na americký index S&P 500. Pomocí reverse bonus certifikátů navázaných na německý index DAX jsme ale několikrát inkasovali zisk kolem desíti procent.

Známka: 3

Index DAX

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

+4
+
-

Vývoj ceny uranu

Zdroj: TradingEconomics; zvětšíte klikem

Těžba uranu

Loňská předpověď: Osobně hodně věřím na střednědobém horizontu jaderné energii. Jsem přesvědčený o tom, že se Japonci na rozdíl od Němců začnou chovat ekonomicky a obnoví provoz v jaderných elektrárnách. Cena uranu posléze začne růst. Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat nákupem akcií těžařů.

Zhodnocení: Uran patří k mým favoritům delší dobu. A snad se blýská na lepší časy: Japonsko se pomalu vrací k jádru a cena uranu roste. Od června stoupla zhruba o 25 procent. Ceny akcií těžařů uranu nicméně v průměru za rok 2014 ztratily zhruba dvacet procent. Uran je běh na delší trať a nadále patří k mým favoritům.

Známka: 3

-1
+
-

Zlato a těžba zlata

Loňská předpověď:cenou zlata silně manipulují velké banky, takže těžko lze odhadnout její krátkodobý vývoj. Ale věřím, že na střednědobém a dlouhodobém horizontu bude cena investičního zlata opět růst. K investici i zde preferuji akcie těžařů, protože to je s trochou nadsázky investice do zlata s úrokem.

Zhodnocení: Cena zlata je zhruba na stejné úrovni jako na začátku roku, tedy kolem 1200 dolarů za unci. Ceny akcií těžařů zlata v průměru v roce 2014 klesly zhruba o 15 procent. I zlato je běh na delší trať.

Známka: 3

Vývoj cen zlata

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

+3
+
-

Desetiletý dluhopis USA. Výnos do splatnosti v roce 2014

Zdroj: TradingEconomics; zvětšíte klikem

Dolar a americké dluhopisy

Loňská předpověď: Očekávám problémy eura a posílení amerického dolaru. V roce 2014 by se paradoxně mohlo dařit také státním dluhopisům v USA. Úrokové sazby těžko porostou, a pokud na akciových trzích zavládne panika a americká ekonomika bude bojovat s deflací, investoři se vrátí k „bezpečnějším“ dluhopisům.

Zhodnocení: Americký dolar je na vzestupu. V uplynulém roce zpevnil ke koruně zhruba o 13 procent a k euru přibližně o 12 procent. Výnos do splatnosti u desetiletého amerického dluhopisu klesl ze tří na 2,2 procenta. Tržní cena takového dluhopisu tedy stoupla zhruba o osm procent v dolarech, po přepočtu do korun o dvacet procent.

Známka na vysvědčení: 1

+6
+
-

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Káva

Loňská předpověď: Na střednědobém horizontu očekávám růst ceny kávy. Ta v uplynulém roce klesla na nejnižší úroveň za posledních pět let kvůli rekordní úrodě v Brazílii a Kolumbii. V případě méně příznivého počasí začne cena kávy růst. Nikde není psáno, že to bude zrovna v roce 2014. Co je však značně pravděpodobné, že cena kávy už nebude dál klesat.

Zhodnocení: Nepříznivé počasí v Brazílii vyhnalo cenu kávy během prvních čtyř měsíců z 1,15 USD za libru kávy na dva dolary za libru. Pak jsme pozici prodávali. Tato spekulace nám vynesla přes 70 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Vývoj cen arabiky

Zdroj: peníze.cz
Zdroj: Peníze.cz
+2
+
-

Vývoj kurzu USD/JPY v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net; zvětšíte klikem

Oslabení japonského jenu

Loňská předpověď (doplněná v dubnu): Na střednědobém horizontu spekuluji na oslabení japonského jenu, považuji to za téměř jistou spekulaci. Japonsko nemá na výběr. Buď provede měnovou reformu, nebo – a to je pravděpodobnější – bude dál masivně ředit peněžní zásobu. Tak či tak to povede k dalšímu oslabování měny.

Zhodnocení: Japonská centrální banka na podzim ještě více rozšířila program kvantitativního uvolňování. Extrémně zadlužené Japonsko nemá na výběr, bude muset ředit, ředit a ředit. Japonský jen od srpna oslabil k americkému dolaru zhruba o 17 procent. My jsme na této spekulaci prostřednictvím pákového KO certifikátu vydělali přes 100 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 12. 2014 15:29, jezevec

ach díky, pane stejskal, že nám ze své rezidence na seychelles udrobíte radu zdarma .... nedal byste tedy konkurenční článek o investičních příležitostech 2015? redakce ho jistě ráda uveřejní, spolu s analýzou příští rok v lednu.
tak pojte s kůží na trh a dejte 5-10 blue chips, které považujete za "solidní" a které "vždycky" nesou více a více.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 12. 2014 13:56, Stejskal

Když se Traxler vyzná v pojištění, tak by se měl věnovat poradě s pojištěním. Na ekonomiku a na investice na burze je ale potřeba vyšší vzdělání, o tyto věci by se Traxler tedy neměl starat. Když se Traxler letos zmýlil s vývojem na burze tak jako většinu jiných let, tak by se s tim neměl chlubit a měl by si to nechat si to pro sebe. On si furt myslí, že získá popularitu, když bude oznamovat jeho omyly. To je ale naopak. Tim si Traxler každý rok více ubližuje a jeho negativní pověst stále sílí. Kdyby zbaběle Traxler neprodával akcie, protože ho někdo oklamal s propadem kurzů, tak by letos jako každý jiný rok vydělal moc peněz s dividendami. Každý rok ve strachu z krachu prodávat akcie, to nikam nevede. Kdo drží solidní blue chips akcie celý život a nebojí se krachu jak 2000-2002, ten se dostane pár let později vždycky do plus a má každý rok více a více dividend. Vyhnout se musí každý ale firmám bez dividend a firmám mířícím k bankrotu jak Nokia nebo General Motors.

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jan Traxler: Investice na rok 2015

5. 1. 2015 | Jan Traxler | 7 komentářů

Jan Traxler: Investice na rok 2015

Kde aktuálně hledat investiční příležitosti? Máme pro vás čtyři investiční tipy na rok 2015.

Očima expertů: Do čeho vrazit peníze v roce 2015

2. 1. 2015 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Očima expertů: Do čeho vrazit peníze v roce 2015

Ekonomů, finančních analytiků, podnikatelů a investorů se v pokračování pravidelné ankety ptáme, kam by v letošním roce vložili své peníze. Přečtěte si jejich investiční tipy.

Lidé lidem. Peer-to-peer půjčky: Snazší cesta k úvěru i výhodná investice

15. 12. 2014 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Lidé lidem. Peer-to-peer půjčky: Snazší cesta k úvěru i výhodná investice

Bez banky. Bez úvěrové společnosti. Přímé půjčování peněz „od člověka k člověku“ prostřednictvím internetových aukcí se pomalu zabydluje i u nás. Co by vás motivovalo si prostřednictvím... celý článek

Japonsko se vrací k jádru. Cena uranu roste

1. 12. 2014 | Jan Traxler | 1 komentář

Japonsko se vrací k jádru. Cena uranu roste

Koncem roku Japonsko obnoví provoz v prvních jaderných reaktorech po katastrofě ve Fukušimě. Cena uranu za poslední měsíc stoupla o 20 procent a z červnového minima o 40 procent. V... celý článek

Jak nepodlehnout finančním mýtům

24. 11. 2014 | Pavel Kohout | 6 komentářů

Jak nepodlehnout finančním mýtům

Zakladatel poradenské firmy Orcam Financial Group ze San Diega Cullen Roche píše z pozice praktika, nikoli teoretického ekonoma z univerzity nebo centrální banky. To se projevuje nejen... celý článek

Partners Financial Services