Jak na opce: opční expirační cykly

| 9. 11. 2006
Jak na opce: opční expirační cykly
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč mají opce k dispozici různé expirační měsíce pro obchodování? Je v tom zdánlivém chaosu nějaký pořádek? Dnes se podíváme blíž na opční expirační cykly. Až problematiku vysvětlíme, můžete své znalosti otestovat.

V předchozím díle jsme si vysvětlili názvosloví opčních dat. Pro zobrazované měsíce vypršení opčních kontraktů jsme slíbili detailnější vysvětlení.

Expirační měsíce bývají často na první pohled matoucí, a to jak pro ty, kdo v této oblasti teprve získávají první informace, tak pro ty, kdo s opcemi již nějaké zkušenosti mají.  Pokusme se to tedy dnes napravit.

Podívejme se ještě jednou na zobrazení expiračních měsíců.


Seriál Jak na opce

Dnešní článek je součástí seriálu o opcích, který na Peníze.CZ vychází každý čtvrtek. Již jste si mohli přečíst tato témata:

Začneme na začátku kalendářního roku. Proč jsou v lednu pro některé akcie k dispozici opční expirační měsíce leden, únor, duben a červenec? Proč mají jiné akcie ve stejnou dobu možnost obchodovat jinou kombinaci opčních expiračních měsíců - leden, únor, květen, srpen? Proč jsou někdy obchodované čtyři expirační měsíce a v jiném případě jich máme víc?
Zdá se, že je to složité, ale pokud se podíváme na pravidla a logiku za tím vším, začne nám to dávat smysl a budeme se tady umět zorientovat.


Začalo se jen s lednem, únorem a březnem

Když se opce v roce 1973 začali poprvé obchodovat, opční burza rozhodla, že pro akciové opce budou k dispozici čtyři expirační měsíce pro obchodování. Akcie začaly být postupně přiřazovány k jednomu ze tří cyklů. Přiřazování bylo náhodné, bez nějaké návaznosti na vyhlašování firemních výsledků nebo cokoliv jiného. Tyto tři cykly jsou: lednový, únorový a březnový.

Lednový cyklus:
V dalším popisu budeme používat zkratky anglických názvů měsíců. Pokud je tedy akcie přiřazena k lednovému cyklu, budou opce obchodovány pro tyto expirační měsíce:

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Únorový cyklus:
U akcií zařazených do únorového cyklu budou mít opce k dispozici druhý měsíc čtvrtletí:

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Březnový cyklus:
Pokud je akcie zařazena do březnového cyklu, tak její opce budou obchodovány pro měsíce:

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec


Přidán současný a následující měsíc

Jak postupně opce získávaly na popularitě, obchodníci a investoři hledali cesty jak obchodovat nebo ochraňovat své obchodní pozice i v krátkodobém horizontu. V roce 1984 opční burza rozhodla, že budou obchodovány současný měsíc, následujcící měsíc a pak dva měsíce z původního expiračního cyklu. Může se to zdát komplikované, ale nejlépe to pochopíme na konkrétním příkladě.

Řekněme, že je leden a my se se díváme na akcii lednového cyklu. Takže k dispozici pro opční obchodování budeme mít tyto měsíce expirací:

(Současný /Následující /Dva z původního cyklu)

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Expirace, tedy vypršení opčního práva, se děje třetí pátek v měsíci. Technicky je to sobota po tomto pátku, ale pátek jako obchodní den, je poslední příležitostí tyto opce obchodovat.

Když lednová expirace vyprší, změní se situace následujícím způsobem:

(Současný /Následující /Dva z původního cyklu)

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Po vypršení únorové expirace se přidá další měsíc, aby bylo možné obchodovat čtyři měsíce:

(Současný /Následující /Dva z původního cyklu)

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec

Na uvedeném příkladu bylo vidět, jak se posouvá současný a následující expirační měsíc a zároveň jsou k dispozici další dva měsíce z původního cyklu.

Otestujte se!
Pro prověření, jak jste se se zorientovali, zkuste napsat, jaké expirační měsíce budou obchodovány, až vyprší březnová expirace. Odpověď najdete na konci dnešního článku.


Některé akcie mají více expiračních cyklů

A teď, když v tom máme jasno, uvidíme u některých akcií víc expiračních měsíců. Co to znamená? Jak je to možné?

Na příčině jsou dlouhodobé opce zvané LEAPS (Long Term Equity Anticipation Securities). Jsou obchodovány s lednovou expirací, maximum tři roky (i když i tady jsou výjimky).

 

I když na začátku to s expiračními měsíci vypadalo zmateně, po shlédnutí uvedených pravidel můžeme vidět řád a logický postup při zobrazování opčních expiračních měsíců.

Příště si stručně uvedeme rozdíly mezi akciemi a opcemi. Dále se zaměříme na Profit and Loss diagramy (grafy zisků a ztrát), které budeme využívat při postupném představování opčních strategií.

(Odpověď na otázku výše: Po vypršení březnové expirace budou pro akcii v lednovém cyklu k dispozici opční expirační měsíce: Apr, May, Jul, Oct)

Otestovali jsme pro vás!

Průběžně podrobujeme kritickému redakčnímu oku či oku externí poroty různé produkty a finanční instituce. Co vše jsme zatím otestovali:

  • Přemýšlíte o tom, že byste využili služeb finančního poradce? Podívejte se, jak dopadly námi testované poradenské firmy.
  • Je vaše internetbankingová aplikace bezpečná, uživatelsky příjemná a cenově výhodná? Podívali jsme se jí na zoubek.
  • Jak kvalitní poradenství a služby poskytuje vaše banka? Za kolik půjčují lichvářské společnosti?
  • Otestovali jsme 10 pojišťoven, zda poskytují svým potenciálním klientům všechny důležité informace, jak jim to nařizuje zákon. Výsledky byly skoro k pláči.
  • Nabízejí banky úvěry skutečně za ty úžasně nízké sazby, které inzerují? Podívali jsme se "na zoubek" i firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry.
Výsledky našich testů naleznete ve zcela nové sekci Otestovali jsme pro vás.


Pochopili jste opční názvosloví? Zodpověděli jste otázku správně?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.