Jak na opce: vyznat se v symbolech je základ

Jak na opce: vyznat se v symbolech je základ
Jaké jsou základní typy opcí a co představují? Standardizace opčního obchodování přinesla jasná pravidla pro označování opcí. Orientovat se v opčních symbolech není tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jak jsme si řekli v článku Jak na opce: proč je opce finanční derivát, opce jsou odvozené od podkladových aktiv, kterými můžou být např. akcie. V tomto případě je tedy bližší charakteristika opcí následující:
Opce je právo koupit nebo prodat akcie za předem stanovených podmínek, kterými jsou realizační cena a čas. Je to právo, nikoliv povinnost.


O jaké právo se jedná?

Kupující opce má právo koupit akcie (v případě nákupu call opce) nebo prodat akcie (v případě nákupu put opce) v předem určené realizační ceně a čase. Za toto právo platí částku, která se nazývá opční prémie. Protože se nejedná o povinnost, tak pokud opci nevyužije, rizikem je maximálně částka, která byla za opci zaplacena.
Druhá strana, tedy prodávající opce (nebo jinak řečeno vypisovatel), inkasuje opční prémii. Má povinnost dodat akcie, nebo odkoupit akcie, když kupující své právo uplatní. Bez hlubších znalostí přináší prodávání opcí obvykle větší riziko.


Standardizace

Po vzniku CBOE (Chicago Board Options Exchange) v roce 1973 bylo opční obchodování standardizováno. Jako expirační den (den, kdy vyprší právo vyplývající z dané opce) byla stanovena sobota následující po 3. pátku expiračního měsíce.
Standardizovány byly i intervaly realizačních cen. Realizační cena, anglickým názvem "strike price", je cena, za kterou má vlastník opce právo koupit (pokud vlastní call opci) nebo prodat (pokud vlastní put opci) akcie reprezentované opčním kontraktem.
Jeden opční kontrakt představuje 100 kusů akcií.


Jak číst v opčních symbolech?

Symbol opce můžeme rozdělit na 3 části, které reprezentují: symbol akcie, měsíc vypršení a realizační cenu. Ukážeme si to na příkladu.
Jedna call opce na akcie firmy IBM (profil, názory) (právo koupit 100 akcií IBM) s měsícem vypršení říjen a realizační cenou 80 USD bude jako standardizovaný opční kontrakt označena písmeny IBMJP. Symbol tedy rozdělíme na tři části:

1. část: První tři písmena vychází ze symbolu akcie, v našem případě IBM.

2. část: Čtvrté písmeno označuje měsíc vypršení podle následující tabulky:

3. část: Páté písmeno označuje realizační cenu.

Podle těchto převodníkových tabulek můžete nyní číst v opčních symbolech.
Níže uvedená opční data představují seznam realizačních cen pro call opce (levá část) a put opce (pravá část) pro měsíc vypršení říjen (October 2006). Později si vysvětlíme, co znamenají jednotlivé sloupce dat.

V tomto díle jsme si ukázali, jak se orientovat v opčních symbolech. V další části blíže prozkoumáme opční ceny.

Autorka působí ve společnosti CZECHWEALTH.

Otestovali jsme pro vás!

Průběžně podrobujeme kritickému redakčnímu oku či oku externí poroty různé produkty a finanční instituce. Co vše jsme zatím otestovali:

  • Přemýšlíte o tom, že byste využili služeb finančního poradce? Podívejte se, jak dopadly námi testované poradenské firmy.
  • Je vaše internetbankingová aplikace bezpečná, uživatelsky příjemná a cenově výhodná? Podívali jsme se jí na zoubek.
  • Jak kvalitní poradenství a služby poskytuje vaše banka? Za kolik půjčují lichvářské společnosti?
  • Otestovali jsme 10 pojišťoven, zda poskytují svým potenciálním klientům všechny důležité informace, jak jim to nařizuje zákon. Výsledky byly skoro k pláči.
  • Nabízejí banky úvěry skutečně za ty úžasně nízké sazby, které inzerují? Podívali jsme se "na zoubek" i firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry.

Výsledky našich testů naleznete ve zcela nové sekci Otestovali jsme pro vás.

Připadají vám opční symboly složité? Nebo se v nich již orientujete bez problémů?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.