Nejprve si udělejme malé "opáčko". Z předcházejících článků, viz sloupek níže, již víme, že existuje několik obchodních stylů - investing, poziční trading, swing trading, daytrading, scalping (viz Akcie a trading: základní styly obchodování).
Zopakujme si i rozdělení obchodních systémů, které obchodníci v tradingu používají: obchodním systémem rozumíme soubor pravidel, které určují kdy do obchodu vstoupit a kdy vystoupit, případně do kterého trhu vstoupit a vystoupit.
Obchodní systémy dělíme na:
- diskreční - o vstupu a výstupu do/ z obchodu rozhoduje obchodník,
- mechanické - vstup i výstup do/ z obchodu určuje výhradně obchodní software.
Mechanický typ obchodního systému generuje signály, kterými se řídíte bez dalšího zvažování, protože na základě zkušeností a především testů (backtesting, forwardtesting) jste ověřili funkčnost tohoto systému a především splnění podmínky pozitivního matematického očekávání. Nehledíte na to, jestli další obchod bude ziskový či ztrátový, prostě jste si jisti, že v určitém delším období bude systém vždy vykazovat zisky.
Z předcházejícího tedy vyplývá, že existuje několik možností, jak obchodovat. Například swing trading s mechanickým obchodním systémem, daytrading s mechanickým systémem nebo s diskrečním systémem, scalping diskrečně apd.
Díky těmto různým možnostem obchodování bude podstatný rozdíl ve vlastní přípravě obchodníka na obchodní den.
Pokud trader obchoduje mechanické obchodní systémy, pak není nucen denně sledovat, analyzovat a vyhodnocovat situaci na trzích a na základě toho připravovat svůj obchodní plán. Obchodní software obchodníkovi jednoduše ukáže na sledovaných trzích obchodní signály, který buď obchodník nebo počítač zobchoduje. Obchodníka nezajímá technická ani fundamentální kondice trhu, nezajímá ho tržní sentiment, jen mechanicky "odklepává" generované signály.
Diskreční obchodník a jeho typický den
Diskreční obchodník je naopak nucen pečlivě plánovat své obchody. Musí sledovat trhy, neustále vyhodnocovat jejich technický stav a sentiment kondici, sledovat zveřejňovaná market moving makrodata. Na základě těchto zjištění obchodník připravuje na každý den obchodní plán, který v průběhu obchodování musí disciplinovaně dodržovat. Konkrétní reálný obchodní plán si ukážeme na závěr článku.
Jak tedy může vypadat pracovní den diskrečního obchodníka (daytradera) obchodujícího indexové kontrakty na US indexy?
8:00 - 9:00 - budíček
9:00 -10:00 -
kontrola světových trhů - Nikkei 225, US futures, DAX
10:00 -14:00 - volno, oběd, sportovní aktivity apod.
14:00 -15:00 - kontrola světových trhů,
technická analýza sledovaných trhů na denních a intradenních grafech, analýza předcházejícího dne a dopoledního dění, kontrola
sentiment ukazatelů, hledání a stanovení důležitých tržních úrovní, výběr správné
obchodní strategie 14:30 - sledování reakce trhu na zveřejnění případných makro zpráv
do 15:15 vypracování
obchodního plánu s přesným naplánováním obchodů
15:30 - 22:15 - vlastní trading
Výsledkem sledování a vyhodnocení tržní akce a analýz je sestavení obchodního plánu se stanovenými úrovněmi pro sledování tržní aktivity, zvolenou obchodní strategií a nadefinováním možných vstupů do obchodů.
Reálný příklad obchodního plánu
A jak může příprava-analýza a návrh obchodního plánu vypadat? Podívejme se na příklad reálné přípravy-analýzy a obchodního plánu obchodníka (z prosince 2005):
Denní analýza a obchodní nastavení pro trading S&P 500 indexu - 15. 12. 2005 |
Platný trend: UP TA: pattern Bullflag / Rectangle MB ukazatele: trend M.B. ukazatelů je mírně UP Sentiment: na Extremech!! (P/C, VIX, % Bulls) = velke nebezpečí korekce v rámci patternu! M.R.: SELL Day Nálada na světovych trzich dopoledne a v poledne: NEG
Včera další Daily bullish Candle + Close na horni hranici nynějšího TA patternu. Close na New High! Aktuálně ale hodně bearish indikaci nakumulováno - cena na horní hranici TA patternu na bearish divergenci, Senti na extremech, M.R. technika - SELL Day, ropa nad 60 USD.
Velmi pravděpodobná korekce down - i k dolni hranici konsolidace -1255 -1260 area pro S&P 500 index (u ES march 1263 -1268).
D. Support: 1255 - 60 area ( 1263 - 68 ES ) D. Rezist: 1275 - 80 area ( 1283 - 88 ES )
Close pod 1245 u S&P 500 indexu (1253 u ES) znamená přehodnocení nynejšího midterm UP scénáře
Intraday analýza a nastavení pro trading
Včera pokračování "after FED move" na new High u ES. Ostatní důležité indexy se vrátily zpět do konsolidačniho range = nepotvrzeno pokračování UP pohybu.
Bearish divergence na intraday chartu, očekávaný 20 bodový pohyb na základě "Trendindikator Rule" splněn (1268 - 1285), pohyb UP nemusí aktuálně dále pokračovat! Z Daily analýzy - vetší pravděpodobnost poklesu - množící se bearish signály (Senti, Market Rhytm, bearish divergence....)
Neotvírat na těchto úrovních Long pozice - vyčkat na vyřešení bearish divergence. Cílem divergence je 1276 - 77 + - area.
Důležité úrovně k dnešnímu obchodování (nastavení obchodů ):
SELL level: 1285 jen prvni test BUY levels: 1276 + - i 1272 +- jen prvni testy, 1267 +- , 1260 + - Support a 1253 + - je KEY levelem
|
Vidíme, že vlastní obchodní plán s nastavením obchodů je zde součástí přípravy a analýz.
Zjednodušený obchodní plán (tedy bez komentářů a analýz) by vypadal následovně:
Obchodní plán - trading S&P 500 indexu - 15. 12. 2005 |
Aktuální stav trhu - konsolidace, midterm trend UP Předpoklad: korekce down (z denní a id analýzy)
Nastavení obchodů:
SELL: 1285+- , SL 1288, PT 1280+- a 1277 BUY : 1276 -77 první test, dále 1272+- první test, SL 2b, 1267 +- , SL 3b 1260 Buy swing, SL 5b.
Pozn: na uvedených úrovních sledujeme tržní aktivitu - aktivitu institucionálních obchodníků a ukazatele vnitřního stavu trhu. Podle těchto zjištění realizujeme či nerealizujeme naplánované obchody. |
Protože se v ukázce jednalo o trading indexových kontraktů, obchodník používá při daytradingu jiné nástroje, než při daytradingu akcií.
Akciový daytrader si na každý obchodní den podle svých kritérii vybírá skupinu akcií, které bude v průběhu obchodování sledovat. Obchodní aktivitu na vybraných titulech sleduje s pomocí takových nástrojů, jako je Level 2, Time & Sales, Market Depth, Quote trend apd. Někteří akcioví daytradeři sledují a obchodují akcie, které aktuálně zveřejňují své kvartální hospodářské výsledky a výhledy do budoucna. Zde je nutností mít k dispozici kvalitní a rychlý zdroj těchto dat a mít velké zkušenosti s jejich rozšifrováním a zobchodováním takovýchto "horkých" titulů.
Autor působí ve společnosti CZECHWEALTH.
Jak se vám náš seriál líbil? Mohli byste se živit tradingem akcií? Máte vlastní zkušenosti?
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
7. 9. 2006 10:56, J.Lukac
Jsou 3 zakladni moznosti k uvedenemu.
1. vybrany system nechat dle signalu obchodovat brokera
2. vybrany system nechat obchodovat automaticky pocitac - ale problemy nastavaji pri vypadku dat, preruseni spojeni apd., kdy po naslednem opetovnem spojeni s trznimi daty muze vznikanout "chaos" v signalech a pozicich
3. vybrany mechanicky system obchoduje obchodnik, system jen generuje signaly.
Obchodnici vyuzivaji vsech 3 moznosti, dle me zkusenosti vsak nejvice 3. moznost
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.