Psychologická analýza předpokládá, že krátkodobě jsou trhy silně ovlivňovány psychologickými faktory. Předmětem zkoumání tedy není kurs samotný, ale chování investorů. Toto chování a náladu investorů měří indikátory jako např. Put/Call ratio, Bull % / Bear %, VIX a další. Nazýváme je sentiment indikátory.
Tyto indikátory navíc výborně ukazuje i Overbought / Oversold kondici trhu. V tradingu a v analýzách je používáme především tak, že sledujeme jejich extrémy. Ty nám naznačují, že současný trend může být u konce a hrozí korekce či revers trendu.
PUT CALL Ratio
Put Call Ratio je poměrem objemu zobchodovaných Put i Call opcí v jednotlivých dnech. Logika používání Put Call Ratio indikátoru vychází ze skutečnosti, že při
optimistickém, rostoucím trhu je obchodovaný objem větší u Call opcí (opce na růst), P/C Ratio klesá.
Při klesajícím, medvědím trhu je naopak větší objem u Put opcí (opce na pokles) a P/C Ratio tedy roste. Investoři se zajišťují proti poklesu nákupem Put opcí a nejsou pak nuceni dále do poklesu prodávat svá aktiva (akcie, komodity apd.) To následně může způsobit "úlevu" v prodejním tlaku a poté vyústit i růst trhu.
Pro vyhlazení denních hodnot PC ratia používáme klouzavé průměry s nastavením periody na 8-10. Doporučujeme tyto hladiny dle vývoje trhu v posledních 6-12 měsících rekalibrovat. P/ C ratio nepoužíváme jako jediný obchodní signál, ale v komplexu s dalšími obchodními nástroji v obchodním systému - tedy spolu s Daily levely, S/R úrovněmi, Ob/Os kondicí apd.
VIX
Zjednodušeně tento ukazatel měří/ukazuje volatilitu trhu. Počítá se z nejvíce obchodovaných opcí na CBOE burze, z opcí na OEX index. VIX je tedy měřítkem implicitní volatility těchto opcí.
Pohyb trhu a VIXu jsou opačné, když trh stoupá VIX klesá a naopak. Je využíván obchodníky jako kontra indikátor. Opět sledujeme a hlídáme především extrémní hodnoty, které naznačují možný obrat tržního trendu.
Podobně jako u P/C Ratia i u VIXu je nutno hladiny extrémních hodnot vždy během asi 6 měsíců rekalibrovat. Podobný index je počítán i pro trhy Nasdaq a Dow Jones (VXN a VXD).
Dalšími profesionály používanými sentiment indikátory jsou např. Bullish %, index ISEE, Investors Inteligence index, dále různé poměry Bulls / Bears, Rydex, Public Short Interest apd. Jejich použití je většinou podobné - kontrolujeme extrémy, které v předstihu ukazují na možný konec trendu, korekci či revers trendu.
Aktuální graf jednoho ze Senti indexů - Sentiment index mezinárodních burz. A vidíme současné all-time Low!
Na obrázku níže vidíme denní aktivitu Shortsell prodejů "malých" obchodníků na NYSE. Je známo, že většina obchodníků - především těch menších - se mýlí a většinou jsou na špatné straně trhu. Proto považujeme extrémy v této aktivitě za varování a můžeme očekávat minimálně krátkodobé zastavení současného trendu či jeho korekci.
S pomocí fundamentální, technické a Sentiment analýzy tedy může zkušený obchodník dostat poměrně přesný obrázek dalšího pravděpodobného vývoje a může tedy správně ( přesněji - správněji, lépe) nastavit a načasovat své obchody a samozřejmě i Risk a Moneymanagement těchto obchodů.
Další grafy Sentiment ukazatelů - poměry Bulls a Bears
Autor působí ve společnosti CZECHWEALTH.
Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží |
Na dluh žije čím dál tím víc českých domácností. Úvěry nepochybně mají svoje klady, dovolují nám pořídit si zboží či služby, na které je naše peněženka krátká. Pokud ale jejich kouzlu bezhlavě podlehneme, mohou nás zavést až na samé finanční dno. Následující série článků vám poradí, jak proplout úvěrovým mořem bez úhony a co dělat v případě, pokud už se snad vaše finanční loď potápí. Spoustu užitečných článků, rad a informací týkajících se úvěrových produktů a zadluženosti naleznete v našem novém seriálu Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží. |
Co si o psychologické analýze myslíte vy? Máte s ní vlastní zkušenosti?
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 9. 2006 22:22, vlk šedý
Ale, má výdrž ten chlapec, že...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.