Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: oteplení jen nepatrné

| 9. 5. 2006 | 1 komentář
Fondy: oteplení jen nepatrné
Sice je lepších 300 miliónů než 200 v předminulém týdnu, navíc byl májový týden kratší, ale stále to není žádná sláva. Také ovšem nebylo nutno vyrovnávat tak velký úbytek v peněžních a dluhopisových fondech. A naše burza jakoby chtěla připomenout staré "sell in May and go away". Ale kam jít?

Fondy peněžního trhu tentokrát opustilo jen 65 miliónů korun díky tomu, že zejména klienti Komerční banky a ING obrátili kormidlo do stojatých vod: do IKS Peněžního trhu přišlo 57 miliónů a do ING dalších 16 miliónů. Tato okolnost je zajímavá zejména proto, že právě v Komerční bance konečně nastoupil další zajištěný MAX 6. Jeho prodej se však ve statistice (zatím?) neobjevil.

Dluhopisy na měnových vlnách

U dluhopisových fondů se situace vyvíjí podobně, jen se o nižší odliv tentokrát postaral kladnými 50 milióny korun ING český dluhopisový. Ze všech ostatních dluhopisových fondů však peníze nadále odcházejí a celkem si kategorie odepsala opět přes 100 miliónů korun. Fondy si sice na výkonnosti o pár setin procenta pomohly, ale přesto stále některým na ročním ohlédnutí svítí červená, tedy ztráta. Nominální, reálně tratí prakticky všechny. Jedině ty korporátních dluhopisů se ještě trochu lépe drží, ale na půlročním horizontu jsou již také na úrovni peněžního trhu, tedy cca 0,8 %.
Výnosy amerických dluhopisů šly opět vzhůru (až nad 5,1 %). Trh zareagoval na prvomájové vystoupení šéfa FED Eda Bernankeho v tom smyslu, že se trh mýlil, když si jeho slova vyložil jako konec zvyšování sazeb.

V Evropě J.-C. Trichet oddálil možné navýšení sazeb až do poloviny letošního roku. Hospodářský růst je stále křehký a inflační očekávání tlumí klesající dolar… Ten ale tlumí i výhodu amerických výnosů.

Pauza mezi zajištěnými

Ve statistice máme tentokrát jen 119 miliónů ze stáje ČSOB-KBC. Reverzní click 6 a Světového růstu+ 5 stále jasně vedou nad ČSOB Evropského nemovitostního růstu 1. Již před týdnem skončily zajištěnky 13 a 14 České spořitelny, a ta další – v pořadí již 15 – se začíná prodávat až ode dneška. ¨

Uvidíme také snad, jak si vede MAX 6 – světový garantovaný fond, který je prý spíše pro konzervativní investory. Je pětiletý s odstupňovaným až 2% vstupním poplatkem (po upisovacím období 10 %) a 1,65 % management fee. Ke dni splatnosti dostane investor nejvyšší ze tří hodnot: aktuální, nebo 85 % nejvyšší hodnoty v průběhu trvání fondu, nebo 100 % investovaných prostředků (snížené o vstupní poplatky).

Ještě, že máme trvalky smíšených fondů, které opět získaly téměř 300 miliónů korun. Ve vyrovnaném pelotonu lze sice občas zahlédnout favorita, ale málokterý vydrží na špici delší dobu. Takže větší spoleh je na stabilní tahouny, zejména profilové.

Akcie opět děsí

Zato akciové trhy jakoby se nechtěly s čarodějnickým svátkem rozloučit a vymýšlejí další strašidla. Skoro všechny akciové fondy výkonnostně klesly a připsaly si také jen něco málo přes 50 miliónů. Navíc zcela došel dech těm donedávna nejpopulárnějším zaměřeným na tuzemské akcie, například ING Český akciový (profil, názory, koupit) opustily 23 milióny korun.

Své kvality i oblibu ovšem potvrdil nejznámější a největší ISČS Sporotrend (profil, názory) nejen přílivem 24 milióny ale i týdenním výnosem 3,3 % a ročním skvostným 59 %. Sázka na turecký med se vyplácí, roční výnos tureckých akcií se blíží 93 %. Ale pozor: mezi roky 2000 až 2004 nevydělaly nic! Tak vypadá konvergenční pohádka tisíce a jedné noci…
Investiční guru Mark Mobius z Franklin Templeton ale také věří, že růst emerging trhů ještě neskončil.

A tak zatímco ve čtvrtek odpoledne si Dow Jones opět sáhl na svá šestiletá maxima, naše burza se jen pomalu konečně začala hrabat z jarního bláta! Největší „rebound“ předvedl ČEZ, který v posledních dnech padal nejvíce, ale část ztrát odpracoval Český Telecom po upgradu od Erste (ocenění na 608 korun) nebo Philip Morris.

19. května budou kvartální výsledky ČEZ, zatím jsou očekávání optimistická, v červnu by pak mělo dojít k uvedení akcií v duální kotaci na Varšavskou burzu. Naše burza si 3. května po 5% pádu sáhla téměř na 30. prosinec loňského roku zejména vinou propadu ČEZ až na 750 korun. Čtvrtek a pátek sice index odpracoval zpátky 2,5 %, ale za letošní rok stále vynáší jen chudičkých 2,7 % a roční růst se smrskl na 36 %.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

12. 5. 2006 | 22:41 | chose1

Proc se vlastne tento serial zabyva tolik nakupy a prodeji na ukor zhodnoceni fondu za dane obdobi? Myslim ze by bylo pro ctenare hodnotnejsi, kdyby clanky upozornovaly na zajimave rusty mene znamych fondu a propady. Vetsine...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK