Akcie: kam to v roce 2005 dotáhla Evropa?

Akcie: kam to v roce 2005 dotáhla Evropa?
Evropské trhy loni prožily velmi úspěšný rok, index Euro Stoxx 50 přidal 21 %, a dosáhl tak svého 6letého maxima. Jaká odvětví a které firmy byly nejúspěšnější? Jakou roli na trzích sehrál vývoj kurzu eura proti dolaru? Kam se vydal středoevropský region? A co můžeme na akciových trzích čekat v roce 2006?

Index Euro Stoxx 50 (profil, názory) zažil nejsilnější růst v posledních šesti letech, díky kterému se dostal na svoji maximální hodnotu od srpna 2001.
Dařilo se především akciím exportujících firem a společností spojených buď přímo s těžbou či zpracováním komodit a energií, jejichž ceny zažily za poslední rok nebývalý růst. Index EuroStoxx energetických společností přidal 31 %, rakouská společnost OMV dokonce zdvojnásobila hodnotu svých akcií, třetí největší světový producent ropných produktů francouzská společnost Total zhodnotila své akcie o 33 %.
Úplně nejúspěšnějším odvětvím bylo těžebnictví, jehož index vzrostl o 48 %, což bylo nejvíce ze všech průmyslových odvětví, zde výrazně napomohly růstu rekordní úrovně cen všech kovů. V tomto sektoru došlo k výraznému zhodnocení akcií třetí největší světové těžební společnosti Rio Tinto o více než 70 %.  Poptávka po produktech ropných společností, stejně tak po surovinách se dá čekat i v následujících letech, a její tažení nevyčerpatelnou sílou čínské ekonomiky.

Euro oslabovalo

Kromě cen vstupů důležitou roli v hospodaření evropských společností sehrál kurz eura proti dolaru, když došlo od počátku roku k oslabování eura z počátečních 1,35 až na úrovně pod hranici 1,20. Tento pohyb silně pomohl společnostem exportujícím do USA. Příkladem takové společnosti je pátá největší světová automobilka Daimler-Chrysler, jejíž exporty do USA dosahují téměř jedné poloviny celé produkce, což přispělo k růstu cen akcií o 21 %. Také světová jednička v produkci mobilních telefonů Nokia (profil, názory) zastavila pokles ztráty tržního podílu hlavně díky růstu prodejů v USA a její akcie skončily v roce 2005 se ziskem 36 %.

Zatímco poslední vyjádření představitelů FEDu signalizují spíše konec rychlému zvyšování úrokových sazeb v zemi nejsilnější ekonomiky světa,  Evropská centrální banka, která poprvé v posledních pěti letech sáhla ke zvýšení sazeb letos v prosinci o 0,25 %, bude nucena obezřetně sledovat další vývoj cen v eurozóně. Růst nákladů na financování evropských společností tak může vést ke zpomalení jejich růstu, a posléze i celých ekonomik. Pokud nepřijdou žádné neočekávané události jako např. přírodní katastrofy či teroristické útoky, tak by se v příštím roce kurz EUR/USD neměl vychýlit z pásma 1,15-1,25. V prvních měsících roku 2006 se očekává spíše korekce posílení dolaru a návrat k úrovni 1,25.

Střední a Východní Evropa

Bouřlivý rok si prožily burzy zařazené do indexu Morgan Stanley Emerging Markets, který dosáhl růstu 48 %. Akciové trhy v České republice, Maďarsku, Polsku a Turecku rostly již pátý rok v řadě díky rychlejšímu růstu ekonomik v těchto zemích, který má příznivý dopad také na zisky jednotlivých společností. Obrat akciových trhů v této části Evropy se nedá očekávat ani v roce 2006, ale u investorů se uvidíme větší příklon k trhům dalších kandidátských zemích do EU Chorvatska, Rumunska e Bulharska.

Co očekávat letos?

Výhled na rok 2006 očima analytiků není na evropské trhy zcela jednoznačný. Jedni vidí sice zrychlení tempa růstu ekonomiky v eurozóně na 1,9 % ročně, které však stejně zůstane pozadu proti americké ekonomice s očekávaným růstem kolem 3,5 % ročně, ale existuje méně optimistický pohled na jednotlivé korporace, které se nemusí lehce vypořádat se zvýšením úrokových sazeb. Proto také podle studie Merrill Lynch plánuje 35 % portfolio manažerů globálních akciových fondů plánuje v prvním čtvrtletí roku 2006 nákup amerických akcií právě na úkor evropských akcií.

Komentář poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nashdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX-50.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 1. 2006 15:34, Leden

Jedna dulezita vec chybi v knihach o akciich : nelze kupovat akcie podniku , ktery ceka pristich 12 mesicu ( nebo pristi rok ) pokles zisku. A protoze toto nikdo nemuze prevziti z knihy , musi si to kazdy sam vymyslet a zkontrolovat v praxi a muze to trvat 2 roky i dele , nez na to clovek prijde. Nakup akcii podniku , ktery snizuje zisk by se mel odlozit az na unor toho roku , kdy podnik zase ocekava rust rocniho zisku. Jeden doktor University Karlovy , nechci jmenovat , Kliment , si koupil v puli roku 2005 akcie Ford , je s nimi dnes v minus a muze byt v minus cely rok 2006 , protoze Ford ocekava 2006 pokles zisku. No a miliardar Kerkorian koupil akcie General Motors v kvetnu 2005 , kdyz GM ceka 2005 velky pokles zisku a akcie GM maji dnes jen 2/3 hodnoty z kvetna. Kerkorian mel taky pockat s nakupem akcii GM na unor 2006 , kdyz 2006 ceka GM zase rust zisku. Nebo samozrejme , meli si pani koupit 2005 akcie Volkswagen a Hyundai , ktere krasne rostly , protoze 2005 rostl zisk tech podniku.

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

3. 1. 2006 | 16:04 | Buffett

Ruzni experti prichazeji na napady , ze by se mohlo dnes rychle vydelat s akciemi z Rumunska nebo Albanie nebo Indie. Ale at si daji na ne sami 200.000 korun , ja bych to neriskoval s mymi 200.000 korun. To si radeji pockam...více

3. 1. 2006 | 14:39 | Leden

Jestli Ford ocekava letos nizsi zisk nez vloni , pak asi 4x rocne letos kazde hlaseni za minuly kvartal akcionare nastve a budou prodavat akcie a akcie pujde asi po kazdem kvartalovem hlaseni jeste nize. Kdo ale ty akcie...více

3. 1. 2006 | 10:34 | Jirka

A není už v kurzu Fordu započítán předpokládaný pokles zisku, když o tom kdekdo ví? Pak by jeho akcie měly oslabit jen když ten pokles bude ještě horší. A co když překvapí a zisk stabilizuje nebo zvýší? Kam půjde kurz? více

2. 1. 2006 | 15:51 | 2005

Muj kapital v akciich rostl roku 2005 +56%. Ale behem roku 2005 jsem prikoupil akcie za 36% toho kapitalu ze Silvestra 2004. Presto nelze vypocitat , ze by moje akcie rostly 2005 jen +20% ani 14% ani nic , protoze jsem...více

2. 1. 2006 | 15:34 | Leden

Jedna dulezita vec chybi v knihach o akciich : nelze kupovat akcie podniku , ktery ceka pristich 12 mesicu ( nebo pristi rok ) pokles zisku. A protoze toto nikdo nemuze prevziti z knihy , musi si to kazdy sam vymyslet a zkontrolovat...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.