Fondy: investoři se vracejí z dovolené

| 22. 8. 2005 | 1 komentář
Fondy: investoři se vracejí z dovolené
Do miliardy asi kousek schází, ale skládanka dává celkem standardní obraz. Čtvrt miliardy korun získal peněžní trh, další asi čtvrtmiliardu zkasírovaly zajištěné fondy. Pěkných bronzových 200 miliónů náleží smíšeným fondům, jen akciové se nějak lekly dalších rekordů.

Fondy peněžního trhu pomalu ustupují ze slávy, což je dobře. Jsou jen pro skutečně krátkodobé peníze, zatímco naši investoři je v nich nechávají zahálet obvykle mnoho let. Přes 100 miliónů se po nějakém čase opět dostal ISČS Sporoinvest (profil, názory), v Komerční bance a ČSOB prodali jen po osmdesáti miliónech.
Všechny tyto sítě "velké trojky" mají nyní v nabídce zajištěné fondy, takže není divu, že lidé musí dělit svou přízeň. Dvojice fondů v ČSOB získala 43 miliónů, MAX 4 Komerční banky 65 miliónů. Nový tandem pustila na hřiště Česká spořitelna, kdy ESPA-ČS zajištěný fond 8 nabízí vysoký zajištěný výnos 5 % za pět let, kdežto ESPA-ČS zajištěného fondu 9 umožní 100 % podíl na růstu průměru evropského indexu blue chips DJ Eurostoxx 50.

Dluhopisy zase vzhůru

Dluhopisové fondy si za pouhý týden připsaly kolem 0,25 %, ale dokonce i 0,5 %. Jistěže ne kotrmelec, ale pěkný cimrmanovský úkrok stranou. A druhý týden za sebou, takže za poslední měsíc pěkné půl až tři čtvrtě procento. Že by se natolik změnilo inflační očekávání? A proč? Ceny průmyslových výrobců skutečně nerostou, spotřeba domácností stoupá velmi rozumně. Ale to zase nebylo natolik překvapivé – jen aby z toho fondmanažeři nedostali mořskou nemoc.
ISČS Sporobond (profil, názory) přivedl 75 miliónů, další již méně než polovic. Pěkně se však vyvíjí segment smíšených fondů, i když jasně "táhnou" ty dynamické, např. sám IKS Balancovaný (profil, názory) přesáhl přes 50 miliónů korun.

Akcie v rekordech, ale…

Burza začátkem týdne opět začala šplhat vzhůru. Zejména díky ČEZu, v úterý taktovku převzal Unipetrol s až 8% růstem ke 180 korunám. Podle IFRS zvýšil tržby meziročně 44,5 % a čistý zisk o 46,3 % na 1,76 mld. Kč. Úterý také zaznamenalo rekord PX 50 na 1296,3 bodu, ve středu se podíval až nad 1298 bodů, nakonec ale do konce týdne již jen drobně vychládal.
Přesto meziroční výkon 62 %, od začátku roku 25 % mnohé spíše děsí. Tak vidíme třeba 22miliónový odliv z ISČS Sporotrendu (profil, názory), nicméně díky 43 miliónům neúnavného ING Českého akciového (profil, názory, koupit) a několika menším akciovým fondům nakonec celkem do akciových fondů zamířilo 60 miliónů korun.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.