Proč burzy nerostou? Čeká USA recese?

Proč burzy nerostou? Čeká USA recese?
Ekonomika USA podle makroekonomických údajů roste, burzovní indexy ale tomuto vývoji neodpovídají – stagnují či klesají. Jak to, že tyto "barometry" ekonomického vývoje nekorespondují s údaji o růstu HDP? A co čeká USA?

Americká ekonomika je údajně ve velmi dobrém zdraví, rychle roste a nezaměstnanost je dlouhodobě na nízké úrovni. Tak čeho bychom se měli obávat? Znepokojení snad přináší jen vývoj burzovních indexů. Hlavní index New Yorské burzy (NYSE) , Dow Jones Industrial Average (profil, názory), za poslední rok nepřidal ani procento a nachází se nyní níže než na počátku roku 2004. Podobná je situace i na technologickém trhu Nasdaq, kde je hlavní index Nasdaq Composite (profil, názory) rovněž pod úrovní počátku roku 2004.

Jak je možné, že vývoj burzovních indexů nekoresponduje s údaji o růstu HDP? Za vývojem na NYSE a Nasdaqu stojí opatrní investoři, kteří nemají přehnaná očekávání jako v druhé polovině 90.let. Otázkou je, proč, když je ekonomika v tak dobrém zdraví? Výsledky firem nebyly v poslední roce vůbec špatné. Velkými tahouny ziskovosti byly investiční banky a velké makléřské firmy. Firmy se obecně těší dobrému finančnímu zdraví. Jenže výhledy na další období, které společnosti na Nasdaqu a NYSE ukázali na další období už tak příznivé nebyly. Ukazuje to na fakt, že se firmy bojí dalšího vývoje a nechtějí zklamat akcionáře.

Je možné, že očekávají recesi?

Měnová zásoba v USA narostla v posledních 3 letech o závratných 50 % a Greenspan musel začít něco dělat. Tento nárůst se promítl i do vývoje HDP, který změny měnové zásoby se zpožděním kopíruje. Obava z dalšího nárůstu úrokových sazeb je reálná, zvlášť vzhledem k proklamované cílové úrovni kolem 3,5 - 4 %. A zvláště firmy na Nasdaqu budou vůči tomuto vývoji dosti zranitelné. To naznačuje i vývoj oborových indexů. Společnosti, které produkují kapitálové statky, či jsou ve struktuře produkce dosti vzdálené konečné spotřebě vykazují větší pokles než hlavní indexy NYSE - S&P 500 (profil, názory) a Dow Jones Industrial Average . Zatímco poslední tři měsíce hlavní indexy NYSE buď stagnují nebo mírně klesají, index biotechnologických akcií klesl o 14%, index počítačových akcií klesl o 10% stejně jako Nasdaq Composite. Naproti tomu Dow Jones klesl o necelých 5% a S&P 500 o 3%.

Ani očekávání analytiků na další období nejsou nijak optimistická. V USA nyní začíná období, kdy firmy oznamují své hospodářské výsledky za 1.čtvrtletí. A každý nad očekávání dobrý výsledek bude překvapením. Nelze ani očekávat, že by dobré výsledky v nějakém širším měřítku burzy zvedly, protože investoři jsou nyní naladěni poměrně pesimisticky. Celý tento obrázek koresponduje s tím, že vrchol ziskovosti byl zaznamenán v roce 2004. I tento fakt potvrzuje domněnku, že recese v USA přijde zhruba ve druhé polovině tohoto roku. Firmy to vědí, vidí problémy nadcházejících čtvrtletí a i když to explicitně najevo nedávají, investoři to už nyní intuitivně tuší. Recese v USA pomalu přichází.

 Napsáno pro stránky Liberálního institutu.

Nastane v USA recese? Souhlasíte s autorem? Jak se vývoj v USA odrazí do globální ekonomiky?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2005 15:53, Honzajs

Je dost možné, že akciové indexy v USA budou za 10 let na podobné úrovni jako dnes (viz vývoj 1966-1982). Očištěno o inflaci, trhy dosáhly hodnot z roku 1966 teprve po 30 letech v roce 1995.

P/E je totiž na historickýcj maximech a býčí trh nikdy v minulosti nezačínal na těchto hodnotách P/E. Dobrý článek je zde:

http://www.investorsinsight.com/otb_va_print.aspx?EditionID=118

Velmi dobré statisiky jsou zde: http://www.crestmontresearch.com/content/market.htm Ty tabulky opravdu stojí za prostudování.


Souhlasím, že kdo chce vydělat v příštích letech, bude muset používat jak spekulace na růst, tak i pokles. Lze očekávat "vlnění" indexů.

A kdo bude chtít nakupovat akcie, bude muset velmi pečlivě vybírat - osobně se mi jako vhodné jeví obrana, biotech, nano, materiály a drahé kovy.

A kdo bude chtít opravdu hodně vydělat, bude se muset orientovat na small či dokonce micro cap.

Zobrazit celé vlákno

+43
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 5. 2005 15:11, Karel

V kvetnu se akcie v USA vetsinou nekupujou , ale prodavaji.
Stoupajici uroky nemaji nic spolecneho s rustem akcii , protoze kdyz rostou uroky , roste i hospodarstvi a porostou i akcie.
Ted se v USA jenom ceka , az nejaky guru doda lidem odvahu koupit akcie.
Kdyby Buffett nebo Kerkorian koupil za par miliard dolaru jakoukoliv akcii z Dow Jonesu , asi by rostla podobne , jako nedavno to GM +18% za jediny den.
Ja necekam na pokyn nejakeho guru , ale kupuju kazde 2 mesice fajnove akcie s P/BV kolem 2,5 a prumernym rocnim G +10% a P/E 10 az 15 a ROE nad 15%

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.