Proč burzy nerostou? Čeká USA recese?

Proč burzy nerostou? Čeká USA recese?
Ekonomika USA podle makroekonomických údajů roste, burzovní indexy ale tomuto vývoji neodpovídají – stagnují či klesají. Jak to, že tyto "barometry" ekonomického vývoje nekorespondují s údaji o růstu HDP? A co čeká USA?

Americká ekonomika je údajně ve velmi dobrém zdraví, rychle roste a nezaměstnanost je dlouhodobě na nízké úrovni. Tak čeho bychom se měli obávat? Znepokojení snad přináší jen vývoj burzovních indexů. Hlavní index New Yorské burzy (NYSE) , Dow Jones Industrial Average (profil, názory), za poslední rok nepřidal ani procento a nachází se nyní níže než na počátku roku 2004. Podobná je situace i na technologickém trhu Nasdaq, kde je hlavní index Nasdaq Composite (profil, názory) rovněž pod úrovní počátku roku 2004.

Jak je možné, že vývoj burzovních indexů nekoresponduje s údaji o růstu HDP? Za vývojem na NYSE a Nasdaqu stojí opatrní investoři, kteří nemají přehnaná očekávání jako v druhé polovině 90.let. Otázkou je, proč, když je ekonomika v tak dobrém zdraví? Výsledky firem nebyly v poslední roce vůbec špatné. Velkými tahouny ziskovosti byly investiční banky a velké makléřské firmy. Firmy se obecně těší dobrému finančnímu zdraví. Jenže výhledy na další období, které společnosti na Nasdaqu a NYSE ukázali na další období už tak příznivé nebyly. Ukazuje to na fakt, že se firmy bojí dalšího vývoje a nechtějí zklamat akcionáře.

Je možné, že očekávají recesi?

Měnová zásoba v USA narostla v posledních 3 letech o závratných 50 % a Greenspan musel začít něco dělat. Tento nárůst se promítl i do vývoje HDP, který změny měnové zásoby se zpožděním kopíruje. Obava z dalšího nárůstu úrokových sazeb je reálná, zvlášť vzhledem k proklamované cílové úrovni kolem 3,5 - 4 %. A zvláště firmy na Nasdaqu budou vůči tomuto vývoji dosti zranitelné. To naznačuje i vývoj oborových indexů. Společnosti, které produkují kapitálové statky, či jsou ve struktuře produkce dosti vzdálené konečné spotřebě vykazují větší pokles než hlavní indexy NYSE - S&P 500 (profil, názory) a Dow Jones Industrial Average . Zatímco poslední tři měsíce hlavní indexy NYSE buď stagnují nebo mírně klesají, index biotechnologických akcií klesl o 14%, index počítačových akcií klesl o 10% stejně jako Nasdaq Composite. Naproti tomu Dow Jones klesl o necelých 5% a S&P 500 o 3%.

Ani očekávání analytiků na další období nejsou nijak optimistická. V USA nyní začíná období, kdy firmy oznamují své hospodářské výsledky za 1.čtvrtletí. A každý nad očekávání dobrý výsledek bude překvapením. Nelze ani očekávat, že by dobré výsledky v nějakém širším měřítku burzy zvedly, protože investoři jsou nyní naladěni poměrně pesimisticky. Celý tento obrázek koresponduje s tím, že vrchol ziskovosti byl zaznamenán v roce 2004. I tento fakt potvrzuje domněnku, že recese v USA přijde zhruba ve druhé polovině tohoto roku. Firmy to vědí, vidí problémy nadcházejících čtvrtletí a i když to explicitně najevo nedávají, investoři to už nyní intuitivně tuší. Recese v USA pomalu přichází.

 Napsáno pro stránky Liberálního institutu.

Nastane v USA recese? Souhlasíte s autorem? Jak se vývoj v USA odrazí do globální ekonomiky?

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2005 15:53, Honzajs

Je dost možné, že akciové indexy v USA budou za 10 let na podobné úrovni jako dnes (viz vývoj 1966-1982). Očištěno o inflaci, trhy dosáhly hodnot z roku 1966 teprve po 30 letech v roce 1995.

P/E je totiž na historickýcj maximech a býčí trh nikdy v minulosti nezačínal na těchto hodnotách P/E. Dobrý článek je zde:

http://www.investorsinsight.com/otb_va_print.aspx?EditionID=118

Velmi dobré statisiky jsou zde: http://www.crestmontresearch.com/content/market.htm Ty tabulky opravdu stojí za prostudování.


Souhlasím, že kdo chce vydělat v příštích letech, bude muset používat jak spekulace na růst, tak i pokles. Lze očekávat "vlnění" indexů.

A kdo bude chtít nakupovat akcie, bude muset velmi pečlivě vybírat - osobně se mi jako vhodné jeví obrana, biotech, nano, materiály a drahé kovy.

A kdo bude chtít opravdu hodně vydělat, bude se muset orientovat na small či dokonce micro cap.

Zobrazit celé vlákno

+43
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 5. 2005 15:11, Karel

V kvetnu se akcie v USA vetsinou nekupujou , ale prodavaji.
Stoupajici uroky nemaji nic spolecneho s rustem akcii , protoze kdyz rostou uroky , roste i hospodarstvi a porostou i akcie.
Ted se v USA jenom ceka , az nejaky guru doda lidem odvahu koupit akcie.
Kdyby Buffett nebo Kerkorian koupil za par miliard dolaru jakoukoliv akcii z Dow Jonesu , asi by rostla podobne , jako nedavno to GM +18% za jediny den.
Ja necekam na pokyn nejakeho guru , ale kupuju kazde 2 mesice fajnove akcie s P/BV kolem 2,5 a prumernym rocnim G +10% a P/E 10 az 15 a ROE nad 15%

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Novou strategií před USA, nebo do solidární chudoby?

11. 2. 2005 | Dan Vořechovský

Novou strategií před USA, nebo do solidární chudoby?

Následováním tzv. Lisabonské strategie by ekonomika Evropy měla dohnat ekonomiku USA do roku 2010. Podle ordinovaných receptů ovšem vaříme chudší a chudší polévku. Evropský "premiér"... celý článek

Evropské programy bank: objev roku, nebo marketing?

8. 2. 2005 | Jan Heřman

Evropské programy bank: objev roku, nebo marketing?

Příliv miliard korun ze strukturálních fondů na investiční projekty uvítaly i české finanční ústavy. Velká bankovní trojka přispěchala se speciálními produkty. Co všechno banky nabízejí... celý článek

Fondy: za mrazů se více šetří

7. 2. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: za mrazů se více šetří

Miliarda a čtvrt za týden, to tu dlouho nebylo! Že by lidé za kamna vlezli a počítali zlaťáky? Anebo je už slamníky začaly tlačit? Tak či onak UNIS zvítězil nad AKAT 3 : 2 a dokazuje,... celý článek

Trojjedinost evropských dotací

2. 2. 2005 | Jan Heřman

Trojjedinost evropských dotací

Ze strukturálního fondů nepřímo těží více subjektů. Zajímá vás, jak vidí prvních šest měsíců jejich existence podnikatel, tedy potenciální příjemce dotace, profesionální poradenská... celý článek

Dlužíme stále málo

14. 12. 2004 | Jiří Šedivý

Dlužíme stále málo

Poslední třetina klání východních zemí mezi sebou a v porovnání se Západem. Jsou Češi velkými dlužníky? A jak jsme na tom v porovnání majetku a dluhů v rámci regionu i v rámci EU?

Partners Financial Services