Chcete zhodnotit své prostředky a nevíte jak? Investujte do certifikátů!

Petra Postlova | 14. 5. 2004

Certifikáty jsou nové, moderní produkty, jejichž obliba pomalu začíná růst i v České republice. Jedním z hlavních důvodů jejich rozšíření je i skutečnost, že si je může kdokoliv koupit i prostřednictvím internetu. Od listopadu loňského roku totiž nabízí on-line obchodování s certifikáty v rámci nabídky svých služeb společnost brokerjet České spořitelny.

Pod pojmem certifikát rozumíme skupinu finančních produktů, které jsou emitovány významnými finančními institucemi, jejich cena je závislá na nějakém podkladovém aktivu (např. akcii, akciovém indexu, komoditě) a je možné s nimi veřejně obchodovat. Cílem emitentů u této nové formy investování je nabídnout investorovi určitý alternativní instrument, který lépe odpovídá jeho individuálním požadavkům.

Podívejme se na konkrétní možnosti a zastavme se u nejznámějších certifikátů – indexovaných. Představme si potenciálního investora pana Přemýšlivého, který očekává růst německých akciových trhů a přemýšlí, jak na tomto růstu participovat. Jaké má možnosti? Nákup konkrétní akcie nebo některého z indexových certifikátů emitovaných na německý akciový index (podkladovým aktivem je tedy např. index DAX 30). Akciový index DAX má aktuálně hodnotu 3815 bodů. Indexový certifikát kopíruje přesně vývoj indexu, a stál by tedy 38,15 EUR. Při růstu indexu na 4000 bude stát certifikát 40 EUR, při poklesu na 3600 bude stát certifikát 36 EUR. Je tedy pro investora výhodnější nákup akcie, nebo indexu? Odpověď je vždy závislá na výnosových a rizikových preferencích investora. Obecně můžeme říci, že nákupem indexu investor diverzifikuje riziko – dopad nepříznivého vývoje ceny jedné konkrétní akcie na hodnotu indexu bude výrazně nižší, než když pan Přemýšlivý koupí pouze akcie této jedné společnosti. V příkladu je uveden certifikát, jehož podkladovým aktivem je index DAX, ale výběr indexových certifikátů je mnohem větší – s pomocí certifikátů je možné „zobchodovat“ všechny významné světové indexy včetně indexu českých akcií obchodovaných ve SPADU – PX-D.

Podkladovým aktivem certifikátů však nemusí být pouze akciové indexy. Poměrně oblíbené jsou také další druhy certifikátů – odvětvové (basket) certifikáty. Představme si jiného potenciálního investora, pana Podnikavého, který očekává velký zájem např. o akcie evropských automobilek a rád by na tom něco vydělal. I v tomto případě chce omezit riziko výběru nesprávné akcie a raději by investoval do více firem. Má tedy jednoduchou možnost – může investovat do basket certifikátu zaměřeného na největší evropské automobilky.

Indexovými a basket certifikáty však možnosti certifikátů nekončí a jejich zaměření je mnohem širší. V nabídce společnosti brokerjet, která nabízí online obchodování s certifikáty, můžete najít přibližně 12 000 certifikátů, z toho zhruba polovina je tzv. diskontových certifikátů. Tyto certifikáty umožňují investorům profitovat i na stagnujícím trhu. Mezi další zajímavé druhy patří také garantované nebo bonus certifikáty.

Pokud se chcete o certifikátech dovědět více, můžete navštívit některou ze vzdělávacích akcí společnosti brokerjet. Ty nejbližší se konají v době od 24. 5. do 27. 5. v Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové. Na těchto místech se můžete zdarma dovědět více o certifikátech přímo od renomovaných odborníků z Německa. Více informací ohledně místa seminářů a případné registrace najdete na www.brokerjet.cz

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akcie z kuponovky najdete snáz. S bankovní identitou

29. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Akcie z kuponovky najdete snáz. S bankovní identitou

Kdo chce vědět, zda nevlastní nějaké akcie z kuponové privatizace, má novou možnost, jak to zjistit. Společnost Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), která vede evidenci zaknihovaných... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.