Chcete zhodnotit své prostředky a nevíte jak? Investujte do certifikátů!

| 14. 5. 2004

Certifikáty jsou nové, moderní produkty, jejichž obliba pomalu začíná růst i v České republice. Jedním z hlavních důvodů jejich rozšíření je i skutečnost, že si je může kdokoliv koupit i prostřednictvím internetu. Od listopadu loňského roku totiž nabízí on-line obchodování s certifikáty v rámci nabídky svých služeb společnost brokerjet České spořitelny.

Pod pojmem certifikát rozumíme skupinu finančních produktů, které jsou emitovány významnými finančními institucemi, jejich cena je závislá na nějakém podkladovém aktivu (např. akcii, akciovém indexu, komoditě) a je možné s nimi veřejně obchodovat. Cílem emitentů u této nové formy investování je nabídnout investorovi určitý alternativní instrument, který lépe odpovídá jeho individuálním požadavkům.

Podívejme se na konkrétní možnosti a zastavme se u nejznámějších certifikátů – indexovaných. Představme si potenciálního investora pana Přemýšlivého, který očekává růst německých akciových trhů a přemýšlí, jak na tomto růstu participovat. Jaké má možnosti? Nákup konkrétní akcie nebo některého z indexových certifikátů emitovaných na německý akciový index (podkladovým aktivem je tedy např. index DAX 30). Akciový index DAX má aktuálně hodnotu 3815 bodů. Indexový certifikát kopíruje přesně vývoj indexu, a stál by tedy 38,15 EUR. Při růstu indexu na 4000 bude stát certifikát 40 EUR, při poklesu na 3600 bude stát certifikát 36 EUR. Je tedy pro investora výhodnější nákup akcie, nebo indexu? Odpověď je vždy závislá na výnosových a rizikových preferencích investora. Obecně můžeme říci, že nákupem indexu investor diverzifikuje riziko – dopad nepříznivého vývoje ceny jedné konkrétní akcie na hodnotu indexu bude výrazně nižší, než když pan Přemýšlivý koupí pouze akcie této jedné společnosti. V příkladu je uveden certifikát, jehož podkladovým aktivem je index DAX, ale výběr indexových certifikátů je mnohem větší – s pomocí certifikátů je možné „zobchodovat“ všechny významné světové indexy včetně indexu českých akcií obchodovaných ve SPADU – PX-D.

Podkladovým aktivem certifikátů však nemusí být pouze akciové indexy. Poměrně oblíbené jsou také další druhy certifikátů – odvětvové (basket) certifikáty. Představme si jiného potenciálního investora, pana Podnikavého, který očekává velký zájem např. o akcie evropských automobilek a rád by na tom něco vydělal. I v tomto případě chce omezit riziko výběru nesprávné akcie a raději by investoval do více firem. Má tedy jednoduchou možnost – může investovat do basket certifikátu zaměřeného na největší evropské automobilky.

Indexovými a basket certifikáty však možnosti certifikátů nekončí a jejich zaměření je mnohem širší. V nabídce společnosti brokerjet, která nabízí online obchodování s certifikáty, můžete najít přibližně 12 000 certifikátů, z toho zhruba polovina je tzv. diskontových certifikátů. Tyto certifikáty umožňují investorům profitovat i na stagnujícím trhu. Mezi další zajímavé druhy patří také garantované nebo bonus certifikáty.

Pokud se chcete o certifikátech dovědět více, můžete navštívit některou ze vzdělávacích akcí společnosti brokerjet. Ty nejbližší se konají v době od 24. 5. do 27. 5. v Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové. Na těchto místech se můžete zdarma dovědět více o certifikátech přímo od renomovaných odborníků z Německa. Více informací ohledně místa seminářů a případné registrace najdete na www.brokerjet.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.