Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Obchodujeme s akciemi na amerických trzích IV.

Obchodujeme s akciemi na amerických trzích IV.
Pokud chcete zkusit kurzové spekulace, tedy rychlý nákup a prodej na bázi daytradingu, nenahraditelnou posilou vám budou grafy. Grafy jsou velcí pomocníci a prakticky neustálí průvodci pohybem na burze, protože burza grafy miluje.

Základní terminologii pro obchodování máme za sebou z minulých dílů, dnes se "vrhněme" na grafy. Nejběžnějším typem grafu, s jakým se při zobrazování výsledků obchodování na burze setkáme, se nazývá OHLC – tedy Open-High-Low-Close podle veličin, které presentuje. V zásadě má tento typ grafu dva režimy zobrazování: běžný graf (tzv. plain vanilla) a svíčkový graf (tzv. candlestick).

Na prvním obrázku vidíte běžný vanilla graf. V grafu se zakreslují nejvyšší a nejnižší obchodní ceny za určitou periodu – ty zobrazuje vrcholek a nebo spodek sloupce. Čárka na sloupci vlevo zobrazuje otevírací (open) cenu a čárka vpravo zase uzavírací (close) cenu v periodě. O jakou periodu konkrétně jde, se volí při výběru zobrazení grafu, kde se zadává, jak dlouhé období má být zobrazováno a jakou periodu má jednotlivý sloupec zachycovat.

Druhý obrázek ukazuje graf typu candlestick, svíčkový graf. Původně sloužil pouze v Japonsku při kótování cen rýže, ale dnes patří na burzách mezi oblíbené, protože mnoha lidem se zdá přehlednější, než původní vanilla graf. Zatímco tenká čára představuje nejvyšší a nejnižší cenu ve zvolené periodě, tlustší obdélník kolem této svislice představuje otevírací a zavírací cenu. Pokud je obdélník plný, pak jeho vrchní část představuje cenu otevírací, pokud není vyplněný barvou, představuje cenu uzavírací.
Ve spodní části obrázku graf udává zobchodované množství akcie. Modernější grafy odlišují červeně prodávané a zeleně kupované objemy – to je pro daytrading velmi důležité.

Na třetím obrázku je zobrazen reálný graf akcií společnosti Nokia (profil, názory) v jeden určitý obchodní den. V tomto případě jde o vanilla graf a v porovnání s předchozími vzorovými grafy je podstatně obsáhlejší. Tento grafový nástroj, Ameritrade, je Java aplikací, která umožňuje zvýraznit určité oblasti, přibližovat je a dokonce si do grafu vykreslovat poznámky a trendy, takže se s grafem dá dobře pracovat.

Klikněte pro obrázek v plné velikosti.

Z grafu by se daly usuzovat závěry typu "firma mírně oslabila", "nejistota akcie, akcionářů" apod. Bohužel (a naštěstí) neexistuje žádná spolehlivá metodika, jak z grafu cokoliv přesného odvodit do budoucna – ostatně i tato akcie během několika dní posílila hodně přes 18,5 USD a pak zase poklesla k hranici 18 USD, takže rychlá prognóza o oslabení nebyla na místě.
Z grafu lze usuzovat na základní trendy: vzestup, posílení – UpTrend – to je situace, kdy kurz akcie roste, a sestup, oslabení – DownTrend – tedy situace, kdy kurz akcie klesá

Grafy a daytrading

O kurzech akcií a grafech se ne nadarmo říká, že nemají paměť, takže jejich studiu není třeba věnovat hodně úsilí s jedinou výjimkou. Pokud chcete zkusit kurzové spekulace, tedy rychlý nákup a prodej na bázi daytradingu, budou vám grafy hodně pomáhat.

Při daytradingu totiž potřebujete co největší rozpětí (volatilitu) ceny v rámci co nejkratšího časového období. Například z grafu vidíte, že tato akcie nabízí v rámci dvouhodinového intervalu dvaceticentový cenový rozptyl při oslabování akcie. Pokud by kurz posiloval (tedy graf byl opačný) a takových akcií koupíte 500 kusů, znamenalo by to zisk zhruba 80 USD po odečtení nákladů, což je necelé jedno procento. To může vypadat jako zanedbatelný profit, pokud by se vám ale podařil každý obchodní den, představovalo by to hezký zisk kolem 200 %.

Výhodou uvedené akcie firmy Nokia je především relativní kurzová bezpečnost. Pokud by se vám stalo, že spekulujete na změnu kurzu a kurz šel proti vám, můžete s velkou dávkou jistoty počítat s tím, že jde o momentální náladu trhu a že kurz se během několika dní spraví.

Nejen hodnoty kurzů

Grafy ale nekončí jen se zaznamenáváním kurzů a zobchodovaných objemů. Do grafů se často zanáší také důležité události pro vývoj akcie – především pak vyplácení dividend, rozdělení nebo sloučení akcií.

Psychologická, technická a fundamentální analýza

Podle psychologické analýzy není ani tak podstatné, jaké výkony a ukazatele vykazuje firma, jejíž akcie je obchodována, ale v jaké "náladě" jsou lidé obchodující s akciemi firmy. Technická analýza se snaží předpovědět pohyby kurzu jednotlivých akcií pomocí analýzy dosavadního vývoje kurzů, objemu zobchodovaných akcií a dosavadních trendů. Je silnější zase v dlouhodobějších výhledech v řádu měsíců.
Fundamentální analýza se snaží pochytit faktory ovlivňující cenu dané akcie. Zkoumá celkovou hospodářskou situaci na trhu, dále odvětvové tendence a vnitřní hodnotu akcie.

Zatím nic nedokazuje, že by kurz akcií jevil jakoukoliv paměť ve vztahu k obrazcům, jež tvoří v grafu. Na toto téma bylo sepsáno mnoho průzkumů a především ty nejdůležitější průzkumy, průzkumy praktickým ověřením, nedokazují nic z pravdivosti chartingových metod. Většina investorů tedy grafy používá jen jako doplňkovou metodu k technické a psychologické analýze. Právě u psychologické analýzy, tak důležité u daytradingu, se analýza grafu používá ve spojení s vývojem objemů prodeje. Podle toho, zda kurz akcie roste či klesá a podle toho, jak se ve stejném okamžiku mění množství zobchodovaných akcií, usuzuje daytrader na náladu obchodujících. Slovo "usuzuje" je zde velmi na místě.

Grafy se používají prakticky jen k vyjádření okamžitého průběhu obchodování. Z grafu jasně vidíte, že kurz akcie klesá, nelze ale jen z grafu samotného určit, zda tento pokles ustane v příští vteřině nebo za několik dní. A po pravdě řečeno, přesně to určit nelze nijak – lze se jen domnívat na základě mnoha indicií. A o nich bude řeč příště.

Využíváte grafy pro vaše obchodování s akciemi? Vyznáte se v uvedených grafech? Jak se vám seriál o akciích líbí?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 12. 2003 14:00, Jan Kolda von Žampach

A co ti ostatní ?
Cestou na Václavské náměstí jsem navštívil neplánovaně i Komerční banku s dotazem, odkázav se na článek z HN, čím nás a zda-li vůbec překvapí i Aleksis Chuanis, neboť komerčka je jaksi a trapně s obchodováním přes web zatím mimo. Pracovnice bezhotovostní přepážky se jala ochotně a hbitě zjišťovat potřebné informace. A to právě i v zázemí. Nakonec mi dala odpověď, která mě sice po obsahové stránce trochu zklamala ( komerčka prý aplikaci připravuje ale nabídnuta bude až v delším časovém horizontu ), avšak po formální stránce, včetně projeveného zájmu můj dotaz řešit, jsem byl spokojený. Profesionální práce. Česká spořitelno, styď a červenej se ! Velmi pozitivně, očekávaně jak jinak, jsem dopadl při mé vůbec první osobní návštěvě ve Fio ( pod Hlavním nádražím ). Na mé, již pod časovým tlakem položené otázky mi bylo odpovězeno fundovaně a především s viditelným zájmem. S ČSOB mám nedávné zkušenosti přímo z místa mého bydliště na menším městě. Ihned projevený zájem přepážkové pracovnice, která sice sama o věci mnoho nevěděla, byl natolik viditelný, že mi ještě při mých následujících a, pravda, sporadických návštěvách s delším časovým odstupem sama můj zájem připomínala a nabízela zprostředkování na odborného pracovníka a domluvení osobní schůzky. Opět, jak pozitivně odlišná je tato má zkušenost v ČSOB proti od nezájmu umaštěného chování v České spořitelně ! Jen na okraj věci : s připojením na server Patria mám zatím podezřele často problémy, tj. dlouhé časové až neúnosné odezvy. Nabídky ČSOB jsem proto zatím nevyužil. Již s delším odstupem jsem kdesi přiležitostně hovořil i s někým ze Sati. Tam ten tehdejší přístup se velmi podobal mým čerstvým zkušenostem s Fio.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Kolda von Žampach 20. 12. 2003 13:57)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

14. 3. 2004 | 23:37 | jura

ja jsem uz rok u BOHM & PARTNERS v Brne, pristupem jsou fajn, pro obcasne obchody maji web aplikaci zdarma, poplatky tam byly tusim 20$ / obchod + - ALE ja s ni mel zezacatku problemy,ted nevim... taky maji neco noveho,...více

29. 12. 2003 | 4:59 | psychoo5

mam ucet u fio a jsem s nim bez problemu spokojen. pokud se podivame na poplatky za obchodovani ve srovnani se zahranicim jsou na tom dobre mam ucet take u scottrade ta je v soucasne dobe skoro nejlevnejsi ale i tak limitni...více

23. 12. 2003 | 11:22 | Jan Kolda von Žampach

Dík. Já jsem také spíše tzv. střednědobý investor, do daytradingu se pouštět nemíním. více

23. 12. 2003 | 8:28

Podle informací, které mám je pro mne Brokerjet zatím zklamáním a to zejména kvůli své poplatkové politice. Jako spíše střednědobý investor "skousnu" poplatky ze zobchodovaného množství, ale vadí mi takové ty poplatky za...více

22. 12. 2003 | 20:02

Jen jeden jediny detail - Nostradamus nikdy nepredpovedel konec sveta - ve svych predpovedich to dokonce zduraznuje. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK