Akcie radiokomunikací: manipulace s kurzem?

Akcie radiokomunikací: manipulace s kurzem?
Vedení ČRa odeslalo Komisi pro cenné papíry dopis, ve kterém poukazuje na možnou manipulaci s kurzem akcií ČRa jednou skupinou akcionářů. Objevují se v ní i nečekaná jména, a KCP tak čeká těžké rozhodování.

Existenci dopisu, o kterém jsme byli informováni z důvěryhodných zdrojů, dnes pro Hospodářské noviny potvrdil generální ředitel a člen představenstva Českých radiokomunikací Miroslav Čuřín.

Podle získaných informací informovalo vedení ČRa Komisi, že existuje skupina akcionářů, držících zhruba 6,5 % akcií ČRa (profil, názory), která se pomocí převodů a prodejů akcií mezi sebou snaží manipulovat s cenou. Důvod této manipulace je jednoduchý - očekávaná nabídka na výkup akcií. Při určování ceny při výkupu hraje velkou roli vážený průměr cen při obchodech za uplynulých šest měsíců, což by mohla být pro majitele významnějšího balíku akcií velmi silná motivace ke zvyšování kurzu.

Skupinu, která se vzájemným prodejům a převodům věnuje, tvoří šest firem:

· Netla Management Limited, spojovaná s osobou Pavla Tykače
· Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond (!!!)
· skupina J&T (J&T banka, podílové fondy ve vlastnictví J&T a J&T Securities)
· Venten Management Limited
· Stroden Management Limited
· Hotel Real

Zatímco aktivity Netly jsou v této oblasti dobře známé a nepřekvapí asi ani angažovanost J&T, údajná účast penzijního fondu Credit Suisse Life & Pensions (profil, názory) je poměrně jiná káva. Pokud by Komise dospěla k závěru, že tato skupina investorů opravdu manipulovala s kurzem, mohlo by dojít i k poškození klientů penzijního fondu - nemluvě o významném pošramocení pověsti penzijního fondu Credit Suisse. Co na to představitelé společnosti? "Velmi ostře se ohrazujeme proti tomu, aby jméno naší firmy bylo spojováno s obchody směřujícími k manipulaci s tržním kurzem cenných papírů," prohlašuje Jiří Procházka, finanční ředitel Credit Suisse Life & Pensions v České republice.
Velmi zajímavé bude také sledovat, jak bude Komise postupovat proti obchodníkům s cennými papíry, kteří se na transakcích podíleli. Zákon o cenných papírech totiž jasně zakazuje realizaci podezřelých pokynů, což zúčastnění obchodníci zřejmě nedodrželi.

Struktura podivných operací

Na první pohled by se zdálo, že 6,5 % akcií není dostatečně velký objem, je ale potřeba mít na paměti, že na pražské burze se obchoduje pouze 28 % akcií ČRa. Zmíněný balík akcií tak tvoří téměř celou čtvrtinu obchodované emise!
Většina obchodů uvnitř skupiny nevedla ke změnám skutečných majitelů akcií (bereme-li jako majitele skupinu jako celek). I přes postupné navyšování objemu akcií až na 6,5 % byla naprostá většina převodů postavena na přelévání akcií z jedné firmy v rámci skupiny do druhé bez zjevného ekonomického důvodu. Pokud jsme byli schopni zjistit, skupina akcionářů i přes vlastnictví více než 5 % akcií ČRa nikdy neoznámila jednání ve shodě, i když mnoho indicií takové jednání naznačuje.

Pokud by se podezření potvrdilo, dojde zřejmě k vlně trestních oznámení a Komise bude muset zasáhnout i vůči zúčastněným obchodníkům s cennými papíry. Uvidíme také, jak se dozor ministerstva financí postaví k údajné roli penzijního fondu Credit Suisse v celé kauze.

Co si o této události myslíte vy? Dojde Komise k nějakým závěrům, nebo vše vyšumí do ztracena? Za kolik byste prodali akcie ČRa vy?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 12. 2003 14:18, TGP

Moc se mi líbí formulace pána z CSLP - "Velmi ostře se ohrazujeme...". Proč rovnou neřekne, že to neudělali? Takhle to trošku připomíná jisté proslavené formulace Billa Clintona :-))

+33
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 12. 2003 10:54

Neříká se, že ryba smrdí od hlavy?

Zobrazit celé vlákno

-31
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

4. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Na pražskou burzu vstoupí na začátku příštího týdne nový typ akcie. Uvede ho tam investiční skupina Wood & Company a jde o takzvaný SPAC (Special Purpose Acquisition Company).... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.