Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie radiokomunikací: manipulace s kurzem?

Akcie radiokomunikací: manipulace s kurzem?
Vedení ČRa odeslalo Komisi pro cenné papíry dopis, ve kterém poukazuje na možnou manipulaci s kurzem akcií ČRa jednou skupinou akcionářů. Objevují se v ní i nečekaná jména, a KCP tak čeká těžké rozhodování.

Existenci dopisu, o kterém jsme byli informováni z důvěryhodných zdrojů, dnes pro Hospodářské noviny potvrdil generální ředitel a člen představenstva Českých radiokomunikací Miroslav Čuřín.

Podle získaných informací informovalo vedení ČRa Komisi, že existuje skupina akcionářů, držících zhruba 6,5 % akcií ČRa (profil, názory), která se pomocí převodů a prodejů akcií mezi sebou snaží manipulovat s cenou. Důvod této manipulace je jednoduchý - očekávaná nabídka na výkup akcií. Při určování ceny při výkupu hraje velkou roli vážený průměr cen při obchodech za uplynulých šest měsíců, což by mohla být pro majitele významnějšího balíku akcií velmi silná motivace ke zvyšování kurzu.

Skupinu, která se vzájemným prodejům a převodům věnuje, tvoří šest firem:

· Netla Management Limited, spojovaná s osobou Pavla Tykače
· Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond (!!!)
· skupina J&T (J&T banka, podílové fondy ve vlastnictví J&T a J&T Securities)
· Venten Management Limited
· Stroden Management Limited
· Hotel Real

Zatímco aktivity Netly jsou v této oblasti dobře známé a nepřekvapí asi ani angažovanost J&T, údajná účast penzijního fondu Credit Suisse Life & Pensions (profil, názory) je poměrně jiná káva. Pokud by Komise dospěla k závěru, že tato skupina investorů opravdu manipulovala s kurzem, mohlo by dojít i k poškození klientů penzijního fondu - nemluvě o významném pošramocení pověsti penzijního fondu Credit Suisse. Co na to představitelé společnosti? "Velmi ostře se ohrazujeme proti tomu, aby jméno naší firmy bylo spojováno s obchody směřujícími k manipulaci s tržním kurzem cenných papírů," prohlašuje Jiří Procházka, finanční ředitel Credit Suisse Life & Pensions v České republice.
Velmi zajímavé bude také sledovat, jak bude Komise postupovat proti obchodníkům s cennými papíry, kteří se na transakcích podíleli. Zákon o cenných papírech totiž jasně zakazuje realizaci podezřelých pokynů, což zúčastnění obchodníci zřejmě nedodrželi.

Struktura podivných operací

Na první pohled by se zdálo, že 6,5 % akcií není dostatečně velký objem, je ale potřeba mít na paměti, že na pražské burze se obchoduje pouze 28 % akcií ČRa. Zmíněný balík akcií tak tvoří téměř celou čtvrtinu obchodované emise!
Většina obchodů uvnitř skupiny nevedla ke změnám skutečných majitelů akcií (bereme-li jako majitele skupinu jako celek). I přes postupné navyšování objemu akcií až na 6,5 % byla naprostá většina převodů postavena na přelévání akcií z jedné firmy v rámci skupiny do druhé bez zjevného ekonomického důvodu. Pokud jsme byli schopni zjistit, skupina akcionářů i přes vlastnictví více než 5 % akcií ČRa nikdy neoznámila jednání ve shodě, i když mnoho indicií takové jednání naznačuje.

Pokud by se podezření potvrdilo, dojde zřejmě k vlně trestních oznámení a Komise bude muset zasáhnout i vůči zúčastněným obchodníkům s cennými papíry. Uvidíme také, jak se dozor ministerstva financí postaví k údajné roli penzijního fondu Credit Suisse v celé kauze.

Co si o této události myslíte vy? Dojde Komise k nějakým závěrům, nebo vše vyšumí do ztracena? Za kolik byste prodali akcie ČRa vy?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 12. 2003 14:18, TGP

Moc se mi líbí formulace pána z CSLP - "Velmi ostře se ohrazujeme...". Proč rovnou neřekne, že to neudělali? Takhle to trošku připomíná jisté proslavené formulace Billa Clintona :-))

Reagovat

 

+33
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 12. 2003 10:54

Neříká se, že ryba smrdí od hlavy?

Reagovat

 

-31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Václav 15. 12. 2003 10:13)

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

8. 3. 2004 | 18:10 | Freemarket

Můj názor na kauzu Č. Radia je jednoduchý. Na to KCP nemá! Už v minulosti několikrát za sebou potvrdila nekompetentnost svých pracovníků, když postihovala malé obchodníky, zatímco mega podvody jim unikaly pod rukama. A nejhorší...více

9. 1. 2004 | 11:17 | lodivod

No, když už jsme u toho směšování, tak nezapomeňte na podstatný fakt, že ČRa byly privatizovány už s opcí, která pak k operaci, které zmiňujete, vedla. Tedy a konto výlevy na téma postprivatizační období musíme přidat výlevy...více

9. 1. 2004 | 11:11

...nebo od žaluda? více

24. 12. 2003 | 21:05 | Ferda

Těch otázek kolem manipulace s cenou ČRa by mělo být podstatně víc. Proč BIVIDEON neprotestoval proti poklesu ceny až na 179 Kč? Sami nakoupili za 447 Kč za akcii.Cena klesla níže než po 11.září 2001. Žádná jiná akcie ve...více

16. 12. 2003 | 18:58 | Jan Kolda von Žampach

Znovu se trpělivě ptám, Barry, proč management ČRa a majoritní akcionář mají dlouhodobý zájem na nízkém ohodnocení akcií podniku, který řídí či ovládají ? Je to pro ně ve světě normální a standardní chování, když naopak...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK