Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak investovalo KTP

| rubrika: Analýza | 28. 3. 2003 | 24 komentářů
Jak investovalo KTP
Dnes ve dvě odpoledne se měla v Náchodě konat dražba části pozůstatku zkrachovalého obchodníka s cennými papíry KTP Quantum. Soupis majetku je velmi zajímavý - hromada starých počítačů, mobilů, dnes již nepoužitelného softwaru, k tomu sedm zaměstnanců, ale hlavně tisíce kusů cenných papírů. <i>(Doplněno.)</i>

A právě tyto cenné papíry uvedené až na konci seznamu za spoustou nepřeberného haraburdí jsou asi poslední snahou odvolaného konkurzního správce KTP Quantum Jiřího Sehnala prodat ze společnosti něco cenného než ukončí svou činnost. Slovo cenného jsem přitom v předchozí větě úmyslně nedal do uvozovek. V portfoliu KTP se totiž nachází několik perel, které stojí za to. Možná i tento fakt vedl Komisi pro cenné papíry k vydání předběžného opatření, kterým vyzývá dražebníka, aby se dnešní dražby těchto cenných papírů zdržel. O tom, jestli se ale dražebník musí jejím nařízením řídit (není totiž obchodníkem s cennými papíry), ještě mohou být vedeny spory a tak je klidně možné, že se celá kauza KTP ještě zkomplikuje. Dražba totiž může proběhnout, dražebník může tvrdit, že vývěsku KCP (kde bylo předběžné opatření pro nedoručitelnost vydáno) nesledoval či že se jej předběžné opatření netýká (je neoprávněné apod.) a kupující řekne, že koupil v dobré víře... Naše spekulace se nakonec ukázaly jako liché, dražebník se o nařízení KCP dozvěděl a dražby se zdržel. Samotné zveřejnění přehledu toho, co bylo ke koupi je ale každopádně zajímavé. Aby taky ne, když nejnižší podání bylo stanoveno na 199 milionů korun.

Pěkně drahé zlatnictví

Zlatým hřebem dražby (ale jen teoreticky, neboť se draží celý majetek jako celek) měla být dlouho hledaná majorita (správce konkurzní podstaty byl svého času obviňován v souvislosti s tím, že nebylo jasné, kdo s akciemi nakládá) ve šperkařské společnosti Soliter. Firma patří k největším výrobcům šperků ve střední Evropě a KTP za mírně nadpoloviční podíl v ní prý (podle informací Františka Zimáčka, zástupce sdružení Spartakus, který se snaží hájit některé poškozené v kauze KTP a od května 2002 člena dozorčí rady Soliteru – jak zajímavá náhoda) zaplatila 220 milionů korun. Prodávajícím byl "spasitel" KTP, společnost Swiss Asset Management, která si za tyto akcie vybrala z portfolia KTP něco jiného. Je otázkou, jestli cena 220 milionů korun byla reálná, o aktuální situace firmy není mnoho dostupných zpráv, nicméně podle obchodního věstníku činil její čistý zisk v roce 2000 necelých 14 milionů korun a o rok dříve něco přes 20 milionů. Vlastní jmění firmy v roce 2000 bylo 181 milionů korun. I kdybychom tento velmi teoretický (ač by účetnictví mělo poskytovat pravdivý a věrný obraz stavu firmy, často se tak bohužel neděje) a navíc zastaralý údaj vzali za reálný, docházíme k hodnotě podílu KTP ve výši cca 90 milionů korun. Pokud je ale účetní ocenění majetku firmy konzervativní, může jít naopak o hodnotu podstatně vyšší.

Ještě dražší obvazy

Druhou perličkou v portfoliu KTP je 93% podíl ve společnost Bioster, která vyrábí obvazy a další lékařský materiál. O firmě jsou k dispozici jen údaje z roku 2000, kdy vykázala zisk necelé dva miliony korun a její vlastní jmění bylo necelých 50 milionů. Pokud účetnictví firmy popisuje pravdivě její stav, pak hodnota podílu vlastněného KTP může být okolo 45 milionů. Realita však může být někde jinde. Ze soupisu konkurzní podstaty KTP Quantum totiž například vyplývá, že Bioster byl zakoupen z Médeia Bohemia (její akcie byly hlavní součástí portfolií klientů KTP) koncem roku 2000 za necelých 210 milionů korun. Opět je otázkou, jestli tato cena byla reálná (akcie firmy se před stažením z RM-S obchodovaly za necelou tisícovku, pokud by však KTP za celý podíl zaplatilo 210 milionů, znamenalo by to za kus čtyři tisíce korun). Možná ovšem šlo jen o cestu, jak uměle zvyšovat hodnotu Médeii Bohemii v portfoliích klientů.

Poslední větší položkou seznamu je 2 900 akcií společnosti Chemopharma (asi třetinový podíl). Nominál každého kusu je sice sto tisíc, ale jejich skutečná hodnota bude pravděpodobně podstatně nižší. Podle Obchodního věstníku se Brokerský dům Komerio pokoušel tyto akcie prodat v roce 2000 v rámci exekučního výběrového řízení za cenu 3520 korun za kus. Pokud by tato cena byla reálná, měly by tyto akcie celkem hodnotu asi deset milionů korun. Objevuje se ale ještě jedna pochybnost. Společnost (podle obchodního rejstříku existuje jediná Chemopharma a.s.) je podle informací z tisku a obchodního rejstříku vlastněna stoprocentně firmou Kvestar a tak je navíc nejisté, zdali skutečně jde o platné akcie (navíc jejich ISIN z dražební vyhlášky nesouhlasí s ISIN nové emise zaknihované v SCP!).

Kromě těchto tří větších záležitostí vypadá zbytek portfolia jako docela zajímavá sbírka. Více než 65 tisíc kusů akcií IPB (pořizovací cena mohla být až 6,5 milionu), pět tisíc akcií ČKD holding, 12 135 kusů Harvardského průmyslového holdingu, 100 kusů akcií pojišťovny Allianz (po 50 eurech za kus), nechybí samozřejmě nějaká ta Médeia Bohemia (hlavní součást klientských portfolií, ve firmě jich ale zůstalo jen 8000) a pak už desítky titulů po pár kouscích. A k tomu všemu navrch několik milionů korunových podílových listů řady českých investičních společností (ČP Invest, PIAS, OB Invest, ŽB Trust, J&T AM či AKRO).

Máte-li zájem si přesně přečíst, co by se dnes mělo dražit, najdete to na tomto seznamu.

Dali byste za výše popsané 199 milionů či více? Co říkáte na portfolio KTP? Napadá vás, jak z něj chtěli vytvořit garantovaných čtrnáct či později devět procent? O své názory se můžete podělit s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 7. 2003 1:59, Naštvaný klient

AISICO, AMICO, AMICA, AMSISO... nechápu proč tento název lidé tak przní?!?

AMCICO AIG Life (AMCICO = AMerican Czech Insurance COmpany)
je životní pojišťovna která v ČR působí od roku 1992 = rok založení (resp. 1993 - od tohoto roku začala uzavírat první smlouvy).
Jediná pojišťovna v ČR, která má rating AAA.
Musím říci, že to je její obrovská výhoda, zvláště v dnešní době.
Dále zhodnocuje rezervy o trochu více než ostatní společnosti. Ale to je tak asi všechno co je na ní pozitivní. Proč? viz dále.

1. Nehorázně dlouhá doba při vyřizování změn ve smlouvách
2. Pohrdavé jednání vedení společnosti:
* příklad č. 1
Klient uzavřel úrazové pojištění:
v době uzavírání smlouvy byl v 2.rizikové skupině
nyní změnil zaměstnání a je v 1. rizikové skupině
žádá o změnu rizikové skupiny a tedy i změnu pojistného
odpověď pracovnice pojišťovny na telefonní lince = nelze
na dotaz jaký je důvod = odpověděla, že se vedení pojišťovny rozhodlo, že nebude provádět změny rizikových skupin
* příklad č. 2
změna pojistné částky (PČ) životního pojištění - snížení
prý je možno PČ snížit ročně max. o 25%
opět rozhodnutí vedení a nyní dokonce lze takovou změnu provśt pouze 1 x za dobu trvání smlouvy

a je toho mnohem více

na e-maily vůbec nikdo neodpoví

atd..

Reagovat

 

+26
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 06. 2003 14:45)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 3. 2003 9:43, Ori

Kdo si tam dal peníze byl idiot. Taky jsem byl lanařen, ale pěkně to smrdělo. Teď se všem směju.... Kdy bude pryč blbost našich lidí?

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

2. 7. 2003 | 1:59 | Naštvaný klient

AISICO, AMICO, AMICA, AMSISO... nechápu proč tento název lidé tak przní?!?
AMCICO AIG Life (AMCICO = AMerican Czech Insurance COmpany) je životní pojišťovna která v ČR působí od roku 1992 = rok založení (resp. 1993...
více

25. 6. 2003 | 14:45

Dobry Den, zajmam se podrobneji o KŽP konkretne nadnarodni spolecnosti AISICO , AIG a jejich politiku zuroceni vkladu,schopnosti dostat zavaskum vyplaceni,a dale pak business ktery se v cechach rozjizdi a ktery je na lovu...více

11. 4. 2003 | 22:25 | Harpagon

Vážený pane Zimáčku, poněkud se opakujete, ale jsem rád, že jste přispěl do diskuze i zde, byť jsou v ní podle Vašeho názoru většinou samé bláboly. Ve Vašem emotivním příspěvku jsem nepochopil některé věci: 1. Proč Vás...více

11. 4. 2003 | 14:41 | Zdeněk

Vážený odborníku na problematiku pojišťoven. Chtěl bych podotknout, že pokud nejste schopen doložit konkrétní důkaz o tom, že by AIG měla mít nějaké problémy s výplatou podílů na zisku u životních programů jak u nás tak...více

4. 4. 2003 | 14:23 | Dr.Zimáček

Původně jsem se nechtěl diskuse na těchto stránkách zúčastňovat, jelikož tam jsou uveřejňovány většinou samé bláboly. Jestliže jsou tam uváděny i jedovaté a záludné lži, pak cítím povinnost se k věci vyjádřit.
Tak tedy:...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK