Nízké tržby maloobchodních řetězců
30. 12. 2002 | David Petráček
Negativně ovlivňovaly vývoj na trzích nízké tržby maloobchodních řetězců, které vykázaly nejmenší nárůst za posledních 30 let.
Spojené státy
V pondělí byl vývoj na amerických kapitálových trzích nejednotný. Zatímco index Dow Jones zakončil v kladném teritoriu, index Nasdaq se z červených čísel nedostal. Hlavním tématem dne, který ovlivňoval vývoj na trzích, byla opět ropa. Cena ropy se v pondělí vyšplhala na nové dvouleté maximum kvůli pokračující stávce ve Venezuele, která výrazně omezila venezuelský vývoz ropy, ale také přetrvávajícímu strachu z války proti Iráku. Zdroje z kartelu OPEC však odpoledne naznačily, že organizace zamýšlí zvýšit dodávky na trh, což uklidnilo investory a cena klesla. Byl také zveřejněn Chicago PMI Index sledující situaci v průmyslu v okolí Chicaga. Jeho hodnota za prosinec poklesla na 51,3 %. Je to horší hodnota, než očekával trh (ta byla 53,0 %).
V úterý se obchodování vyznačovalo slabou obchodní aktivitou a nevýraznými pohyby. V první polovině obchodování se indexy pohybovaly v záporných hodnotách. Důvodem pro tento trend byla slabá spotřebitelská důvěra za měsíc prosinec, která namísto očekávané hodnoty 86 dosáhla pouhých 80. Indexy poté začaly růst a posilovaly hlavně akcie IBM, Honeywell a Tyco. Naopak klesaly akcie společnosti Philip Morris po downgradu od Morgan Stanley a akcie maloobchodních řetězců.
Ve středu se na burze neobchodovalo. Index důvěry ISM ve zpracovatelském průmyslu byl ve čtvrtek hlavním motorem růstu amerických akciových trhů. ISM index se dostal nad úroveň 50 bodů, která by měla být hranicí mezi růstem a poklesem - za prosinec skončil na hodnotě 54,7% (očekávaná hodnota byla zhruba 50 %). Investoři přivítali vyšší než očekávaný růst tohoto indikátoru a směřovali své investiční aktivity do akcií. Dařilo se hlavně akciím finančních institucí v čele s bankou J.P.Morgan Chase, neboť ta dosáhla dohody s pojišťovnami o náhradě ztrát za bankrot firmy Enron. Významný růst zaznamenaly rovněž akcie společnosti General Electric.
V pátek zaznamenaly akciové indexy po čtvrtečním růstu v začátku obchodování mírný pokles. Hlavním viníkem byla společnost Home Depot, která zchladila nadšení investorů poté, co snížila projeci zisku pro fiskální rok 2002. Od dalších maloobchodních firem investoři obdrželi smíšené zprávy. Optimismus investorům opět vrátila zpráva o vývoji stavebních výdajů za měsíc listopad, které vzrostly o 0,3 %, přičemž se očekával růst 0,1 %.
Evropa
Evropa zažívala celkem poklidné poslední dny roku 2002 a evropské indexy si připisovaly mírné zisky. Avšak v průběhu prvního obchodního dne nového roku zažily evropské akciové trhy raketový nástup. Všechny významné evropské indexy zaznamenaly prudký růst v reakci na lepší výsledky indexu důvěry ISM ve zpracovatelském průmyslu v USA. Z jednotlivých titulů rostly nejvíce akcie firem DaimlerChrysler, Philips Electronics nebo Siemens. Rekordmanem mezi evropskými indexy byl pak jednoznačně německý DAX 30 za přispění akcií společností Infineon a Deutsche Lufthansa díky optimismu, že očekávané oživení evropské ekonomiky v druhé části letošního roku pomůže uvedeným firmám k dosažení vyšších zisků. Tento trend však evropské trhy v pátek opustily. Jedním z důvodů pro nepokračování čtvrtečního optimismu byla prohlášení bank, že pro tento rok nepočítají se zlepšením prostředí ve finančním sektoru, což se odrazí v jejich výsledcích.Takový náhled na rok 2003 mají HVB Bank, Dresdner Bank a další.
Informace o vývoji tuzemských i zahraničních kapitálových trhů můžete sledovat v sekci akcie.penize.cz.
Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem