Konec dobrý, všechno dobré

David Petráček | 14. 10. 2002
Konec dobrý, všechno dobré
I přes nepodařený vstup do obchodního týdne se trhy dokázaly vzpamatovat a díky pozitivním ohlášením umazávat ztráty minulých dnů.

Spojené státy

Pondělní obchodování bylo poměrně volatilní. Po půl sedmé však nabralo jednoznačně negativní trend, jak bylo v posledních dnech dobrým zvykem a indexy umazaly veškeré lehce plusové hodnoty, které krátce před tímto časem získaly. Poskytovatel finančních služeb Sears, Roebuck & Co. v pondělí, před zahájením obchodního dne, ohlásil výsledky za třetí čtvrtletí, které byly horší než se čekalo. Zisk na akcii je někde mezi 80 až 82 centy, když trh počítal s 86 centy; o rok dříve to bylo právě 80 centů. Společnost počítá, že roční výhled však splní.

V úterý bylo zahájení optimističtější a trhy k tomu měly také několik důvodů (lepší než očekávané výsledky PepsiCo, přívětivější tón Bushova projevu k situaci v Iráku, upgrade pro Merck a celý sektor léčiv). Avšak v průběhu dne se začaly objevovat i negativní zprávy, které zaštítily ty pozitivní a obrátily trend směrem do minusových hodnot (negativní komentář pro automobilový sektor od CSFB, snížený výhled od General Motors na další rok, downgrade pro Philip Morris, snížení ziskového očekávání pro IBM, oslabení sektoru utilit, finanční sektor měl také svůj downgrade v podobě sníženého doporučení od UBS Warburg pro American Express). Asi v polovině obchodování nastal další obrat a trhy začaly stoupat a v kladných hodnotách také zakončily.

Ve středu trhy zaznamenaly další ztrátový den. Nejvíce postiženými sektory byly automobily a aerolinie. Akcie General Motors klesly na hodnoty, na kterých se pohybovaly naposledy před sedmi a půl lety. Pokles podpořila ještě společnost Lehman Bros., která snížila výhled cash-flow pro období 2003-2006. Nedařilo se ani společnosti Ford, jejíž akcie ztratily devět procent. Aerolinie byly pod prodejním tlakem, když CS First Boston snížil doporučení na celý sektor kvůli obavám z negativních dopadů případné války v Iráku, která by samozřejmě měla negativní dopad na hospodaření leteckých společností.

Akciové indexy ve čtvrtek po dlouhé době ukázaly solidní růstový výkon. Zdrojem pro takový trend bylo středeční ohlášení Yahoo! (z kterého těžil celý sektor internetu) a Aetny (zdravotní pojišťovny). Pokud v první hodině obchodování nebyly jednoznačné signály pro budoucí růst, pak rozsah, s jakým se investoři odhodlali korigovat předchozí ztráty, naznačil možnou oporu pro další vývoj během období ohlašování výsledků společností. Pozitivní zprávou bylo také ustoupení iráckých diplomatů v otázce kontrol zbrojního vybavení na svém území.

V pátek zaznamenaly trhy rally, a to i přes některé negativní zprávy (pokles maloobchodních tržeb o 1,2 %, výrazně nižší spotřebitelská důvěra dle University of Michigan, varování od Lucent Technologies). Trhy hnalo vzhůru pozitivní ohlášení společnosti GE za třetí čtvrtletí. Dobře si vedla i společnosti IBM a celý finanční sektor.

Evropa

Kvůli pátečnímu nepříznivému vývoji amerických kapitálových trhů se vstup do nového obchodního týdne v Evropě nevydařil. Hlavně index DAX lámal rekordy v záporném spektru. Mezi tahouny propadů můžeme zařadit tituly z oblasti finančních služeb a bankovnictví, které propadaly kvůli obavám ohledně poklesu hodnoty portfolií v důsledku oslabujících akciových trhů a ztrátám z úvěrových obchodů. Automobilový sektor klesal vlivem vývoje v USA. Německému trhu nepomohl ani nečekaný pokles nezaměstnanosti (9,8 %). Trhy také poslalo dolů dementování zprávy šéfem ECB, že by mohlo v uplynulém týdnu dojít ke snížení úrokových sazeb. Ve čtvrtek došlo k obratu a index DAX skončil v kladných číslech. Jeho vývoj byl pozitivně ovlivněn situací v USA a politickou scénou.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

13. 3. 2023 | Pavel Kohout | 4 komentáře

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

Banku, která se zaměřovala hlavně na startupy, dostal na kolena nezvykle vysoký podíl dluhopisů v aktivech v kombinaci s naprostou absencí takzvaných zajišťovacích swapů. Komentář ekonoma... celý článek

Podílové fondy po raketovém startu klesly. Evropské akcie utíkají americkým

6. 3. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy po raketovém startu klesly. Evropské akcie utíkají americkým

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v únoru, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Partners Financial Services