Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zlomit nedůvěru investorů je těžké

| 9. 9. 2002
Zlomit nedůvěru investorů je těžké
Obchodování v minulém týdnu bylo silně ovlivněno blížícím se výročím teroristických útoků na WTC a nepříznivými makroekonomickými i podnikovými informacemi.

Spojené státy

V pondělí byly americké kapitálové trhy uzavřeny kvůli svátku Labor Day. V úterý stačila trhům pouze hodina, aby propadly o tři procenta, a tuto ztrátu pak dalších několik hodin udržovaly. Důvodů pro takový vývoj bylo několik - ohlášení horšího než očekávaného údaje průmyslové aktivity, snížení ziskového očekávání u Intelu (profil, názory) a ratingu u Citigroup (profil, názory). Index Dow Jones (profil, názory) je tažen dolů právě akciemi Citigroup, které jsou nyní jeho nejztrátovějším titulem. Tento den také Merrill Lynch zdůvodnil střednědobé doporučení na akcie Eastman Kodak (profil, názory), které je "reduce/sell". Střednědobý výhled v odvětví není pozitivní, nižší spotřebitelské výdaje mohou přetrvávat, Merrill tak očekává další tlak na cenu akcií.

Ve středu došlo ke korekci úterních ztrát a trhy zaznamenaly růstový den. Byly také ohlášeny některé zajímavé zprávy. Stavební výdaje v měsíci červenci zůstaly beze změny ve srovnání s červnem, když předchozí hodnota byla -2,2 %, a očekávaná hodnota byla -0,4 %. General Motors (profil, názory) naznačil, že válka o zákazníky na trhu s automobily pokračuje, a to tím, že se rozhodl nabízet tříletý úvěr s nulovým zúročením. To však může mít vliv na hodnocení analytiků ohledně ziskovosti společnosti. Zraky investorů byly také upřeny na výsledky jednání výrobců chipů v Shanghaii. Kromě již často zmiňované nízké poptávky po počítačových technologiích se zde hovořilo i o hrozbě konfliktu mezi USA a Irákem na IT sektor.

Ve čtvrtek se trhy ihned po otevření dostaly do červených čísel, když byly zasaženy spoustou negativních zpráv jak z podnikové sféry (vyšetřování analytických společností Goldman Sachs a Credit Suisse Group v souvislosti s konfliktem zájmů u technologických analytiků, horší tržby v měsíci srpnu u Wal-Martu, nejistota spojená s aktualizací výhledu společnosti Intel), tak sféry makroinformací. Finální hodnota růstu produktivity ve druhém čtvrtletí roku 2002 sice přinesla mírně vyšší růst (+1,5 %), avšak rostoucí dodatečné žádosti o pracovní podpory a hlavně pokles indexu nákupních manažerů pro služby (namísto růstu na 54 %, došlo k poklesu na 50,9 %, když v červenci hodnota dosahovala 53,1 %) způsobily opětovnou ztrátu důvěry investorů v budoucí stabilní ekonomický růst. Pozitivní obrat v důvěře nepřinesla ani zpráva o nárůstu továrních objednávek v červenci (+4,7 %).

V pátek byla zveřejněna míra nezaměstnanosti za měsíc srpen, přičemž se očekává nezměněná hodnota 5,9 %. Páteční obchodování začínalo mírně pozitivně, jelikož aktualizace výhledu společností Intel dopadla víceméně dobře.

Evropa

Také v Evropě bylo obchodování ovlivněno nedůvěrou investorů a blížícím se výročím teroristického útoku na WTC. Na rozdíl od USA se v Evropě v pondělí obchodovalo, avšak výsledek nebyl nijak lichotivý. Například valná většina titulů z indexu DAX oslabovala. V uplynulém týdnu si nevedly dobře letecké společnosti, které ztrácejí díky obavám z možného opakování událostí z loňského 11. září. Ztráty zaznamenaly také technologické tituly Infineon Technologies, Siemens, SAP i Epcos. Také evropské kapitálové trhy zaznamenaly ve středu korekci ztrát. Zveřejněná makrodata z minulého týdne vyzněla spíše negativně. Vývoj nezaměstnanosti přinesl mírně lepší výsledky než se původně očekávalo, přesto však došlo k jejímu růstu na 4,1 milionu. Trhy zasáhl překvapivý pokles továrních objednávek v červenci (-0,9 %), kdy byl citelný zejména pokles exportní poptávky. V pátek zaznamenaly trhy další korekci, když těží hlavně z vývoje společnosti Infineon a celého polovodičového sektoru.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-27
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK