Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co říká o budoucnosti RM-Systému Milan Šimáček, člen prezidia KCP

| 13. 6. 2002

RM-Systém vznikl počátkem devadesátých let jako poměrně flexibilní elektronický trh, který měl umožnit prodej akcií drobných kupónových akcionářů. I když v minulém roce RM-Systém vyřadil na základě zákona ze svého trhu více než 500 akciových titulů právě z kupónové privatizace a objem obchodů na trhu RM-S nepřesáhl 1 % z celkového objemu obchodů uzavíraných na našem trhu, tato úloha RM-Systému ještě nebyla doceněna.

Na druhou stranu je třeba říci, že počátky kapitálového trhu v Čechách jsou spojeny s velmi liberální licenční politikou, nedostatečnými pravidly a také fragmentací našeho veřejného trhu, což bylo opakovaně kritizováno Evropskou komisí, Světovou bankou i Mezinárodním měnovým fondem. V zemích Evropské Unie, kde je regulovaný trh organizován výlučně burzou, existují trhy, které nejsou trhy samoregulujícími (což je v našich podmínkách RM-Systém). Tyto trhy provozují tzv. alternativní obchodní systém. Komise pro cenné papíry je toho názoru, že v připravovaném zákoně o podnikání na kapitálovém trhu by měly být podle evropské direktivy ponechány výlučně dvě regulatorní kategorie: burza cenných papíry a obchodník s cennými papíry provozující alternativní obchodní systém. RM-Systém pak bude moci podle své volby splnit podmínky jedné z těchto licencí.

Aby se mohl stát samoregulujícím trhem burzovního typu, musel by být založen na členském principu a kromě připouštěcích podmínek pro přijímání cenných papírů, by musel mít kontrolní mechanismy umožňující inspekci subjektů obchodujících na trhu RM-S. V případě, že by se RM-S rozhodl provozovat alternativní obchodní systém, neměly by být s touto přeměnou spojeny významné regulatorní požadavky nad rámec stávajících (naopak by odpadl formalizovaný proces registrace cenných papírů) a RM-S by mohl organizovat, stejně jak je tomu na obdobných alternativních trzích, i trh s neregistrovanými cennými papíry.

Nedávno Komise pro cenné papíry překlenula výkladem nejasnost v zákoně o cenných papírech a umožnila RM-Systému distribuci podílových listů formou organizování trhu. Z hlediska vypořádání obchodů může podle zákona o cenných papírech organizátor mimoburzovního trhu vypořádávat pouze ty obchody, které byly uskutečněny na jeho trhu, v případě RM-S se jedná o obchody uzavřené v aukci nebo přímé obchody uskutečněné v RM-S s cennými papíry na něm registrovanými (tedy nikoli custody převody nebo přímé obchody bez peněžního vypořádání). Avizovaným záměrem RM-Systému je také zprostředkovávat obchody s deriváty, ale k poskytování této služby musí získat RM-Systém příslušnou licenci, o kterou zatím nepožádal.

Požadavky na registrované cenné papíry se v rámci EU stále zpřísňují. Dokladem může být právě schválené nařízení požadující, aby všechny společnosti přijaté k obchodování na regulovaném trhu od roku 2005 připravovali konsolidovanou účetní závěrku podle mezinárodních účetních standardů IAS. Proto Komise považuje za nezbytné umožnit existenci dvou stupňů trhů – regulovaného vyhovujícího plně evropským standardům a alternativního pro společnosti, pro které jsou tyto standardy ekonomicky nedosažitelné. RM-S bude umožněno zvolit si jednu z těchto cest podle strategie svého vlastníka, která zatím není známa.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK