Hvězdné nebe v dubnu

Hvězdné nebe v dubnu
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již rok a půl, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách. A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Skupina akciových fondů má celkem jedenáct členů. Hvězdičkové hodnocení vykazuje poměrně vysokou stabilitu. V měsíci dubnu došlo k mírným korekturám u pěti fondů. O jednu hvězdičku posílil Citicorp OPF akcií (profil, názory), který částečně korigoval březnový propad a v dubnu se dostal na průměrné tříhvězdičkové hodnocení. Jednohvězdičkové ztráty se týkaly fondů na konci hodnocené skupiny. Z tří na dvě hvězdičky propadly AKRO mezinárodní akciový (profil, názory) a ČSOB světový akciový (profil, názory). Z dvou na jednu hvězdičku spadly fondy AKRO Eurotech (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory), čím se zařadily k dlouho osamocenému fondu 1.IN akciový fond (profil, názory). V dubnovém hodnocení se pyšní nejvyšším pětihvězdičkovým hodnocením pouze dlouhodobé stálice, a to IKS světových indexů (profil, názory) a ŽB – akciový (profil, názory). Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině fondů je i nadále vyhodnocováno sedm fondů. V průběhu posledního hodnoceného období došlo jen k jedné změně, a to když Newton konzervativní (profil, názory) Ozískal jednu hvězdičku a zařadil se mezi pětihvězdičkové - IKS Dluhopisový (profil, názory), který z plného počtu hvězdiček neslevil již od hodnocení za květen 2001, ISČS Sporobond (profil, názory) a ISČS Bondinvest (profil, názory), které si nejvyšší hodnocení udržují od srpna, resp. prosince loňského roku. Na konci výčtu hodnocených dluhopisových fondů zůstává i nadále Citicorp OPF dluhopisů (profil, názory) a ČSOB český dluhopisový (profil, názory). Skupina dluhopisových fondů potvrzuje nejvyšší stabilitu hodnocení ze všech sledovaných skupin fondů. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ze skupiny fondů peněžního trhu vypadl Union peněžní trh a ke konci dubna je tak v této skupině hodnoceno celkem devět fondů. Zisk dvou hvězdiček a tudíž skok do skupiny pětihvězdičkových se podařil fondu ISČS Merkur (profil, názory), který se zařadil po bok takovým stálicím, jako jsou IKS peněžní trh (profil, názory), ŽB – Sporokonto (profil, názory) a ISČS Sporoinvest (profil, názory). Na chvostu hodnocení jsou AKRO obligace (profil, názory) a J & T AM Perspektiva – P (profil, názory). Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

V největší hodnocené skupině metodou CRA Fond Scoringu bylo ke konci dubna hodnoceno celkem 30 fondů. Největší pokles v hodnocení zaznamenal minule čtyřhvězdičkový ISČS Sporomix 5 (profil, názory), který klesl na podprůměrné dvouhvězdičkové hodnocení. Jednohvězdičková ztráta postihla ISČS Sporomix 3 (profil, názory) a J & T Perspektiva – S (profil, názory). Naproti tomu největší nárůst o dvě hvězdičky zaznamenaly dva fondy – Newton YSE akcionářů (profil, názory) a ŽB – korunový balancovaný (profil, názory), které tak korigovaly předchozí propady. Elitní skupinu fondů ohodnocených pěti hvězdičkami tvoří ISČS Výnosovým (profil, názory), ISČS Českým (profil, názory), ŽB balancovaným fondem nadací (OFYBTNAD), InvestAGe AG2000 (profil, názory) a 1.IN výnosovým fondem (profil, názory). Na chvostu zůstal v měsíci dubnu AKRO výnosový (profil, názory), když fondy ŽB – Interkonto (OFYBTINT) a AKRO OPF český (profil, názory) získaly po hvězdičce a odpoutaly se tak ode dna.

Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou hodnocení v závislosti na vývoji jednotlivých investičních instrumentů portfolia na kapitálových trzích. Kompletní výsledky smíšených fondů.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Pomáhají vám naše hvězdičky v orientaci? Který fond byl podle vás v dubnu nejúspěšnější? Který má nejlépe našlápnuto v květnu? Proč? Co myslíte?


Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.