Technologie opět hýbou trhy

David Petráček | 13. 5. 2002
Technologie opět hýbou trhy
Zatímco index Dow Jones klesal prakticky celý týden, technologiským titulům na Nasdaqu se zprvu dařilo, nakonec ale do ztrát propadly i ony.

Spojené státy

Po počátečním pozitivním obchodování se začaly trhy v pondělí propadat díky ochabnutí nákupní síly investorů. Index Nasdaq se držel v první polovině obchodování v kladných číslech díky akciím společností Applied Materials a Intel, a také kvůli očekávání oznámení hospodářských výsledků Cisco Systems (tento důvod je však spíše domněnkou). Naopak index Dow Jones a jeho tituly "blue chips" klesaly. Za propadem stály hlavní průmyslové tituly Caterpillar, Boeing a ExxonMobil. Zraky investorů se už také upíraly k úternímu projevu šéfa Fedu Alana Greenspana, ve kterém bude hodnotit ekonomickou situaci na pravidelném mítinku FOMC.

V úterý byl trend na kapitálových trzích silně nejednoznačný. Stabilitu trhu nedodaly ani výsledky zasedání FOMC, kde bylo rozhodnuto o ponechání úrokových sazeb na současné výši 1,75 % (to je potvrzením, že zatím není důvod ke zvyšování sazeb). Za prvním růstem trhů stálo oznámení hodnoty produktivity za první čtvrtletí 2002, která dosáhla úrovně 8,6 %, místo očekávaných 7 %. Ve druhé polovině obchodování se zdálo, že investoři vyčkávali na oznámení výsledků společnosti Cisco Systems. Mezi růstové tituly patřily akcie Intelu, Honeywell, J.P. Morgan Chase, United Technologies, Microsoft a DuPont. Naopak špatně si dnes vedly tituly společností Johnson & Johnson, Merck, Philip Morris a AT&T.

Ve středu došlo na kapitálových trzích k výraznému růstu. Pro technologické tituly bylo hlavním důvodem úterní oznámení HV společnosti Cisco. Tento růst zasáhl téměř všechny oblasti, avšak zájem investorů panoval nejvýrazněji v sektoru networkingu, u výrobců optických komponentů, chipů a hardwaru. Index Dow Jones podpořilo potvrzení výhledu od společnosti General Electric a Eastman Kodak. U klasických titulů panoval zájem hlavně u brokerských společnosti, maloobchodu a biotechnologií, naopak s postupem času se trhy odkláněly od defenzivních titulů, jako například zlato.

Ve čtvrtek panoval zcela opačný trend než v předchozím dnu. Výrazný propad zaznamenaly networkingové tituly se společností Cisco Systems v čele. Pokles zaznamenaly i akcie biotechnologií, maloobchodních řetězců, a také leteckých společností. Naopak zájem panoval o defenzivní tituly. Vliv na obchodování měly nižší než očekávané maloobchodní tržby za měsíc duben. Tento vývoj se dotkl i maloobchodního gigantu Wal-Mart. Prohlubování krize zaznamenala společnost WorldCom, která ztrácí díky obrovskému dluhovému zatížení a špatnému vývoji v telekomunikačním sektoru a které byl snížen rating.

V pátek začalo obchodování na amerických kapitálových trzích mírným růstem, který však indexu Nasdaq dlouho nevydržel, a to i přesto, že před otevřením ohlásila společnost Electronic Arts Inc. (výrobce video her) hospodářské výsledky, které předčily očekávání. V pátek byla také zveřejněna hodnota PPI (cen producentů) za měsíc duben, která klesla o 0,2 %, oproti očekávanému růstu o 0,4 %. Společnost IBM, jednička v prodeji PC a počítačového hardwaru, oznámila, že zvažuje propuštění asi 8.000 svých zaměstnanců.

Evropa

Obchodování na evropských trzích bylo tradičně pod vlivem z USA. Ovšem nemalý podíl měly též makroekonomické informace, které byly na trzích zveřejňovány. Pozitivní i negativní tlak na evropské indexy měly technologické tituly. V počátku týdne trhy oslabily kvůli technologické společnosti SAP AG. Jejích akcií se začali investoři zbavovat kvůli obavě ze sílící konkurence v sektoru. Naopak oznámení hospodářských výsledků společnosti Cisco dopomohlo technologiím k růstu. To však společnosti Infineon dlouho nevydrželo, protože už druhý den obdržela downgrade od UBS, a svým propadem stáhl celý trh. Ve středu oslabila společnost Lufthansa, která oznámila záměr o omezení linky Kolín, Bonn a Frankfurt n. M. Oživení největší evropské ekonomiky se zatím příliš neočekává. Důvodem je zvyšující se nezaměstnanost, a také pokles průmyslové produkce v březnu, která se propadla o 0,8 %, když se očekával růst o 0,4 %, což se samozřejmě podepsalo na vývoji indexů. Očekává se také, že ECB sáhne ke zvyšování úrokových sazeb, a to kvůli inflaci, která neklesá pod 2 %, a zvyšování dovozních cen.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

16. 11. 2020 | Petr Kučera | 1 komentář

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start plánuje na jaře příštího roku nabídnout až 30 procent akcií. celý článek

Erste chce vyplatit pozastavenou dividendu za rok 2019

11. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Erste chce vyplatit pozastavenou dividendu za rok 2019

Erste Group Bank chce v půlce února 2021 vyplatit dividendu za rok 2019.

Snazší cesta k akciím pro drobné investory. Jak funguje RM-Systém

11. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Snazší cesta k akciím pro drobné investory. Jak funguje RM-Systém

RM-Systém funguje od roku 2008 jako klasická burza. V posledních týdnech na sebe upozornil, když na rozdíl od Burzy cenných papírů Praha umožňuje nakupovat akcie Pilulky nebo eManu... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.