Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Oživení, zdá se, ještě v nedohlednu

| 6. 5. 2002
Oživení, zdá se, ještě v nedohlednu
Vývoj obchodování na kapitálových trzích ve dnech 29. 4. - 3. 5. 2002 Nejednoznačný trend - asi takto bychom mohli krátce charakterizovat vývoj v uplynulém týdnu. Hybnou silou trhů, avšak spíše negativní, se staly telekomunikace.

Spojené státy

Za pondělním poklesem amerických kapitálových trhů stála absence nákupního trendu, který by napomohl k růstu. Obchodování začalo mírným kolísáním, po kterém následoval vstup do defenzívy a k večeru mírný pokles. Vývoj indexu Dow Jones byl neutrální díky výprodejům akcií Walt Disney (profil, názory) a naopak zájmu investorů o akcie Boeing (profil, názory). U Nasdaqu byl trend podobný. K růstu mu napomáhaly hlavně akcie softwarových firem a na druhé straně opět došlo k propadu telekomunikačních titulů. V pondělí posilovaly hlavně aerolinky, maloobchod a finanční akcie a oslaboval sektor biotechnologií a farmacie.

V úterý se trhy konečně vymanily s neustávajících propadů a zaznamenaly téměř dvouprocentní růst. Důvodem k tomuto vývoji byly ranní makroekonomické ukazatele, které pomohly nastartovat zájem investorů o nákup. Zveřejněná spotřebitelská důvěra sice klesla na 108,8 bodů z březnových 110,7 bodů, ovšem analytici očekávali ještě větší propad. Chicagský index nákupních managerů zaznamenal pokles na 54,7 z předešlých 55,7 bodů, překonání 50ti bodové hranice znamená, že výrobní sektor expanduje. Nedařilo se hlavně maloobchodnímu sektoru jako je Home Depot (profil, názory), Wal-Mart (profil, názory), dále McDonalds (ZAMCD) a Philip Morris (profil, názory) a naopak dobře si vedly akcie Caterpillar (profil, názory), Boeing, International Paper (profil, názory) a United Technologies (profil, názory).

Ve středu se obchodovalo ve smíšeném duchu. Zatímco DJIA zakončil díky akciím AT&T (profil, názory), W. Disney a CocaCola (profil, názory) v kladných hodnotách, index Nasdaq se dostal opět do červených čísel, a to i přes růst technologií na konci obchodního dne. Příčinou propadu byl downgrade pro společnost Sun Microsystems (profil, názory), kde byl odvolán jeden z představitelů, snížené očekávání pro Oracle (profil, názory) od Lehman B. a downgrade pro softwarovou společnost Peregrine (profil, názory) díky opožděnému zveřejnění výsledků. Negativně ovlivnily obchodování také makroekonomické informace. Index ISM pro průmysl poklesl na hodnotu 53,9% z březnových 55,6% (očekávala se hodnota 55%); výdaje ve stavebnictví za měsíc březen pak poklesly o 0,9%, když se očekával pokles o 0,1%.

Ani ve čtvrtek nedávalo obchodování jasný trend. Zatímco index Dow Jones se udržel mírně v plusu, index Nasdaq opět propadl. Čtvrteční makroekonomické ukazatele ukazují, že problémy na trhu práce stále ještě přetrvávají, avšak investoři obraceli svou pozornost na páteční oznámení míry nezaměstnanosti. Analytici očekávají další růst nezaměstnanosti. Největší meziměsíční růst za posledních šestnáct let zaznamenaly statistiky v sektoru výrobců čipů, ovšam tato informace jejich výrobce nijak neovlivnila. Mezi růstové sektory patřily maloobchodní, cyklické a brokerské tituly, naopak mimo zmíněných technologií oslabily akcie aerolinek a biotechnologií.

Ani v pátek se neočekávaly výraznější změny, jelikož situace na trhu je plna úzkosti z očekávání investorů, kteří stále nevěří technologickým společnostem a možnému tempu růstu zisků. Nejdůležitější zprávou dne, která mohla trh rozhýbat jak jedním, tak druhým směrem, byla míra nezaměstnanosti za duben 2002. Očekával se mírný růst z 5,7 % na 5,8 %.

Evropa

Ani v Evropě nebyl vývoj v uplynulém týdnu jednoznačný. I když trhy zaznamenaly některé dny růstové trendy, nedošlo k žádným výrazným skokům. Zdá se, že investoři ještě nejsou přesvědčeni o tom, kam se ekonomika ubírá. Špatně se na začátku týdne vedlo bankovnímu sektoru, a to hlavně díky Deutsche Bank , kterou analytici označili za jednu z nejméně efektivních bank v Evropě. Úterní pozitivní vývoj v USA zasáhl i Evropu, kde se však nedařilo telekomunikační společnosti Deutsche Telekom (profil, názory), jejíž vývoj ovlivnily špatné zprávy od France Telecom SA (profil, názory). Deutsche Telekom ztrácel i v dalších dnech, když mu snížil rating Goldman Sachs. Narozdíl od telekomunikací se však v druhé polovině týdne dařilo sektoru automobilů, konkrétně BMW a DaimlerChrysler (profil, názory). ECB také rozhodla, že úrokové sazby zůstanou zatím na stejné výši.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK