Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hospodářské výsledky ovládly vývoj kapitálových trhů

| 22. 4. 2002
Hospodářské výsledky ovládly vývoj kapitálových trhů
Kapitálové trhům se v minulém týdnu nedařilo. Hospodářské výsledky gigantů byly spíše horší než se očekávalo, v závěru týdne k výprodejům přispěl též náraz malého letadla do mrakodrapu v Miláně.

Spojené státy

I když otevřely trhy v pondělí v pozitivním duchu, dlouho jim to nevydrželo a začaly ztrácet (zejména DJIA, Nasdaq se snažil vzdorovat). Prohloubení ztrát nastalo po varování FBI, které se týkalo možného bombového útoku na některé pobočky bank v D. C. Na propad indexu Dow Jones měli velký vliv společnosti General Electric (profil, názory) (negativní článek v New York Times) a Citibank (nesplnění očekávaných hospodářských výsledků). Naopak velice dobře si vedly akcie energetických společností, které těžily z návratu k moci venezuelského prezidenta Cháveze. Ten je zastáncem stanovených kvót organizace OPEC na těžbu ropy. Závěr obchodování nepřinesl žádné výraznější změny. Trhy se spíše připravovaly na ohlašování hospodářských výsledků po uzavření trhů.

V úterý se obchodovalo výrazně v pozitivním duchu, a to díky uspokojivým makroekonomickým ukazatelům a dobrým hospodářským výsledkům některých společností. Skvělá nálada panovala u technologií a převážně v sektoru polovodičů kvůli zprávám od Texas Instruments (profil, názory) a Novellusu (profil, názory). Růst panoval i u výrobců telekomunikačních zařízení. Naopak silný propad zaznamenaly stavařské společnosti, zejména díky osmiprocentnímu propadu nově zahájených staveb. Na druhou stranu vzrostla průmyslová produkce o 0,7 %, využití kapacit na 75,4 %, produkce automobilů vzrostla o 0,2 %, u spotřebního zboží to bylo o 0,6 %, v high tech oblasti +1,4 %. Dobrá zpráva přišla také od společnosti GM (profil, názory), která ohlásila vyšší než očekávaný zisk a na celý rok zvýšila ziskové očekávání.

I ve středu panoval na trhu čilý ruch a investoři realizovali nákupy, i když už se jejich zájem nezaměřoval tolik na technologické tituly a "blue chips". Byly zveřejněny hodnoty obchodní bilance, které se vyšvihly na úroveň $31 mld. oproti očekávanému 29,1mld. schodku. Žádná ze společností, které dnes zveřejňovaly své hospodářské výsledky, nemile nepřekvapila a ohlášení byly mírně nad nebo v souladu s očekáváním. S velkým napětím se čekalo na projev Alana Greenspana před Kongresem. Ve své řeči se zmínil o problémech s růstem cen ropy, prohlásil, že se zlepšily ekonomické podmínky, označil ale dynamiku ekonomického růstu za nejistou. Z projevu šéfa Fedu bylo zřejmé, že pečlivě volil slova, aby nevyvolal na kapitálovém trhu paniku.

Počátek čtvrtečního obchodování byl ve znamení propadů. Silnější propad nastal u Nasdaqu, a to díky společnosti Nokia (profil, názory), která sice potvrdila očekávané výsledky, ovšem odhaduje, že poptávka po jejich produktech se sníží. Ještě větší propad nastal po zprávě o nárazu letounu do budovy v Miláně, která vyvolala obavy, že se jedná o další teroristický útok. Jelikož se však předpokládalo (a pozdější oznámení italské vlády domněnky potvrdilo), že se jednalo o nešťastnou náhodu, trhy začaly posilovat a tento trend jim vydržel až do uzavření. Ani pozitivní vývoj však už nedokázal vyrovnat počáteční zprávy a indexy DJIA a Nasdaq zakončily v červených číslech.

V pátek vstoupily trhy do obchodování pozitivně. Hlavním důvodem se stal upgrade od Merrill Lynch pro společnost Microsoft (MSFT), a to i přes špatné hospodářské výsledky tohoto gigantu. Růst technologií podpořily též pozitivní komentáře pro společnost Sun Microsystems (profil, názory) od Goldman Sachs. Kromě dvou zmiňovaných společností rostly také akcie Intelu (profil, názory), Walt Disney (profil, názory) a PacifiCare Health Systems (profil, názory). Naopak propadaly se tituly AOL Time Warner (profil, názory), eBay (profil, názory) a nVidia (profil, názory).

Evropa

Vývoj na evropských trzích se v počátku týdne nesl v pozitivním duchu. Společnosti ohlašovaly hospodářské výsledky, které splňovaly nebo dokonce překonávaly očekávání. Zveřejňovaná data naznačovala pozitivní vývoj hospodářství. Např. německá průmyslová produkce rostla nejrychleji od loňského října (tažena hlavně stavebnictvím). Meziročně se však propadla. Je z toho však patrné, že krize německého průmyslu je pomalu u konce. V druhé polovině týdne se na trzích projevil negativní trend, který byl způsoben vývojem v USA, projevem Alana Greenspana a hospodářskými výsledky společností jako Nokia nebo Microsoft.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-8
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK