Kapitálové trhy ve dnech 8. – 12. 4. 2002

David Petráček | 15. 4. 2002
Kapitálové trhy ve dnech 8. – 12. 4. 2002
Kapitálové trhy v minulém týdnu padaly. V USA, tak i v Evropě, se nedařilo technologickému sektoru, který ztrácel hlavně díky negativním zprávám ohledně jejich hospodářských výsledků. Varující je také pokles spotřebitelské důvěry v Evropě.

Spojené státy

Varování Iráku ohledně ropy a předpokládaný pokles zisků společnosti IBM (oznámila, že nesplní cílenou ziskovost a objem tržeb za 1.Q) vedly v pondělí k oslabení akciových trhů. Zpráva od IBM negativně ovlivnila sektor výrobců hardware, který následně působil na tituly výrobců počítačových čipů. V pondělí se investoři zbavovali hlavně akcií aerolinií, biotechnologií a investičních bank, naopak klasický bankovní sektor, akcie petrochemických koncernů a plynárenských závodů a taktéž zlato posílilo. Obrat ve vývoji Nasdaqu, který oproti DJIA skončil mírně v kladných hodnotách, způsobil internetový sektor.

Díky převládající skepsi v řadách investorů nad hospodářskými výsledky amerických společností, došlo v úterý k oslabení kapitálových trhů (DJIA -0,39 %, Nasdaq -2,42 %). Pozitivní vývoj zaznamenaly pouze "blue chips" kvůli zvýšenému ratingu společnosti Eastman Kodad a pozitivnímu vývoji sektoru finančních služeb. Naopak téměř celý den klesaly technologické tituly, ovšem i akcie petrochemických, biotechnologických společností a zlato dnes oslabovaly. Pozitivně mohlo naladit investory prohlášení Izraele o stažení vojáků z dvou palestinských měst a snížení ceny ropy o 3 % těsně nad hranici 26 dolarů.

Vývoj amerických kapitálových trhů byl ve středu nejednotný. Po počátečním optimismu, kdy to vypadalo na přerušení negativní série na trhu, se růst zastavil a následovala vlna výprodejů. Ovšem po krátké době se trend opět otočil. Zdrojem růstu byla především společnost Cisco (některé investiční banky prohlásily, že nevědí, proč by Cisco mělo před zveřejněním zisků varovat). Výhled výsledků společnosti Microsoft na rok 2003 potvrdila CSFB. Naopak dobře si dnes nevedly společnosti Siebel a Oracle, které nevidí zatím obrat k lepšímu a wallstreetské banky, které čelí obvinění z konfliktu zájmů svých analytiků. Pozitivní vývoj panoval v sektoru biotechnologií, kde společnost Genentech zvášila výhled HV.

Ve čtvrtek došlo opět k výraznému propadu. Za jeho hlavního strůjce můžeme označit společnost General Electric (tento gigant působí jako jakýsi ukazatel výkonnosti ekonomiky), která nenaplnila očekávání tržeb. Z ekonomických zpráv dnes potěšil úbytek nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 55 tisíc na 438 tisíc. Index Dow Jones dnes klesal hlavně díky společnostem IBM, AT&T a zmiňované GE. Tuto ztrátu nestačily vyrovnat ani retailové tituly Home Depont a Wal-Mart, které rostly díky zprávě o zvýšení meziměsíčních maloobchodních tržeb. Ztrátu ve čtvrtek zaznamenal nejen technologický sektor, ale také bankovní, biotechnologický sektor a akcie investičních bank.

V pátek byly zveřejněny některé důležité ukazatele - index PPI za březen 2002, u kterého se očekávala hodnota 0,6 % (předchozí 0,2 %), maloobchodní tržby za březen 2002, kde se předpokládala hodnota 0,4 % (předchozí 0,2 %) a spotřebitelská důvěra podle University of Michigan za duben 2002, která podle očekání měla dosáhnout 97,3 b, oproti předcházejícím 95,7 b.

Evropa

Už tradiční kopírování amerických kapitálových trhů vedlo k podobnému vývoji v Evropě jako v USA. Strašákem týdne byla cena ropy, která po prohlášení iráckého prezidenta Hussaina nebezpečně rostla. Německým trhem také otřásla zpráva o žádosti o soudní ochranu před věřiteli mediálního impéria Leo Kircha. Mezi tahouny evropských kapitálových trhů patřily tituly ze sektoru finančních služeb. Ovšem ani jako v USA, tak i v Evropě se nedařilo technologickému sektoru, který ztrácel hlavně díky negativním zprávám ohledně jejich hospodářských výsledků. Varující je také pokles spotřebitelské důvěry v Evropě (ve Francii poslali index až na březnové minimum).

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 27 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start plánuje na jaře příštího roku nabídnout až 30 procent akcií. celý článek

Erste chce vyplatit pozastavenou dividendu za rok 2019

11. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Erste chce vyplatit pozastavenou dividendu za rok 2019

Erste Group Bank chce v půlce února 2021 vyplatit dividendu za rok 2019.

Snazší cesta k akciím pro drobné investory. Jak funguje RM-Systém

11. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Snazší cesta k akciím pro drobné investory. Jak funguje RM-Systém

RM-Systém funguje od roku 2008 jako klasická burza. V posledních týdnech na sebe upozornil, když na rozdíl od Burzy cenných papírů Praha umožňuje nakupovat akcie Pilulky nebo eManu... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.