Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Červená vítězí

Červená vítězí
Minulý týden se nejoblíbenější barvou stala červená. A to nejen na plakátech komunistických a socialistických protestantů v okolí Kongresového centra, ale i ve výsledcích českých podílových fondů.

Stačí jediný pohled na výsledky fondů a je jasné, že minulý pátek nikomu do zpěvu nebylo. Ze šedesáti pěti fondů v naší databázi jich za uplynulý týden dokázalo zhodnotit majetek investorů pouhých dvacet. Jinými slovy, více než dvě třetiny českých podílových fondů pokračovaly v dlouhodobějším trendu a u jejich týdenní výkonnosti se skví znaménko mínus. Výjimkou byly fondy peněžního trhu a většina fondů dluhopisových, ale i ty vykázaly výrazně nižší zisky, než bývalo zvykem.

Negativní výkonnost se pro řadu fondů stala v posledních měsících spíše normou než výjimkou. Pokud nedojde k oživení světových akciových trhů (u českého to očekávat rozhodně nelze), může řada investorů prožít první velké zklamání. A jelikož se nedá očekávat ani růst výnosů fondů peněžního trhu, které byly ještě loni magnetem pro nové investory, české investiční společnosti zřejmě očekává několik nedobrých měsíců.

Když v srpnu a počátkem září vydávala Unie investičních společností tiskovou zprávu o úbytku majetku, tvrdila, že jde o přirozený letní fenomén, kdy lidé vybírají peníze na dovolenou a s podzimem je opět do fondů vrátí. Zářijové termíny výplat již minuly - a ve fondech bylo minulý pátek o 275 milionů korun méně než o týden dříve.

Pokud by se věci neznalý člověk podíval na přehled fondů s nejnižšími čistými prodeji (tedy největším rozdílem mezi penězi, které investoři do fondu vložili a penězi, které si minulý týden vybrali), měl by pocit, že v Čechách existují v podstatě jen dvě investiční společnosti: Spořitelní investiční (ISSIS) a IKS KB (profil, názory). Nejnižší čisté prodeje, mínus 237 milionů korun, minulý týden vykázal 2. OPF (OFSIS2), před pěti měsíci otevřený investiční fond, který by se měl časem sloučit s některým jiným fondem SIS. Na druhém místě se s mínus 60 miliony korun umístil největší podílový fond v ČR, Sporoinvest (OFSISSPI), který navíc může očekávat nového portfolio manažera. Ten dosavadní, Patrik Hochmal, míří do Komerční banky. Na třetím místě je s mínus 51 miliony korun Sporobond (OFSISSPB), následovaný SIS Výnosovým (OFSISVYN) s mínus 7,1 miliony a IKS Balancovaným (profil, názory) s mínus 7 miliony korun. Další tři místa obsadily další fondy IKS (Globální, Plus balancovaný, Dluhopisový) a teprve na devátém místě se objevil fond fondů První investiční (profil, názory).

Kladné čisté prodeje zaznamenaly především akciové fondy. Po dlouhodobém pádu kursů českých akcií je poněkud překvapivě v čele Sporotrend (OFSISSPT) s čistým prodejem 31 milionů korun, následovaný novým IKS fondem světových indexů (profil, názory) s plus 27 miliony korun. Třetí místo těsně získal Pioneer Trust (profil, názory) s čistým prodejem 11,9 milionu korun, o čtvrté a páté se dělí dva nové fondy SIS - Eurotrend (OFSISEUR) a fond fondů Globaltrend (OFSISFF) s plus 11,8 a 10,9 milionu korun.

Nejvíce peněz i minulý týden přiteklo do Sporoinvestu (120 milionu korun), následovaného fondem IKS Peněžní trh (IKSPT) (46 milionů korun), Sporotrendem (38 milionů korun), IKS fondem světových indexů (27 milionů korun) a Pioneer Trustem (17 milionů korun).

Některé z těchto fondů byly i mezi těmi, ze kterých investoři minulý týden vybrali nejvíce. V tabulce vede již zmiňovaný SIS 2. OPF s mínus 237 miliony korun, následovaný Sporoinvestem (mínus 180 milionů korun), Sporobondem (mínus 58 milionů korun), fondem IKS Peněžní trh (mínus 43 milionů korun) a Sporotrendem (mínus 7 milionů korun).

Nulovou aktivitu investorů minulý týden vykázalo plných dvacet fondů, do kterých investoři nevložili (ani z nich nevybrali) ani korunu. Mezi většími z nich byly Akro Svět (profil, názory), jehož profil jsme zveřejnili minulý týden, a Akro Eurotech (profil, názory), který trápí pokračující pokles kursu evropských technologických akcií, ČSOB smíšený (profil, názory), ČSOB český peněžní trh (profil, názory) a ČSOB český akciový (OFOBICAK), všechny tři fondy Citicorpu (profil, názory), investAGe AG 21 (profil, názory) a Union vyvážený (profil, názory).

Myslíte si, že se trend obrátí a do fondů se začnou vracet peníze? Proč jste své peníze vybrali, případně proč do nich investujete?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2000 8:21

Investování do fondů jako je globální a jim podobné je prostě špatná investice. V Americe klesly akcie technolog. firem od začátku roku o 12 proc.

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 10. 2000 12:39

Nechejme se překvapit. Erste taky kdysi měla přes 90% trhu a během dvou let spadla na 20. Něco podobného se může stát i v Čechách, stačí nový agresivní majitel pro KB, zmrtvýchvstání ČSOB spojené s První investiční a silná pozice SIS bude historií.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

13. 10. 2000 | 22:31

Ano, to jsem udělal na podzim 1998 a nenaříkám si. (:-) Zbyněk Matyáš více

13. 10. 2000 | 22:29

Globální fondy poklesem technologických titulů většinou nejsou tak zasaženy. Zbyněk Matyáš více

13. 10. 2000 | 22:26

Irský Pioneer Global Equity lze doporučit. Stačí jen 30 000.-Kč resp. 1000.-€. více

13. 10. 2000 | 22:23

Jde o načasování investice. Poprvé jsem do Pioneer Trustu investoval v 1998, stále jsem dobře v plusu. Dále není dobré být netrpělivý, za 3-4 roky bude všechno jinak. Zbyněk Matyáš více

11. 10. 2000 | 22:03 | jaryn

Dneska kupuju Pioneer za 100 táců a to by v tom byl čert aby se pětihvězdičkovej pašák nezmátořil :)) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK