Červená vítězí

Červená vítězí
Minulý týden se nejoblíbenější barvou stala červená. A to nejen na plakátech komunistických a socialistických protestantů v okolí Kongresového centra, ale i ve výsledcích českých podílových fondů.

Stačí jediný pohled na výsledky fondů a je jasné, že minulý pátek nikomu do zpěvu nebylo. Ze šedesáti pěti fondů v naší databázi jich za uplynulý týden dokázalo zhodnotit majetek investorů pouhých dvacet. Jinými slovy, více než dvě třetiny českých podílových fondů pokračovaly v dlouhodobějším trendu a u jejich týdenní výkonnosti se skví znaménko mínus. Výjimkou byly fondy peněžního trhu a většina fondů dluhopisových, ale i ty vykázaly výrazně nižší zisky, než bývalo zvykem.

Negativní výkonnost se pro řadu fondů stala v posledních měsících spíše normou než výjimkou. Pokud nedojde k oživení světových akciových trhů (u českého to očekávat rozhodně nelze), může řada investorů prožít první velké zklamání. A jelikož se nedá očekávat ani růst výnosů fondů peněžního trhu, které byly ještě loni magnetem pro nové investory, české investiční společnosti zřejmě očekává několik nedobrých měsíců.

Když v srpnu a počátkem září vydávala Unie investičních společností tiskovou zprávu o úbytku majetku, tvrdila, že jde o přirozený letní fenomén, kdy lidé vybírají peníze na dovolenou a s podzimem je opět do fondů vrátí. Zářijové termíny výplat již minuly - a ve fondech bylo minulý pátek o 275 milionů korun méně než o týden dříve.

Pokud by se věci neznalý člověk podíval na přehled fondů s nejnižšími čistými prodeji (tedy největším rozdílem mezi penězi, které investoři do fondu vložili a penězi, které si minulý týden vybrali), měl by pocit, že v Čechách existují v podstatě jen dvě investiční společnosti: Spořitelní investiční (ISSIS) a IKS KB (profil, názory). Nejnižší čisté prodeje, mínus 237 milionů korun, minulý týden vykázal 2. OPF (OFSIS2), před pěti měsíci otevřený investiční fond, který by se měl časem sloučit s některým jiným fondem SIS. Na druhém místě se s mínus 60 miliony korun umístil největší podílový fond v ČR, Sporoinvest (OFSISSPI), který navíc může očekávat nového portfolio manažera. Ten dosavadní, Patrik Hochmal, míří do Komerční banky. Na třetím místě je s mínus 51 miliony korun Sporobond (OFSISSPB), následovaný SIS Výnosovým (OFSISVYN) s mínus 7,1 miliony a IKS Balancovaným (profil, názory) s mínus 7 miliony korun. Další tři místa obsadily další fondy IKS (Globální, Plus balancovaný, Dluhopisový) a teprve na devátém místě se objevil fond fondů První investiční (profil, názory).

Kladné čisté prodeje zaznamenaly především akciové fondy. Po dlouhodobém pádu kursů českých akcií je poněkud překvapivě v čele Sporotrend (OFSISSPT) s čistým prodejem 31 milionů korun, následovaný novým IKS fondem světových indexů (profil, názory) s plus 27 miliony korun. Třetí místo těsně získal Pioneer Trust (profil, názory) s čistým prodejem 11,9 milionu korun, o čtvrté a páté se dělí dva nové fondy SIS - Eurotrend (OFSISEUR) a fond fondů Globaltrend (OFSISFF) s plus 11,8 a 10,9 milionu korun.

Nejvíce peněz i minulý týden přiteklo do Sporoinvestu (120 milionu korun), následovaného fondem IKS Peněžní trh (IKSPT) (46 milionů korun), Sporotrendem (38 milionů korun), IKS fondem světových indexů (27 milionů korun) a Pioneer Trustem (17 milionů korun).

Některé z těchto fondů byly i mezi těmi, ze kterých investoři minulý týden vybrali nejvíce. V tabulce vede již zmiňovaný SIS 2. OPF s mínus 237 miliony korun, následovaný Sporoinvestem (mínus 180 milionů korun), Sporobondem (mínus 58 milionů korun), fondem IKS Peněžní trh (mínus 43 milionů korun) a Sporotrendem (mínus 7 milionů korun).

Nulovou aktivitu investorů minulý týden vykázalo plných dvacet fondů, do kterých investoři nevložili (ani z nich nevybrali) ani korunu. Mezi většími z nich byly Akro Svět (profil, názory), jehož profil jsme zveřejnili minulý týden, a Akro Eurotech (profil, názory), který trápí pokračující pokles kursu evropských technologických akcií, ČSOB smíšený (profil, názory), ČSOB český peněžní trh (profil, názory) a ČSOB český akciový (OFOBICAK), všechny tři fondy Citicorpu (profil, názory), investAGe AG 21 (profil, názory) a Union vyvážený (profil, názory).

Myslíte si, že se trend obrátí a do fondů se začnou vracet peníze? Proč jste své peníze vybrali, případně proč do nich investujete?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2000 8:21

Investování do fondů jako je globální a jim podobné je prostě špatná investice. V Americe klesly akcie technolog. firem od začátku roku o 12 proc.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 10. 2000 12:39

Nechejme se překvapit. Erste taky kdysi měla přes 90% trhu a během dvou let spadla na 20. Něco podobného se může stát i v Čechách, stačí nový agresivní majitel pro KB, zmrtvýchvstání ČSOB spojené s První investiční a silná pozice SIS bude historií.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

16. 11. 2020 | Petr Kučera | 1 komentář

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start plánuje na jaře příštího roku nabídnout až 30 procent akcií. celý článek

Erste chce vyplatit pozastavenou dividendu za rok 2019

11. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Erste chce vyplatit pozastavenou dividendu za rok 2019

Erste Group Bank chce v půlce února 2021 vyplatit dividendu za rok 2019.

Snazší cesta k akciím pro drobné investory. Jak funguje RM-Systém

11. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Snazší cesta k akciím pro drobné investory. Jak funguje RM-Systém

RM-Systém funguje od roku 2008 jako klasická burza. V posledních týdnech na sebe upozornil, když na rozdíl od Burzy cenných papírů Praha umožňuje nakupovat akcie Pilulky nebo eManu... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.