Akcie Volkswagenu prudce rostou, německá burza hlásí rekord

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 3. 2021
Akcie Volkswagenu prudce rostou, německá burza hlásí rekord

Zdroj: balipadma/Shutterstock

Německá burza hlásí nová maxima.

Akcie automobilky Volkswagen v tomto týdnu vyrostly skoro o třetinu. Jedna z největších automobilek světa se tak po šesti letech vrátila na post nejhodnotnější firmy obchodované na německé burze. Včera s tržní kapitalizací kolem 140 miliard euro předstihla do té doby první softwarovou společnost SAP. Na Teslu, kterou Volkswagen vyzývá na souboj v elektromobilitě, to stále nestačí. Její tržní kapitalizace je kolem 540 miliard euro.

Volkswagen se na post největší německé společnosti, jejíž akcie jsou na burze, vrátil poprvé od doby, kdy se stal hlavním aktérem aféry Dieselgate. Očista se zdá být přímo dokonalá. Novému managementu se podařilo investorskou veřejnost přesvědčit, že sázka na elektromobilitu dává smysl.

Srovnejte si to s námi

Vedení Volkswagenu naposledy v úterý na výroční konferenci zopakovalo, že útočí na pozici jedničky v prodeji elektromobilů a jen letos chce více jak zdvojnásobit prodej aut na elektřinu. Plán je v roce 2021 prodat 300 tisíc elektromobilů a 150 tisíc hybridů. Loni Volkswagen prodal celkově 5,3 milionu aut.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Akcie Volkswagenu se tak nyní na německé burze obchoduje za zhruba 327 euro, když týden začínala na 235 eurech.

Podobný příběh, i když v menším, píše i další německá automobilka BMW. I její vedení v týdnu oznámilo, že věří v elektromobilitu. V následujících letech chce prodej elektroaut každoročně zvednout o polovinu s cílem prodávat v roce 2030 každé druhé auto jako elektromobil. Akcie BMW tento týdne zhodnocuje o zhruba 11 procent.

Automobilky tak táhnou na nové rekordní výše německý burzovní index DAX. Ten se během dnešního obchodování dostal až na úroveň zhruba 14 775 bodů, zhruba před rokem ještě před nástupem koronaviru byl na do té doby rekordní úrovni kolem 13 700 bodů. V březnu se daří akciím obecně, na novém rekordu jsou i americké indexy a daří se i pražské burze.

Za raketovým růstem akcií Volkswagenu v tomto týdnu mohou být kromě dobrých loňských výsledků a odvážných plánů i spekulativní nákupy, případně další vlna koordinovaného postupu drobných investorů, jakou jsme nedávno viděli u akcií Gamestop.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, auta, burza, investice, Volkswagen

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Akcie i dluhopisy svižně rostou. Kolik vydělaly podílové fondy?

10. 8. 2023 | Martin Mašát

Akcie i dluhopisy svižně rostou. Kolik vydělaly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v červenci, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Radši výnos než odpovědnost, říkají investoři. Krize je změnila

27. 7. 2023 | Hynek Just

Radši výnos než odpovědnost, říkají investoři. Krize je změnila

To, jak se firmy, do nichž investují, chovají k životnímu prostředí, přestalo být pro Čechy důležité. Více než osm z deseti lidí při investování upřednostňuje výnos před udržitelností... celý článek

Inflace dolů, výnosy nahoru. Kolik vydělaly podílové fondy

11. 7. 2023 | Martin Mašát

Inflace dolů, výnosy nahoru. Kolik vydělaly podílové fondy

Jak si vedou podílové fondy, hodnotí pravidelně Martin Mašát. Co je podle něj příčinou toho, že v červnu si dobře vedly jak akciové, tak i dluhopisové fondy? A jak to s jejich výkonností... celý článek

Partners Financial Services