Nové akcie: Kasovní trhák a největší IPO v historii

Jan Traxler | rubrika: Komentář | 12. 10. 2020 | 12 komentářů
Firma, která dnes chce uspět na burze, musí zaujmout poutavým příběhem a perspektivou růstu. Česká zbrojovka nezaujala, naopak Pilulka bude pravděpodobně hitem. Trhákem má být i emise čínské Alipay aspirující na největší IPO v historii.
Nové akcie: Kasovní trhák a největší IPO v historii

Zdroj: Sahara Prince, Shutterstock

Zájem společností o vstup na burzu letos roste – v Česku i ve světě. Navzdory epidemii covidu a velmi kolísavému prostředí akciových trhů.

Jaký má vlastně smysl nabízet akcie na burze? Firmy je primárně upisují, aby získaly nový kapitál na další rozvoj. Když se nějaká akciová společnost rozhodne vstoupit na burzu, zpravidla při tom vydá nové akcie, které investorům nabídne k úpisu. Tím sice dojde k naředění podílu stávajících vlastníků firmy, ale zároveň tím společnost další vlastní kapitál a může se dál rozrůstat. Takže ve finále je to pro dosavadní akcionáře výhodné.

Zároveň s úpisem nových akcií mnohdy firma nabídne investorům ke koupi i část původních akcií. Stávající vlastníci tím mohou zpeněžit část svého podílu. To bývá sekundární důvod, proč některé společnosti chtějí vstoupit na burzu. Majitelé většinou nechtějí prodat celou firmu, ale jenom její menší část, zatímco větší (kontrolní) balík akcií si ponechávají.

Na českém trhu bohužel moc veřejně obchodovaných akciových společností nenajdeme. V minulých letech navíc prestiž akcií na pražské burze utrpěla řadu šrámů, když některé firmy zkrachovaly, nebo stáhly své akcie z obchodování, vytěsnili menšinové akcionáře a podobně.

Konečně se však začínají objevovat i úspěšné příběhy. Z větších firem můžeme za dosud nejúspěšnější příběh označit společnost Avast. Primárně sice upisovala akcie na burze v Londýně, ale obchoduje se s nimi i v Praze.

O autorovi

Jan Traxler
Zdroj: FINEZ

Jan Traxler je privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment ManagementPatří k předním českým expertům v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Preferuje investice, které generují stabilní výnosy. Publikuje pravidelně v řadě médií zaměřených na finance a investování. Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Na popularitě teď nabývá zejména trh Start pražské burzy. Je určený pro menší firmy, které upisují kapitál řádově jen v desítkách až stovkách milionů korun. Za dva roky fungování trhu Start na něm upsalo akcie sedm firem, osmý úpis právě probíhá.

Společným jmenovatelem atraktivních akcií je poutavý příběh. To dnes rozhoduje o zájmu či nezájmu investorů. Finanční výsledky jdou stranou. Investory hlavně zajímá, jakou má firma perspektivu. Na tom dnes stojí třeba i Tesla.

Společnosti se zajímavým byznysem tak mají díky úpisu akcií na burze šanci získat kapitál na další rozvoj – bez ohledu na to, že jejich byznys zatím není ziskový. Naopak akcie firem, které mají zavedený, ale „nudný“ byznys, jsou dnes často investory přehlížené.

Česká zbrojovka nezaujala

Od října se na pražské burze nově obchoduje s akciemi společnosti CZG – Česká zbrojovka Group. Ta nakonec uvedla na takzvaný prime market 2,8 milionu nových akcií, tedy jenom něco přes osm procent firmy.

Původně plánovala upsat na burzu až pětkrát více kusů akcií, jenže poptávka investorů byla slabá. Obchodování začalo s cenou 290 korun na akcii, teda na spodním limitu pro úpis.

Na prime marketu pražské burzy se obchoduje s největšími a nejlikvidnějšími tituly. Likvidita akcií České zbrojovky je však zatím velmi nízká – denně se na burze zobchodují za jednotky milionů korun.

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

Česká zbrojovka je přitom zavedená společnost s historií od roku 1936. Za první pololetí letošního roku hlásila rekordní tržby. Přesto o její akcie nebyl velký zájem. Její příběh nedokázal investory zaujmout. Zbrojní průmysl není in. Byznysu CZG se sice daří, ale investoři nemají zájem podporovat výrobu zbraní, ani na takové investici vydělávat.

Dodejme, že úpisem na burze získala Česká zbrojovka 812 milionů korun na další rozvoj. Celkem má nyní vydaných 32,6 milionů akcií, tržní hodnota celé firmy se tak pohybuje kolem 9,5 miliard korun.

U Pilulky se čeká velký zájem

V rámci trhu Start právě teď probíhá primární úpis akcií společnosti Pilulka Lékárny. Burzovní harcovníci od něj očekávají přesně opačný příběh.

Rychle rostoucí byznys bratrů Kasových by se měl stát kasovním trhákem. Poté, co před lety úspěšně prodali internetový obchod Kasa.cz, vrhli se do e-commerce ve zdravotnictví. K e-shopu Pilulka.cz pak zřídili i síť kamenných lékáren, částečně vlastních, částečně formou franšíz. Dnes už jich provozují přes 150. Pilulka sice zatím není příliš zisková, ale rychle rostou tržby a má smělé plány na další expanzi.

Při úpisu nabízí Pilulka až 800 tisíc kusů akcií, jejichž cenové rozpětí pro podávání nabídek bylo stanoveno od 350 do 424 korun. Analytici se vesměs shodují, že to je dobrá cena a že zájem investorů předčí nabídku. Tedy že emise bude takzvaně přeupsaná a nedostane se na všechny.

Z nabízených 800 tisíc kusů akcií bude 500 tisíc nově emitováno, dalších až 300 tisíc kusů by bylo ze stávajících dvou milionů akcií společnosti. Jinými slovy: pokud investoři upíšou minimálně těch 500 tisíc kusů, získá Pilulka zhruba 200 milionů korun na další rozvoj. Momentálně působí v Česku, na Slovensku a v Rumunsku a chce expandovat také do Maďarska. Tržní hodnota společnosti pak při celkových 2,5 milionech kusů akcií a při ceně kolem 400 korun za akcii bude vycházet na jednu miliardu korun.

Pražská burza by takový povedený úpis potřebovala. Trh Start v tomto směru zatím funguje velmi dobře. Dovede přilákat na burzu skutečně zajímavé společnosti – s perspektivním byznysem a poutavým příběhem. Zájem investorů by byl, kapitálu je ve světě plno, jen si o něj firmy musí umět říct.

Nedávno úspěšně upsala akcie na pražské burze softwarová společnost eMan. Před ní se na trh Start dostal výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV, výrobce bot Prabos, nebo třeba brněnská firma AtomTrace, která vyrábí přístroje pro laserovou spektroskopii.

Úspěšný příběh Avastu na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Co všechno bude Big Hit?

Na burze v Šanghaji a Hongkongu se chystá úpis akcií společnosti Ant Group. Ta provozuje platební systém Alipay s víc než 700 miliony uživateli. Firmu Ant Group částečně vlastní společnost Alibaba, většinový podíl však drží přímo Jack Ma – který založil jak Alibabu, tak Ant Group.

Primární úpis akcií (Initial Public Offering – IPO) společnosti Ant Group aspiruje na dosud největší v historii. Zatím nebyly zveřejněny detaily, ale podle agentury Reuters plánuje na burzu uvést 15 procent akcií, jejichž hodnotu analytici odhadují zhruba na 30 miliard dolarů.

Dosud největším úpisem akcií v historii byl loňský úpis akcií Saudi Aramco za 29 miliard dolarů. Druhé místo patří právě Alibabě, která při úpisu v roce 2014 prodala akcie za 25 miliard dolarů. Hodnota akcií Alibaby od té doby na burze stoupla na trojnásobek a celková tržní hodnota Alibaby se dnes pohybuje kolem 800 miliard dolarů.

Zajímavý úpis hlásí i Korea. Od poloviny října se na burze v Soulu začne obchodovat s akciemi společnosti Big Hit Entertainment, kterou proslavila chlapecká hudební skupina BTS. Úpis společnosti Big Hit Entertainment byl největším jihokorejským IPO za poslední tři roky. Z členů kapely se stali multimilionáři.

Velmi sledovaná bude IPO společnosti Airbnb. O níž se mluví už rok, ale firma zatím kvůli covidu odložila úpis na prosinec a pravděpodobně s ním vyčká ještě déle.

V posledních letech se víc a víc ukazuje, že největší pozornost při úpisu akcií na burze přitahují hlavně zajímavé příběhy. Před osmi lety to byl třeba Facebook nebo Tesla, pak Alibaba, loni průkopník vesmírné turistiky Virgin Galactic, letos Ant Group či Big Hit Entertainment, v Česku Pilulka. Kdo bude další?

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 10. 2020 10:12, kalich

Deprese,když jsi finanční analfabet,tak se v diskuzi nevyjadřuj a ani nikoho nenazývej šaškem!!! Existuje i jiný přehled. Kdo nakupoval dividendové akcie už na konci devadesátých let (KB,ČEZ,PH.MORR.) má tyto akcie už dávno zásluhou dividend zadarmo a může si je kdykoliv přikupovat. Jejich množství bohatě pokrývá dividendy lehce veškeré náklady na domácnost! Navíc Erste B. nepovažuji za dividendové akcie,ale růstové,proto jsem je nyní nakoupil za cca 500,-Kč a jsou určeny k prodeji pokud kurz bude alespoň 600,-Kč (nemám důvod ke spěchu).Jinak obecně platí,že akcie na BCPP jsou silně podhodnocené a např.ČEZ byl měl být základem každého dividendového dlouhodobého portfolia. Proč nebrat dividendy každý rok spolu se státem!!!

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 10. 2020 10:57, deprese

Citace - kalich / 12.10.2020 10:12

Deprese,když jsi finanční analfabet,tak se v diskuzi nevyjadřuj a ani nikoho nenazývej šaškem!!! Existuje i jiný přehled. Kdo nakupoval dividendové akcie už na konci devadesátých let (KB,ČEZ,PH.MORR.) má tyto akcie už dávno zásluhou dividend zadarmo a může si je kdykoliv přikupovat. Jejich množství bohatě pokrývá dividendy lehce veškeré náklady na domácnost! Navíc Erste B. nepovažuji za dividendové akcie,ale růstové,proto jsem je nyní nakoupil za cca 500,-Kč a jsou určeny k prodeji pokud kurz bude alespoň 600,-Kč (nemám důvod ke spěchu).Jinak obecně platí,že akcie na BCPP jsou silně podhodnocené a např.ČEZ byl měl být základem každého dividendového dlouhodobého portfolia. Proč nebrat dividendy každý rok spolu se státem!!!

Tak to je teda argument a kdo si v té době koupil byt, tak ten byt má asi 16x vyšší cenu. :DD

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

17. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

Americký akciový index S&P 500, který zastřešuje 500 největších zalistovaných podniků v USA, hlásí pokoření dalších milníků. Poté, co v průběhu minulého týdne vystoupal na... celý článek

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.