Černé pondělí na burzách. Akcie dál padají, koruna oslabuje

pk | rubrika: Aktuality | 9. 3. 2020 | 3 komentáře

Světové burzy hlásí černé pondělí. Vedle obav z ekonomických dopadů nového koronaviru reagují i na rozhodnutí Saúdské Arábie zahájit cenovou válku na trhu s ropou.

Cena ropy dnes zažila největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991, klesla o víc než 30 procent. Rusko odmítlo návrh OPEC na omezení těžby, na což Saúdové reagovali zvýšením dodávek a tedy prudkým poklesem ceny.

Severomořská ropa Brent se po smazání části ztrát obchoduje kolem 36 dolarů za barel. Ještě na konci minulého týdne se její cena pohybovala kolem 50 dolarů, v lednu stála skoro 70 dolarů.

Prudce klesají také akciové indexy světových burz, nejvýrazněji spadly akcie těžebních společností. Obchodování v USA muselo být dokonce hned po zahájení na 15 minut přerušeno, když index S&P 500 ztratil sedm procent a použilo se tak pravidlo zavedené po finanční krizi v letech 2008 a 2009.

Index S&P 500, ukazující hodnotu 500 největších společností na americké burze, klesl za poslední necelé tři týdny o 18 procent. Ještě 19. února byl na své rekordní hodnotě.

„Domníváme se, že máme nejhorší za sebou a je čas pomalu navyšovat pozice. V souvislosti s koronavirem přišly dnes ráno pozitivní zprávy z Asie, která hlásí nejnižší denní přírůstky nakažených,“ věří nicméně Ondřej Koňák, portfolio manažer Partners investiční společnosti.

„Očekáváme, že opatření přijatá evropskými regiony v kombinaci s postupným oteplením povede k pozitivnímu vývoji v následujících týdnech. Vše by se tak postupně mohlo začít vracet do normálu,“ dodává Koňák.

Dál oslabuje i koruna. Zatímco 17. února byla na hodnotě 24,8 k euru, tedy nejsilnější od roku 2012, dnes klesla až na 25,65, což je nejslabší úroveň od loňského října. Po umazání části ztrát se odpoledne obchodovala kolem 25,5 koruny za euro.

„Koruně neprospívá panika na trhu, která sází na pokles sazeb ČNB pod jedno procento do jednoho roku,“ říká analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Kurz koruny k euru

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Klesají i kryptoměny v čele s bitcoinem. Ten za posledních 24 hodin ztratil skoro desetinu hodnoty a je na úrovni 7697 dolaru. To je nicméně pořád víc než na začátku roku, kdy začínal kolem 7020 dolaru.

Naopak cena zlata, považovaného tradičně za „bezpečný přístav v době nejistoty“, už překonala hranici 1700 dolarů za troyskou unci. Jde o nejvyšší hodnotu od konce roku 2012.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

6. 6. 2022 | Martin Mašát | 7 komentářů

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v květnu?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.