Akcie spadly nejvíc od finanční krize. Ztrácí i koruna

pk | rubrika: Aktuality | 28. 2. 2020 17:30 | 12 komentářů

Ještě ve středu 19. února byl americký akciový index S&P 500 na své rekordní hodnotě. Od té doby klesl už o 12 procent. Výrazné propady hlásí i další burzovní indexy.

Hodnota světových akcií výrazně klesá kvůli rostoucím obavám z dopadů koronaviru Covid-19.

Nejhlubší týdenní propad od finanční krize v roce 2008 hlásí také hlavní index evropských akcií STOXX 600 nebo celosvětový index MSCI All Country. Pražská burza se v tomto týdnu propadla o desetinu na nejslabší úroveň od června 2017.

Výrazně oslabila i koruna. Zatímco 17. února byla na hodnotě 24,8 k euru, tedy nejsilnější od roku 2012, dnes už je zpátky na úrovni 25,4. Obchodníci se totiž zbavují měn, které považují za rizikovější.

Kurz koruny k euru

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Už o víc než čtvrtinu letos klesla cena ropy Brent, protože poptávka je kvůli zpomalení ekonomiky nižší. Zatímco na začátku roku stála skoro 70 dolarů, teď už se dostala pod 51 dolarů za barel. Naopak výrazně roste cena zlata, považovaného tradičně za „bezpečný přístav v době nejistoty“.

Klesají i kryptoměny v čele s bitcoinem. Od začátku tohoto týdne ztratil 13 procent a je na úrovni 8650 dolaru. To je nicméně pořád víc než na začátku roku, kdy začínal kolem 7020 dolaru.

Kurz bitcoinu

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Zdroj: peníze.cz

„V polovině února došlo ke zklidnění situace na finančních trzích kvůli snížení počtu nově nakažených. Ale po zprávách o možných negativních dopadech na globální ekonomiku a po rozšíření nemoci v Itálii reagovaly trhy koncem měsíce zvýšenou nervozitou,“ shrnuje únorové dění Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Investorům doporučuje zachovat si chladnou hlavu. „Současné výprodeje na trzích nesouvisí s ekonomickou aktivitou firem ani lidí, ale s panickou reakcí na možné další šíření viru. Z tohoto důvodu určitě doporučujeme investorům zůstat v klidu a na poplašné zprávy nereagovat ukvapeně. Pro pravidelné investory se nic nemění, měli by se držet své investiční strategie a dál pravidelně investovat,“ radí Vokel.

Index podílových fondů, který sestavuje společnost Broker Consulting, ukazuje letošní i dlouhodobý vývoj do středy 26. února, tedy ještě před čtvrtečním a pátečním propadem.


Analýza České spořitelny:

Jak koronavirus nakazí ekonomiku? Česko má silnou imunitu

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 2. 2020 17:21, kalich

V současné době je ideální doba pro všechny,kteří mají dlouhodobě ležet v bankách větší obnosy na mizerný úrok (navíc i tím podporují banky,že úrok pro občany nezvyšují a sami využívají ČNB,kdo za vaše peníze mají 2,25%), měli by si vytvořit vlastní akciové dividendové portfolio. Kurzy padají a dividendy se budou vyplácet od května do cca srpna ve výši cca 6-9% čistého. Jeden příklad Kom.banka kurz 28.2.707,-Kč,navrhovaná dividenda čistá 49,3 Kč tj.6,97%! Akcie lze nakupovat přes banku nebo i přímo na burze přes internet i z domova. Finanční gramotnost je základ jak se stát rentiérem i vyřešit DR ber státu sami.

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 2. 2020 12:54, Petr

Správně na koronaviru měla Evropa zbohatnout,výpadky výroby z Číny měla Evropa nahradit vlastní výrobou. Bohužel,Evropané jsou již velmi líní a prakticky závislý na levném zboží z Číny. Také podnikatelé jsou již příliš závislí na levném zboží z Číny,které zde z velkou marží prodají a tak něco vyrábět přímo tady se nikomu nechce,protože zisk by byl sotva poloviční. Rozežranost podnikatelů nás dovede do (_!_) Nejlepší všechno znárodnit a podnikatele odstěhovat do dańových rájů kde už stejně na oko bydlí.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

17. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

Americký akciový index S&P 500, který zastřešuje 500 největších zalistovaných podniků v USA, hlásí pokoření dalších milníků. Poté, co v průběhu minulého týdne vystoupal na... celý článek

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.