Vedle pražské burzy je v ČR možné prodat akcie přes RM-Systém. Původní mimoburzovní trh, který vznikl v roce 1993 z registračních míst pro kuponovou privatizaci (odtud pochází jeho název) v prosinci roku 2008 změnil název na RM-Systém česká burza cenných papírů. Stal se tedy druhou burzou v ČR. K tomuto kroku se rozhodl na základě změn, vyplývajících ze Směrnice EU o trzích finančních nástrojů (MiFID).
RM-S je tedy od uvedeného data burzou, jeho majitelem je ale FIO burzovní společnost. Veškeré obchody probíhají prostřednictvím její dceřiné společnosti. Pokud jde o přímý přístup na trh – pro klienty RM-Systému, jimiž jsou většinou menší a středně velcí investoři, se tedy toho příliš nezměnilo. Může zde obchodovat každý, kdo si v systému zřídil účet, a to prostřednictvím internetu, některé z poboček, nebo telefonicky. Velcí investoři mohou na trh při splnění určitých podmínek přímo. RM-S dál využívají i obchodníci s cennými papíry.
Podíl RM-Systému na obchodech s akciemi v ČR zůstává nízký a dlouhodobě se pohybuje kolem 1,5 procenta. Pro menší klienty ale často hraje daleko větší roli než burza, určená naopak především velkým investorům.
RM-Systém je rozdělen na oficiální a volný trh. Kromě toho nabízí obchody v lotech (viz dále) prostřednictvím tvůrců trhu přes systém zvaný EasyClick.
Oficiální trh RM-Systému nabízí akcie 17 společností, volný trh akcie dalších 50 firem. Patří k nim tituly, obchodované ve velkém na pražské burze, ale také další akcie, včetně některých zahraničních, jako jsou Deutsche Telekom, Exxon Mobil, Intel, McDonalds, Microsoft, Nokia a Volkswagen, s nimiž jsou možné obchody v korunách. Nejzajímavějších 25 akcií – domácích i zahraničních - je možné koupit či prodat přes tzv. EasyClick, kde se obchoduje levněji za pomoci tvůrci trhu a v lotech, podobně jako v burzovním segmentu SPAD. Při obchodech v EasyClick je tedy třeba koupit či prodat loty - předem stanovené množství akcií, které se u jednotlivých titulů liší. Na rozdíl od SPAD jde většinou o částky v řádu několika desítek tisíc korun.
Přes RM-Systém lze rovněž koupit a zejména prodat i některé akcie z kuponové privatizace, které na burze nenajdete. Je ale třeba najít někoho, kdo je bude ochoten koupit, což může být u titulů, jako jsou například Léčebné lázně Jáchymov nebo Kdynia problém. Objem obchodů u řady titulů, včetně některých zahraničních, je totiž nízký a leckdy nulový.
Výhodou RM-Systému je rychlejší vypořádání obchodů než na pražské burze, a to ihned po vypořádání obchodu. Rozdílné ceny některých akcií na burze a v RM-Systému umožňují využít tzv. arbitráže, tedy této různé kurzy cenných papírů na obou trzích ke zdánlivě snadnému zisku. V praxi to ale má smysl jen u těch, s nimiž se obchoduje ve větším měřítku. Co je platné nakoupit levně nějaký titul, když pak o něj nebude mít někdo zájem? To by si měli uvědomit hlavně méně zkušení investoři, kteří začínají s obchodováním.
Sdílejte článek, než ho smažem