Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co jsou termínované vklady

Termínované vklady nabízejí banky i družstevní záložny. Na rozdíl od spořicích účtů, ze kterých lze peníze prakticky kdykoli vybrat, na termínovaném účtu musí zůstat určitou domluvenou dobu. S výběrem termínovaného vkladu s nejvyšším úrokem pomůže srovnání termínovaných vkladů.

Termínované vklady jsou poměrně jednoduché finanční produkty. Na účet jednorázově vložíte peníze (minimální vklad se většinou pohybuje v řádu desetitisíců) a několik týdnů, měsíců nebo let na ně nesmíte sáhnout. Pokud byste peníze chtěli vybrat dřív, zaplatíte sankční poplatek.

Peníze uložené na termínovaných vkladech jsou ze zákona pojištěné do sta procent a hodnoty sta tisíc eur. V družstevních záložnách ale musíte kromě vlastního vkladu uvázat ještě další prostředky ve formě členského vkladu. Členský vklad je minimálně desetina sumy, kterou člověk v kampeličce (ať už na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu) má. Tento vklad není chráněný pojištěním vkladů.

Typy vkladů

Termínované vklady se dělí podle délky vázací doby:

  • Krátkodobé termínované vklady: na sedm dní až jeden rok.
  • Střednědobé termínované vklady: na dva až tři roky.
  • Dlouhodobé termínované vklady: na čtyři roky a více.

Obecně platí, že čím déle necháte peníze na termínovaném účtu ležet, tím vyšší úrok banka nabídne. V praxi se můžete setkat se dvěma typy úročení – fixním a variabilním. Fixní neboli pevné úročení znamená, že úrok je po celou dobu trvání vkladu stejný. Variabilní neboli pohyblivá sazba se mění podle situace na trhu a sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou.

Termínované vklady: Srovnání

Při výběru termínovaného vkladu porovnávejte produkty i v rámci jedné banky. V portfoliu termínovaných vkladů se totiž často vyskytuje řada relativně odlišných produktů. Zejména nové vkladové produkty mívají lepší zhodnocení než tradiční termínované vklady, které banky nabízejí už několik let. Jde například o různé typy garantovaných vkladů. Pomůže naše porovnání:

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+34
Ano
Ne

Diskuze

11. 5. 2011 | 19:40 | eerika

Úroky 1,1% za milion, při dnešní infaci to je opravdu pro blbce. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK