Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dávky v hmotné nouzi: jenom nízký příjem nestačí

Doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc nebo příspěvek na živobytí. Dávky v hmotné nouzi, které slouží k zajištění základních potřeb lidí s nízkými příjmy. Víme, kdo má na dávky v hmotné nouzi nárok i jak a kde o ně žádat – k dispozici jsou potřebné formuláře. Na dotazy ohledně dávek v hmotné nouzi odpovědí odborníci z naší sociální poradny.

Kdo je v hmotné nouzi

Podle zákona je v hmotné nouzi ten, kdo má nedostatečné příjmy a jeho celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší úrovni, která je pro společnost přijatelná.

Zákon také vymezuje, kdo v hmotné nouzi není. Jde například o osoby, které:

  • prokazatelně neprojevují snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním,
  • nejsou v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost a nejsou vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání, popřípadě člověk, který je v pracovním nebo obdobném vztahu, ale nemá z těchto vztahů v rozhodném období příjem; s výjimkou: osoby starší 68 let, poživatele starobního důchodu, osoby invalidní ve třetím stupni, osoby pobírající peněžité dávky nemocenského pojištění z důvodu těhotenství a mateřství, nezaopatřeného dítěte, osoby pečující o dítě do desíti let závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I, osoby pobírající příspěvek na péči ve II., III., IV. stupni a osoby o ně pečující
  • jsou vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání a bez vážných důvodů odmítly vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo se účastnit cíleného programu k řešení zaměstnání.

Další výjimky najdete v  článku:

Při posouzení nároku na jednotlivé dávky úředníci většinou vycházejí z životního minima a existenčního minima.

Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice měsíčního příjmu, která má pokrýt základní potřeby, jako je jídlo, oblečení a hygiena.

Měsíční částky životního minima pro rok 2018

Jedinec

3 410 Kč

první dospělý v domácnosti

3 140 Kč

druhý (a každý další) dospělý v domácnosti

2 830 Kč

dítě do 6 let

1 740 Kč

dítě do 15 let

2 140 Kč

dítě do 26 let

2 450 Kč

Životní minimum své domácnosti snadno spočítáte pomocí kalkulačky životního minima.

Existenční minimum odpovídá minimální hranici měsíčního příjmu nezbytného k zajištění jídla a ostatních potřeb na úrovni přežití. V roce 2018 je existenční minimum 2 200 korun.

Příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí může čerpat jednotlivec, rodina nebo okruh společně posuzovaných osob, kterým po odečtení (přiměřených) nákladů na bydlení zůstane míň než částka na živobytí.

Při určení částky na živobytí se zohledňuje konkrétní situace žadatele, vychází se nicméně z existenčního a životního minima. Částka na živobytí odpovídá nejméně existenčnímu minimu, při splnění podmínek ale může dosahovat až životního minima.

Konkrétní podmínky, spolu s výčtem příjmů, které se při posouzení nároku na příspěvek na živobytí zohledňují, najdete v článku:

Výši příspěvku na živobytí snadno spočítáte na naší kalkulačce příspěvku na živobytí. V galerii formulářů najdete žádost o příspěvek na živobytí a další potřebné formuláře.

Doplatek na bydlení

Pokud chcete dostat doplatek na bydlení, musíte být v hmotné nouzi a současně splňovat podmínky nároku na příspěvek na bydlení – náklady na bydlení musí přesahovat třicet procent vašich příjmů (v Praze pětatřicet). Podrobně o této sociální dávce v sekci příspěvek na bydlení.

Pokud vaše příjmy stačí k zabezpečení živobytí, ale už nezbývá na pokrytí nákladů na bydlení, máte nárok na doplatek na bydlení.

Konkrétní částky na živobytí se určují individuálně, vždy se ale vychází z životního a existenčního minima. U dospělého člověka se částka na živobytí rovná minimálně částce existenčního minima. Při splnění dalších podmínek může dosáhnout na životní minimum.

Výše doplatku na bydlení se pak odvíjí od „odůvodněných nákladů na bydlení“ a příjmů. Co se započítává do odůvodněných nákladů a kdo může o doplatek na bydlení žádat, se dozvíte v  článku:

K dispozici je žádost o doplatek na bydlení a další potřebné formuláře.

Mimořádná okamžitá pomoc

Jde o jednorázovou dávku, která má pomoci v nenadálé finanční tísni. Zákon konkrétně upravuje šest situací, ve kterých je možné o mimořádnou okamžitou pomoc žádat:

  • Újma na zdraví – pokud nemáte dostatek financí na pořízení léků a základních potravin, dorovná mimořádná okamžitá pomoc příjem na úroveň existenčního minima (v případě nezaopatřeného dítě na úroveň minima životního).
  • Vážná mimořádná událost – v případě, že vás živelná pohroma připraví o bydlení a osobní věci, můžete žádat o mimořádnou okamžitou pomoc, která může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima jednotlivce.
  • Nezbytný jednorázový výdaj – pokud nemáte dostatek prostředků k uhrazení jednorázových výdajů spojených například s vydáním nových dokladů, můžete zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc, jejíž výše se stanoví s ohledem na konkrétní výdaj.
  • Nezbytné nebo odůvodněné náklady na vzdělání – maximálně desetinásobek životního minima jednotlivce můžete obdržet na pokrytí výdajů spojených se vzděláním nezaopatřeného dítěte.
  • Nezbytné nebo odůvodněné náklady na předměty dlouhodobé potřeby – pokud nemáte na zajištění vybavení dlouhodobé potřeby, jako je například pračka nebo lednička, můžete žádat o peněžitou pomoc až do výše konkrétního nákladu.
  • Ohrožení osoby sociálním vyloučením – jednorázová dávka v tomto případě dosahuje maximálně tisícikoruny a poskytuje se například osobám propuštěným z vězení či výkonu trestu, osobám končícím léčbu závislosti nebo osobám, které vycházejí z dětského domova.

Podrobnosti k životním situacím, ve kterých můžete pomýšlet na mimořádnou okamžitou pomoc, najdete v článku:

Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc a další potřebné formuláře, můžete stahovat v naší galerii formulářů.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 1. 2012 10:23, Bohdana

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, manžel mě vyhodil z bytu i se třemi dětmi (2,10,11 let) našla jsem si podnájem a jsem na mateřské dovolené a pobírám měsíčně 5520 korun včetně přídavků na dítě. Manželství již delší dobu nefungovalo a jsem rozhodnutá podat žádost o rozvod, ale zajímá mě jestli když se nastěhuju do podnájmu budu mít nějaký nárok na doplacení do životního minima ještě před rozvodem a co k tomu potřebuji. Děkuji za odpověď

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 3. 2012 9:53, pavla

dobrý den chtela sem se zeptat kdis sem mela dvě deti tak sem pobirala mateřskou snizenou tak me doplacela hmotna nouze te semi narodilo miminko a mam zase tu zvisenou mateřskou mam jeste narok na doplatek na živobiti dekuji ligocka

Reagovat

 

-28
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

23. 1. 2015 | 19:57 | Zdeňka vlckova

Dobrý den,zajímalo by mě když nastoupil do nového zaměstnání kdy mám nárok na nemocenské dávky? více

18. 1. 2015 | 19:30 | jao3

Dobrý den,
dostal jsem se do hmotné nouze, vyřídil příspěvek na živobytí, jsem sám, příspěvek je 3410,příjmy žádné, Náklady na bydlení jsou 2500 nájem 1600záloha na plyn 1060 záloha na el.měsíčně. Od soc. jsem dostal...
více

28. 12. 2014 | 23:42 | Erika

Dobry den chtela jsem se zeptat ze mame 4 deti a jesly se na dale budou zapocitávat pridavky na dite do zivotniho minima ? Dála muj manzel je pecovatel pobira 4000 kč na magistrátu nám tvrdily ze by se to nemelo pocitat ale...více

7. 12. 2014 | 21:04 | petr

stejně dělate všeci na černo a ždimete stat jak to jde zhniloni více

18. 5. 2014 | 15:56 | Jana Nováková

Dobrý den chtěla jsem se zeptat odešla jsem z pěstounské pěče, jsem studentka na střední škole. Je nějaká možnost že by mi stát zaplatil byt a dostávala bych životní minimum? popřípadě by mě ještě zajímalo do jaké částky...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK