Poradna - Osobní účty

Mít účet v bance a používat platební kartu je dnes naprosto samozřejmé, vyznat se ve všech typech účtů a karet už tolik ne. Každý chce účet co nejvýhodnější a pokud možno bez poplatků (nebo jen s minimem) Jaký účet je pro vás nejvhodnější? Napoví srovnání běžných účtů, články v sekci účty a karty a také experti z poradny. Než položíte dotaz, projděte si nejčastější otázky, je pravděpodobné, že někdo před vámi se už ptal. Pokud se nakonec rozhodnete změnit banku, máme pro vás potřebné formuláře.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

I na "obyčejných" finančních produktech můžete šetřit. Nechte si od nás poradit. Víme, jak na to.

Všechny dotazy

majetkový účet

Dobrý den, prosím Vas mam na Vás dotaz, můj přímý příbuzný p. Emanuel Filip Praha 3 Žižkovo nám.1152/6 má u Vás podílové listy , teď současně zemřel a já vyřizuji pozůstalost našel jsem u něj doma doklady na 54 704 pod. listů v investované částce 85 983,70 Kč pod č. SIN 770980001497, můžete mi sdělit zda je toto aktivní zda to mám přihlásit do pozůstalosti k JUDR Šídové ? Děkuji Zeman Vl.

Dotaz poslal/a: VlaZ, 01. 10. 2011 10:18

Dobrý den, doporučuji, abyste s doklady o investicích a s úmrtním listem navštívil pobočku banky, která doklad vystavila (dle údajů, které uvádíte se jedná o Českou spořitelnu). Nebo kontaktujte přímo notářku, která by měla banku oslovit. Hezký den, Andrea Čierníková

Andrea Čierníková, 17. 10. 2011 03:24

Dětské konto

Dobrý den, rádi bychom malému založili účet-dětské konto.Na trhu jich je spousty-prosím o radu, který z nich je nejvýhodnější.Malému je 14 dní, chtěli bychom kartu, výběry i vklady kdykoliv.Moc děkuji za radu, s pozdravem Ratajová

Dotaz poslal/a: lalinka, 13. 09. 2011 12:18

Dobrý den, dětská konta dnes nabízí všechny větší banky, proto nelze přesně určit, který účet je pro vás ten nejvhodnější. Vybírejte nejen podle poplatků a úrokové sazby, ale i podle značky, dostupnosti poboček nebo tam, kde máte veden váš běžný účet (možnost obsluhy přes 1 přístup do internetového bankovnictví nebo levnější a rychlejší převody v rámci banky) atd. K tomuto tématu vychází mnoho článků i srovnání na internetu - například tento článek s názvem Dětské konto: hledáte bankovní účet pro své dítě? http://www.penize.cz/bezne-ucty/18763-detske-konto-hledate-bankovni-ucet-pro-sve-dite. Hezký den.

Andrea Čierníková, 21. 09. 2011 04:54

běžný účet v rakousku

Dobrý den, chtěl se zeptat na možnosti nejvýhodnějšího vedení bankovního účtu v Rakousku. V Čechách studuji vysokou školu a do rakouska jezdím nárazově na brigádu. Výplatu mi již nechtějí dávat v hotovosti, proto potřebuji rakouský účet na který by mi peníze jen poslali a já je mohl vybrat. Myslím nějaký studentský účet nebo něco podobného. Co by jste mi doporučili? Děkuji

Dotaz poslal/a: roman novotný, 05. 09. 2011 12:41

Dobrý den, Romane, prvním faktorem, který je potřeba zvážit, je - jak často vám výplata na "rakouský" účet bude chodit a také k jakým dalším účelům potřebujete účet využívat (zda-li jen k výběru/přeposlání do ČR nebo k běžnému platebnímu styku - tj. budete používat platební kartu a internetové bankovnictví vč. disponování s hotovostí ap.). Po zodpovězení těchto otázek byste měl mít jasnější představu, zda pro vás bude výhodnější zřizovat si účet v Rakousku (a platit poplatky za vedení účtu a transakce) nebo zaplatit poplatek za přeposlání platby na váš účet v ČR (počítejte ale s vyšším poplatkem za příchozí zahraniční platbu, pokud se nebude jednat o eurový účet). Bohužel neznám konkrétní nabídky rakouských bank, ale vybírala bych určitě mezi bankami, které jsou ve skupině s některou z bank působících v ČR, protože pak můžete ušetřit na poplatcích (při převodu do ČR). Na konkrétní podmínky se určitě zeptejte přímo u těchto bank. Hezký den.

Andrea Čierníková, 21. 09. 2011 01:55

Reklamace odeslané transakce

Dobrý den chci se zeptat do kdy mohu reklamovat transakci odeslanou z internetového bankovnictví na cizí, ale chybný existující účet u KB. Jednoduše rečeno jsem se překlepl v čísle. děkuji mnohokrát za radu...

Dotaz poslal/a: gauda, 15. 08. 2011 01:02

Dobrý den, ten, kdo takto od Vás obdržel peníze, je považován za neoprávněného příjemce - tj. dopouští se bezdůvodného obohacení. Proto, pokud jste poslal platbu na jiný účet, než jste zamýšlel, bude nejjednodušší, když se obrátíte na svou banku (odkud jste platbu odesílal). Požádejte ji, aby kontaktovala banku příjemce platby (KB, kam jste omylem platbu poslal) s výzvou o vrácení prostředků. Případně máte ještě možnost kontaktovat přímo Komerční banku s výzvou o vrácení prostředků nebo s žádostí o poskytnutí informací o příjemci platby, abyste ho mohl oslovit napřímo. Hezký den.

Andrea Čierníková, 18. 08. 2011 11:15

Stažení liber z britského účtu do Čech

Dobrý den, v Británii mi končí účet a potřebuji převést libry někam do Česka, kde teď bydlím. Bohužel žádná britská banka zde nemá pobočku a vzhledem k tomu,že již nemám residenturu,tak není možné mi otevřít další britský účet v Británii. Potřebovala bych poradit jak a kam, co nejvýhodněji částku převést. Z peněz budu časem platit splátky na školné zpět do Británie. Je pro mě lepší peníze převést na české, popřípadě u jaké banky je to nejvýhodnější nebo si mám zřídit účet v cizí měně a která banka je vzhledem k mým potřebám a poplatkům pro mě nejvýhodnější? Moc děkuji za radu, M.

Dotaz poslal/a: monkeybanan, 04. 08. 2011 09:40

Dobrý den, jako výhodnější variantu pro Vás vidím v založení přímo librového účtu a převedení zůstatku Vašeho účtu v Británii na tento účet v ČR. A to z důvodu, že budete peníze potřebovat znovu na platby školeného v GBP. Pokud budete ale delší dobu trávit v ČR, budete platit výhradně v CZK, hodí se Vám určitě i korunový účet. Založit si můžete dva účty (pro každou měnu jeden se odlišným číslem účtu) nebo si můžete pořídit jeden tzv. multiměnový účet (s jedním číslem ale oběma měnovými složkami). Co se týká konkrétních poplatků, nabídka bank je relativně rozmanitá, proto doporučuji podívat se na některá ze srovnání účtů na internetu. Zvažte kromě poplatků za vedení účtu, zahraniční platby ap. také dostupnost poboček a následnou možnost ovládání účtu prostřednictvím internetového bankovnictví. Hezký den.

Andrea Čierníková, 08. 08. 2011 10:00

účet v Eurech

Dobrý den, potřebuji si založit účet v Eurech s kartou pro platby na internetu. Prosím o doporučení účtu s minimálními poplatky. Děkuji. Jana Fajtová

Dotaz poslal/a: jfajtova, 30. 06. 2011 10:53

Dobrý den, eurový účet je již součástí standardní nabídky většiny bank. Záleží, jak často budete eurový účet využívat a kde máte nyní veden Váš korunový účet - protože může být výhodnější vedení účtu v EUR jako druhého/dalšího účtu ve Vaší stávající bance než jako samostatný devizový účet v jiné bance. Při volbě vhodného účtu určitě zohledněte, jaké poplatky za platby do a ze zahraničí budete platit, protože jejich výše se mezi bankami značně liší, což způsobí i nemalý dopad na Vaši peněženku. Pro platby na internetu můžete zvolit klasickou platební kartu, se kterou zaplatíte v obchodech a vyberete hotovost z bankomatu, nebo si můžete vybrat pro platby na internetu bezpečnější a také levnější formu - internetovou kartu (nejedná se o klasický plast ale pouze o údaje, díky kterým zaplatíte na internetu ale už ne v kamenném obchodě). Záleží tedy jen na Vás, jak kartu potřebujete využít - jestli jen platby na internetu nebo i v obchodech. Zohlednila bych také dostupnost poboček a obsluhu prostřednictvím internetového bankovnictví. Abyste nemusela studovat sazebníky jednotlivých bank, doporučuji se podívat na různá srovnání účtů na internetu. Uvedené výše poplatků však před finálním rozhodnutím ještě ověřte u konkrétní banky - ať už osobně, zavoláním na bezplatnou infolinku nebo přímo v sazebníku. Hezký den, Andrea Čierníková

Andrea Čierníková, 01. 07. 2011 02:20

založení učtu

chtěl bych se zeptat co potřebuju za doklady na založení učtu

Dotaz poslal/a: Tomáš Krob, 24. 06. 2011 09:49

Dobrý den, pro založení účtu pro soukromé potřeby stačí většinou jeden doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas. Některé banky vyžadují 2 doklady totožnosti - např. v kombinaci občanský a řidičský průkaz.

Andrea Čierníková, 24. 06. 2011 02:23

Který studentský účet je pro mne nejvýhodnější

Dobrý den, jsem studentem a vsoučasné době nejsem spokojen s účtem jež mám u KB. Měsíčně platím kolem 42 Kč. Používám jen internetové banovnictví, kde prochází měsíčně : A) přijaté transakce v počtu kolem 9 B) odchozí transakce v počtu kolem 5 Občas použiji bankomat k výběru hotovosti či platební kartu(1 až 2 krát maximálně). jinak pravidelně nic jiného nevyužívám. Mohli byste mi poradit nejvýhodnější studentský účet? Děkuji.

Dotaz poslal/a: tushitel, 22. 06. 2011 09:15

Dobrý den, většina bank poskytuje speciální nabídky pro mladé a studující, bohužel Vám však nemůžu doporučit jednu konkrétní nabídku, protože neznám další Vaše požadavky (např. dostupnost poboček kvůli vkladům hotovosti případně ovládání účtu přes internetové bankovnictví atd.), které by mohly nějakým způsobem výběr a následně i Vaši spokojenost ovlivnit. Doporučuji proto prohlédnout některé ze srovnání studentských účtů na různých webových stránkách např. http://www.penize.cz/srovnani/ucty-pro-mlade. Je však potřeba zvážit Vaše preference - např. ovládání účtu raději přes internet nebo nutnost dokládat potvrzení o studiu každý rok nebo pouze při založení účtu atd. V úvahu lze vzít i nabídku, kterou je Vám daná banka schopna poskytnout po ukončení studia. Další varianta, která se pro Vaši situaci nabízí, je nevybírat jen mezi studentskými účty, ale zvolit některý z účtů, kde neplatíte většinu standardních poplatků (za vedení účtu, platební kartu, intenetové bankovnictví a transakce ap.). Podmínkou ale je správa Vašich financí převážně přes internetové bankovnictví.

Andrea Čierníková, 24. 06. 2011 01:34

ERA za 0,- Kč?????????,

Potřebuji si založit účet, je mi 60 let, budu u ERA platit 8,- Kč + 8,- Kč za kartu., tedy 16,- Kč dohromady. Prodávám známky a když mi přijde platba na účet, tak za příchod peněz u ERA neplatím NIC. U Spořitelny platím za každou platbu, co mi přišla na účet od kupců 7,- Kč!!!! To je přece zlodějna, né? K ničemu jinému ten účet nebudu využívat. mJen proto, že za příchod peněz je 0,- Kč!! Děkuji za radu. P.N. banagarka@seznam.cz

Dotaz poslal/a: novakus, 03. 06. 2011 08:20

Dobrý den, na českém bankovním trhu můžete získat účet, kde nebudete platit poplatky za transakce, kartu ani za správu účtu. Je to však otázka kompromisu mezi ovládáním účtu prostřednictvím internetového bankovnictví a dostupností poboček. Pro účely, které popisujete, z pohledu poplatků za příchozí platby pro Vás vychází účet od Poštovní spořitelny výhodněji. Pěkný den, Andrea Čierníková.

Andrea Čierníková, 13. 06. 2011 02:08

exekuce

Prosím Vás...potřeboval bych nutnou radu... exekutor mi zablokoval osobní účet,ale četl jsem,že mám možnost získat dvojnásobek živ. minima,ale když jsem se ptal v mé bance,tak mi řekli,že na to právo nemám... tudíž,na čí straně je pravda?? a jak se k penězům dostanu?? děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: šTEFAN bUBENÍK, 13. 04. 2011 01:51

Dobrý den, dle § 304b Občanského soudního řádu máte nárok požádat o vyplacení částky ve výši dvojnásobku životního minima. Požádat o výplatu však můžete pouze z jednoho účtu daného peněžního ústavu. Nejlepší bude se obrátit ještě jednou na svou banku. Hezký den.

Andrea Čierníková, 21. 04. 2011 09:30

Partner sekce

Raiffeisenbank, a.s.

Raiffeisenbank, a.s.

Raiffeisenbank a.s. poskytuje od roku 1993 v České republice široké spektrum bankovních služeb soukromé i podnikové klientele. Banka se primárně zaměřuje na movitější a náročnější klientelu, která má zájem o vysokou kvalitu služeb, aktivní správu svých financí a profesionální poradenství. Klienty obsluhuje v síti více než 120 poboček a klientských center, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních a podnikatelských poradců. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu, která dává práci téměř třem tisícovkám zaměstnanců. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI). RBI zajišťuje služby firemním a investičním klientům v Rakousku a dále obsluhuje klienty v řadě zemí střední a východní Evropy. Od roku 2005 jsou akcie skupiny kótovány na vídeňské burze.

Za tuto kategorii odpovídá:

Jana Budařová

http://www.rb.cz

Aktuální články

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

Jak se za čtyři roky fungování osvědčila elektronická evidence tržeb? A má smysl ji za...více

Kontokorent, kreditka, refinancování. Pozor, i tohle jsou půjčky

Kontokorent, kreditka, refinancování. Pozor, i tohle jsou půjčky

Když se něčemu říká půjčka, hned víte, na čem jste. Jeden si půjčuje od druhého, peníze...více

Ceny bytů jsou nadhodnocené až o čtvrtinu, říká ČNB

Ceny bytů jsou nadhodnocené až o čtvrtinu, říká ČNB

Rychle rostoucí ceny nemovitostí jsou významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice....více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.