Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Ukončení rodičovského příspěvku a navazující PPM v jednom kalendářním měsíci.

Dobrý den, na první dítě jsem čerpala RP, který byl ukončen k 19.7. Od 20.7. jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství na další ještě nenarozené dítě. Nyní po ukončení PPM s druhým dítětem mi na UP sdělili, že jsem nesplnila oznamovací povinnost k RP na první dítě a nesdělila, že jsem po ukončení RP začala pobírat PPM. Byl mi vyměřen přeplatek na RP s prvním dítětem. Je toto rozhodnutí v souladu s legislativou? Mám opravdu oznamovací povinnost, když byl rodičovský příspěvek na první dítě řádně ukončen, neboť dítě dosáhlo 2 let věku? Proč je tedy nyní krácen jen proto, že na něj navázala peněžitá pomoc v mateřství? Děkuji za odpověď. Fišerová

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovská dovolená a o co zažádat

Dobrý den,ráda bych se zeptala na pět dotazů. Mohu si přivydělat k rodičovské dov.pokud mám měsíčně 7600kč? Mám nárok na přídavky na dítě pokud jsem v roce 2012 pobírala cca 14000kč a partner byl na úřadu práce? Když pobírám 7600kč rodičovského příspěvku tak prý je to jen do necelých tří let dítěte do kdy je to tedy přesně? Mohu podávat letos daňové přiznání za rok 2013 když jsem na mateřské nebo si partner který byl na úřadu práce může dát naše dítě do daní? Mám na daně vůbec nárok?

Celý příspěvek a Odpověd

re

Dobry den dne 11.06.2011 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou a vzhledem k tomu že tet čekám 2 dítě mi na úřadě řekli že až se to narodí tak mi dávku na to první vezmou a budu pobírat jen na to co se tet narodí, je nějaká možnost abych si mohla požádat o vyčerpaní dávek co mi zbývají na syna? děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

RODICOVSKY PRISPEVEK VYSE + INFO O MATER

DOBRÝ DEN, CHCI SE ZEPTAT ZDALI I BUDU MIT NAROK NA VYSSI RP - DLE VYSE MATERSKE,,, KDYZ 31.12.2019 - VYPOVED DOHODOU... TERMIN PORODU CCA 1.5.2020... BUDU V OCHR LHUTE. ALE NEVIM JAK DLOUHO BUDU POBIRAT MATERSKOU,1/2 R ? a PAK MAX.RP JE PORAD POCITAN Z VYSE MATERSKE IKDYZ BUDU "NEZAMESTNANA" - MOZNA NA UP, MOZNA OD 1.1.2020 NA NESCHOPENCE.DEKUJI ZA ODPOVED.

Dotaz poslal/a: ANDREAUWA, 09. 12. 2019 23:47

Dobrý den, neschopenka výši mateřské ani RP neovlivní. Orientačně pomůžou kalkulačky zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek https://www.penize.cz/kalkulacky/materska ano je možné obecné říci, že mateřská se pobírá 6 m, přesně to je 28 týdnu u 1 dítěte a 37 u dvojčat. Na mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Pokud dáte vypoved dohodou a v době žádání o mateřskou už nebudete zaměstnaná, tak aby vznikl na mateřskou nárok měla byste se vejít do ochranné lhůty. Pokud není výpoved nutná, uplně dávat bych ji nedoporučovala, nebot po RD se nebudete mít kam vrátit a bude zapotřebí hledat nové zaměstnání popř registrace na úp. Doporučuji obrátit se na okresní správu, která vám k mateřské podá podrobnější informace a blíže k rodičovské poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:39

Rodičovský příspěvek

Dobrý den,od 31.7.19 pobírám PPM ,malá se narodila 9.9.19.až my PPM skončí a budu žádat o rodičovský příspěvek musím dokládat i příjem otce, když s námi nežije ve společné domácnosti.

Dotaz poslal/a: M4326, 03. 01. 2020 17:40

Dobrý den, pokud otec nepatří do okruhu společně posuzovaných osob, tak jeho příjem není potřeba. Úřad práce se na situaci zeptá a poradí jak postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:27

Čerpání rodičovského příspěvku přes otce

Dobrý večer, chtěli bychom nastavit čerpání rodičovského příspěvku přes otce. Víme, že si partner musí v práci vyřídit výměr za posledních 12 měsíců před datem narození syna. Ale, partner byl během toho roku čtvrt roku bez práce a poté během dvou měsíců vystřídal dvě práce (v jedné z níž pracuje doposud). Jak se prosím tato situace řeší? Budu vůbec reálné žádat přes partnera o čerpání příspěvku? Mockrát Vám děkuji za odpověď, pěkný zbytek večera

Dotaz poslal/a: Bacoolka, 03. 01. 2020 21:55

Dobrý den, doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám refrenetka sdělí jaké máte přesně možnoti ve vašem případě.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:26

Nemocenska a rodicovsky prispevej zarove

Dobry den, jsem zamestnana na uvazek 0.8 a soucasne jeste pobiram rodicovsky prispevek na 3,5lete dite-davku mam nastavenou do 4let...v soucasne dobe jsem otehotnela.V pripade, ze pujdu na rizikove tehotenstvi, muzu pobirat nemocenskou a zaroven i pobirat i rodicovsky prispevek? Ten mi konci v dubnu a na dalai materskou bych mela nastoupit v cervnu...pracovni pomer mam na dobu neurcitou.Je teda mozne pobirat soucasne obe davky? Nemocenskou jako usla mzda a rodicovska na dite? Dekuji

Dotaz poslal/a: mrodakova, 04. 01. 2020 23:01

Dobrý den, u paralelního prac poměru tj práce během rodičovské záleží, zda by vám na nemocenskou vznikl z této činnosti nárok, doporučuji obrátit se přímo na účetní zaměstnavatele.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:24

příspěvek na bydlení

Dobrý den mám tři děti a bydlíme ve vlastním domě ,který vlastní i manžel ale nebydlí tu,pobírám příspěvky na bydlení.Teď od ledna bude manžel pronajímat nebytový prostor v domě ve smlouvách o pronájmu budu figurovat také s manželem jako vlastníci nemovitosti ale příjem z nájmu pobere manžel ale táké zdaní on.Mužu se zeptat jestli to ohrozí můj příspěvek na bydlení ? děkuji za odpověď Markéta

Dotaz poslal/a: mbaggy, 18. 12. 2019 16:54

Dobrý den, pokud se jedná o jinou bytovou jednotku (nebytový prostor) tak by to váš příspěvek ohrozit nemělo, ale určitě doporučuji obrátit se na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 02. 01. 2020 19:44

Rd

Dobrý den, chtěla bych zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené ze 3 na 4 roky. Vím, že mi nemusí vyhovět a v tom případě bych musela rozvázat pracovní smlouvu. Pokud by tato situace nastala, kde mám potom žádat o prodloužení rodičovské dovolené? Na úřadu práce nebo na sociálce? Mohu mít v té době rodičovský příspěvek vybraný nebo ho musím aktivně pobírat? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Esmeralda, 19. 12. 2019 13:59

Dobrý den, ano je to tak zaměstnavatel vám drží míto do 3 let věku dítěte ze zákona a pokud chcete být doma déle (což dnešní praxe umožnuje), tak musíte požádat písemně zaměstnavatele o neplacené volno max do 4 let věku dítěte, někteří zamětnavatelé mají speciální svůj formulář, tak určitě se domluvte přímo v zaměstnání. Rodičovská a její změny se vyřizují na úřadu práce, rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená se nemusí shodovat, příspěvek můžete mít vybraný dříve a rodičovská dovolená může být do 4 let věku. Podorbněji a blíže k rodičovské poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 02. 01. 2020 19:42

Zánik rodičovské z důvodu druhého dítěte

Dobrý den, tímto bych se chtěl zeptat, jakým dnem zaniká nárok na rodičovský příspěvek? V zákonu č. 117/1995 Sb. se píše, že je to konec přecházejícího měsíce kdy se stalo nejmladší jiné díte v rodině tzn. porod. Ale pak mi někdo řekl, že nárok zaniká když žena nastoupí na mateřskou (6-8 týdnů před porodem). Takže to nějak nechápu. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martin10, 20. 12. 2019 15:02

Dobrý den, zaniká narozením. Nebot RP se může pobírat pouze na nejmladší dítěte v rodině. A žena na mateřskou nastupuje v době, kdy ještě dítě není na světe tj 6 až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu. Pro bližší informace k výkladu zákona se prosím obratte přímo na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde vám poradí konkrétněji.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 02. 01. 2020 19:36

Výše rodičovského příspěvku

Dobrý den, chci se zeptat, na výši rodičovského příspěvku po navýšení těch 80.000,- Mám syna je mu 2,5 roků. Po narození jsem brala 28 týdnu PPM 14.000,- od ledna 2018 pobírám rovných 7.000,- RP na mateřské jsem do syna 3 let. Což znamená pokud se nepletu, že jsem z 220.000,- vyčerpala nějakých 168.000,- Synovi budou v červnu 3 roky, takže mi zbývá nějakých 52.000,- na půl roku když k tomu přičtu těch 80.000,- tak je to 132.000,- které bych měla vyčerpat za půl roku. Což ale znamená, že bych po dobu půl roku( než synovi budou 3 roky) měla brát 22.000,- měsíčně? To mi nepřijde moc reálné. Když bych mohla měsíčně rodičovský příspěvek mít max jako jsem měla PPM tak bych vyčerpala 84.000 z těch 132.000,- Co se tedy stane s tím zbytkem? Děkuji moc Teuchnerová

Dotaz poslal/a: TynaTeuchnerova, 26. 12. 2019 05:47

Dobrý den, ano je to tak od ledna 2020 se příspěvek zvýší o 80 tisíc korun a vyšší částku dostanou nejenom ti, kteří na rodičovskou nastoupí v tomtomnovém roce, ale i rodiny, které už příspěvek čerpají a letos neukončí. Peníze nelze získat jednorázově, ale rozpočítávají se na měsíční příspěvky, a to až do čtyř let věku dítěte. Abyste stihla vybrat co nejvíc tak si můžete změnit výši měsíční částky, ale nejlepší bude obrátit se přímo na ÚP, kde vám úřednice poradí jak ve vašem případě konkrétně postupovat a co je pro vás nejvýhodnější. Přesná částka bude záviset předchozím příjmu a na potomkově věku, tedy na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 02. 01. 2020 19:34

rodičák přes otce

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to je s rodičovským příspěvkem přes otce. Já jsem nezamestnaná od 1.6.2019 a můj manžel je stále v práci a já si zatím práci hledám. Ráda bych se informovala kdyby nastala situace, že bych k 1.9 měla porod tak jak to je s čerpáním rodičovského příspěvku v době kdy nebudu mít stále zaměstnání? Mockrát děkuji

Dotaz poslal/a: AdrianaKa, 30. 12. 2019 18:51

Dobrý den, k žádosti o rodičovskou byste doložila potvrzený výměr z jeho zaměstnání, obratte se na úřad práce, tam vám sdělí co přesně k žádosti o RD kromě rodného listu dítěte, OP a samotné žádosti doložit. Žádost se podává na úřadu práce podle trvalého bydliště: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local. Formulář žádosti o Rodičovský příspěvek je k dispozici také na webových stránkách MPSV https://portal.mpsv.cz/forms. Doporučuji si také předem promslet jak dlouho chcete Rodičovský příspěvek pobírat, ale nebojte se vším vám poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 02. 01. 2020 19:28

rodicak

Dobry den potrebovala bych pomoc a poradit co mam delat urad prace mne ukoncil driv o mesic rodicovski prispevek bez meho vedomi jelikoz jsem byla prokazatelne mimo cr.nemohla jsem to vedet,mesic pred 3 let diteti jsem chtela pozadat o prodlouzeni tak mne bylo receno ze to nejde ted kvuli tomu pridu a zviseni rodicaku moc vas prosim o pomoc a radu, kam se mam obratit o prodluzeni rodicovske dovoleny , jak to mam vyresit predem,predse to nebyla moje chyba,mnela jen na jipce brachu ktery umrel v tu dobu ve veku 31l,proto jsem musela vycestovat, moc dekuji za pomoc s pozdravem Dulinkova

Dotaz poslal/a: od74, 11. 11. 2019 23:19

Dobrý den, nejlepsi bude obratit se primo na urad prace, zajit tam a zkusit najit mozne reseni, treba by pomohlo odvolani proti rozhodnuti o ukonceni RP.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:49

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Koronavirus a zrušení dovolené: Pojištění storna většinou nestačí

Koronavirus a zrušení dovolené: Pojištění storna většinou nestačí

Už je blízko. A jestli vás teprve čeká lyžařský týden v Itálii nebo Rakousku, nebo si...více

Vychytávky na klienty. Banka slibuje unikátní výhody, jinde jsou taky

Vychytávky na klienty. Banka slibuje unikátní výhody, jinde jsou taky

Raiffeisenbank láká na hypotéku, jakou prý jinde nenajdete. Našli jsme.

Karty má přijímat víc podnikatelů. Dostanou terminál na rok zdarma

Karty má přijímat víc podnikatelů. Dostanou terminál na rok zdarma

O deset tisíc terminálů bez poplatků mohou živnostníci žádat od 1. března.

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.