Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Ukončení rodičovského příspěvku a navazující PPM v jednom kalendářním měsíci.

Dobrý den, na první dítě jsem čerpala RP, který byl ukončen k 19.7. Od 20.7. jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství na další ještě nenarozené dítě. Nyní po ukončení PPM s druhým dítětem mi na UP sdělili, že jsem nesplnila oznamovací povinnost k RP na první dítě a nesdělila, že jsem po ukončení RP začala pobírat PPM. Byl mi vyměřen přeplatek na RP s prvním dítětem. Je toto rozhodnutí v souladu s legislativou? Mám opravdu oznamovací povinnost, když byl rodičovský příspěvek na první dítě řádně ukončen, neboť dítě dosáhlo 2 let věku? Proč je tedy nyní krácen jen proto, že na něj navázala peněžitá pomoc v mateřství? Děkuji za odpověď. Fišerová

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovská dovolená a o co zažádat

Dobrý den,ráda bych se zeptala na pět dotazů. Mohu si přivydělat k rodičovské dov.pokud mám měsíčně 7600kč? Mám nárok na přídavky na dítě pokud jsem v roce 2012 pobírala cca 14000kč a partner byl na úřadu práce? Když pobírám 7600kč rodičovského příspěvku tak prý je to jen do necelých tří let dítěte do kdy je to tedy přesně? Mohu podávat letos daňové přiznání za rok 2013 když jsem na mateřské nebo si partner který byl na úřadu práce může dát naše dítě do daní? Mám na daně vůbec nárok?

Celý příspěvek a Odpověd

re

Dobry den dne 11.06.2011 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou a vzhledem k tomu že tet čekám 2 dítě mi na úřadě řekli že až se to narodí tak mi dávku na to první vezmou a budu pobírat jen na to co se tet narodí, je nějaká možnost abych si mohla požádat o vyčerpaní dávek co mi zbývají na syna? děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Rodičovský příspěvěk

Dobrý den, naše dcera má 2,5 roku. V srpnu nám měl končit rodičovský příspěvek, ale prodloužili jsme si ho až do dceřiných 3 narozenin což je do února. Budeme pak moci vyčerpat to navýšení 80.000 ,- Kč? Popřípadě jak. Děkuji za odpověď Maršálek

Dotaz poslal/a: Sakmar, 04. 07. 2019 09:31

Dobrý den, podorbněji k navýšení RP zde https://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/406425-jak-dosahnout-na-vyssi-rodicovsky-prispevek-projdete-si-co-udelat Podrobněji a blíže poradí přímo na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:52

Pobírani RP na 1 a 2 dite

Dobrý den od dubna 2018 pobirám RP ve výši 6000,- mám to na 3 roky ale v koncem ledna 2020 se mě má narodit druhé,nárok na změnu RP mám.muzu vyčerpat do ledna co nejvyšší částku než se narodí to druhé?

Dotaz poslal/a: Bellaj25, 04. 07. 2019 00:29

Dobrý den, Částku 220 tisíc si můžete nastavit tak, aby pokud jste neměla nárok na mateřsku, tak aby nejyšší měsíční částka RP byla 7600, doporučuji však obrátit se přímo na úřad práce, kde vám pracovnice poradí jak dávku nejlépe rozvrhnout a poradí jaké máte ve vašem případě možnosti.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:51

Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s možná takovým komplikovaným dotazem. Já jsem momentálně na rodičovské dovolené. Smlouvu v práci mám na dobu neurčitou. Mám u nich nahlášenou rodičovskou dovolenou na 3 roky (do června 2020) A mám dotaz. Kdyby šel manžel na rodičovskou dovolenou, tak jaký je postup? Musím něco hlásit v práci nebo ne? Manžel by vlastně probíral rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená u mého zaměstnavatele by byla psaná na mě. A já přemýšlím o tom, že bych si našla práci na poloviční úvazek v místě bydliště, aniž bych ukončovala pracovní poměr u mého současného zaměstnavatele. Navíc teď v polovině října očekáváme narození druhého dítěte, takže bych si rodičovskou v práci protáhla o další 3 roky. A rodičovský příspěvek by byl napsán na manžela a rodičovská dovolená u mého zaměstnavatele na mě. Je to takto možné? Předem Vám moc děkuji za odpověď. Děkuji a přeji krásný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Prochynka13, 03. 06. 2019 14:54

Dobrý den, Co se týče rodičovského příspěvku a rodičovské, tak je jedno, kdo z vás bude na rodičovské dovolené, zda vy nebo manžel, záleží na vaší domluvě a na domluvě se zaměstnavatelem. není však možné, aby třeba vy jste byla hlášena na rodičovské a manžel pobíral rodičovský příspěvek nebo naopak, neboli ten kdo je na rodičovské pobírá dávky. Podrobněji a blíže k rodičovské poradí na úřadu práce. A dále spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím okdázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:46

Čerpání RP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik informací ohledně čerpání RP: Rodičovský příspěvek pobírám do února 2020, rodičovskou dovolenou čerpám též do února 2020 (v době trvání 3roky) - dojde-li k navýšení RP o 80.000.-, měla bych nárok na tuto částku - kdybych si prodloužila pobírání RP až do července/srpna 2020? Chci se také zeptat, zda je možné pobírat RP a vrátit se zpět do práce na HPP k zaměstnavateli, kde jsem pracovala před odchodem na MD a RD (a mám u něj smouvu na dobu neurčitou) nebo nikoliv? RD čerpám do února 2020. Také mě zajímá zda lze současně pobírat RP a čerpat nemocenskou u zaměstnavatele? Kdybych požádala zamšstnavatele o neplacené volno a domluvila se s ním na neplaceném volnu do července/srpna 2020 a dočerpala RP - má zaměstnavatel povinnost mi držet místo po celou dobu neplaceného volna? A jak by to v této situaci bylo, kdybych byla na neplaceném volnu, znovu bych otěhotněla - mohla bych nastoupit po neplaceném volnu, tedy v září 2020 na nemocenskou či nikoliv? A jak by to v této situaci bylo s nárokem na mateřskou dovolenou? Moc Vám děkuji za odpovědi na moje otázky, a doufám, že mi pomohou se v celé situaci lépe zorientovat.

Dotaz poslal/a: Berta2, 03. 06. 2019 13:12

Dobrý den, při RD můžete pracovat, ale musíte zajistit péči o dítě. Doporučuji spojit se přímo s úřadem práce, kde vám sdělí jak ve vašem případě co se týče částky postupovat. co se týče souběhu nemocenské a rodičovské, tak pro nárok na nemocenské je nutno odlišit dva instituty- pobírání rodičovského příspěvku a čerpání rodičovské dovolené u zaměstnavatele. Dle § 196, zákoníku práce, je zaměstnavatel povinen k prohloubení péče o dítě poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Nemocenské má nahrazovat příjem, kterého nemůže být z důvodu pracovní neschopnosti dosahováno.Vzhledem k tomu,že v době čerpání rodičovské dovolené žádný příjem neztrácíte, tak v této době Vám nemocenské vypláceno být nemůže. Pokud jste tedy oficiálně na rodičovské dovolené, nemocenské Vám vypláceno být nemůže.V tom případě je nejlepší variantou domluvit se se zaměstnavatelem na předčasném ukončení rodičovské dovolené . Ovšem zde záleží na domluvě se zaměstnavatelem, neboť není jeho povinností v případě žádosti o předčasné ukončení rodičovské dovolené vyhovět.Případně je možno nárokovat nemocenské od plánovaného nástupu zpět do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené. Pokud nebudete na rodičovské dovolené (nárokové volno ze zaměstnání), tak platná legislativa nevylučuje souběžné pobírání nemocenského z důvodu rizikového těhotenství a rodičovského příspěvku. Co se týče držení místa po rodičovské, tak s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo na další mateřskou by nárok vznikl i u druhého dítěte, pokud by pracovní poměr trval. blíže k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:41

Prodloužení rodičovské - získání navysen

Dobrý den, v lednu 2020 budu pobírat poslední rodičovský příspěvek (3roky). Od ledna by se měl zvyšovat příspěvek o 80 000,-, kam bych ještě patřila, ale zároveň nesmí najednou vyplatit vyšší dávku než 18 000,-. Chtěla bych tedy prodloužit rodicak na 4 roky, aby se mi navýšení rozpocitalo na další rok. V roce 2020 plánujeme druhé dítě, takže by se mi nevyplatilo vracet se na pár měsíců do práce, kde by mě museli znovu zaucovat, protože moje místo obsadili. Prodloužení mi musí povolit zaměstnavatel? Jde žádat o prodloužení až poslední měsíc před ukončením? Respektive po odhlasovani navýšení dávky? Moc díky za odpověď 😊

Dotaz poslal/a: Grymojo, 09. 07. 2019 18:37

Dobrý den, ano pokud chcete být doma délež, než do 3 let věku dítěte je zapotřebí souhlas zaměstnavatele, doporučuji obrátit se na vašeho zaměstnavatele a donluvit se s ním na dalším postupu. Blíýe k rodičovskému příspěvku poradí přímo úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:10

Porodné

Dobrý den... Mám problém s Úřadem práce o vyplatení pôrodného... Malá se nam narodila 12.04.2018 a mali sme aj súd ohľadne jména a příjmení a aj trojhlasne prehlásením že je přítel otec... Všetky dokumenty a vypísané formuláre sme doložili na žiadosť o pôrodne.No jenže doteď sem nedostala vyplatené pôrodné..Na úrade mi povedali že je malo lidi a pak že veduca ktorá to ma na starostí ma dovolenku a keď sem tam byla po 3 krát tak mi řekli že ak Neco nebude vedúca vedieť tak mi zavolajú , ale to sem se nedočkala.. Už sú to 3 měsíce, a telefón mi vůbec nezdvihaju a to volam už 3 týdny v kuse... Prosím o radu co mám dělat , na koho sa obrátiť ? Děkuji Monika B.

Dotaz poslal/a: monika, 10. 07. 2019 09:59

Dobrý den, pokud splnujete všechny podmínky pro přiznání dávky, tak úřadu práce vzniká povinnost o dávce rozhodnout, a to zpravidla do 30 dnů a ve zvlášt složitých případech do 60 dnů. Zkuste se na ně obrátit písemně třeba emailem a do kopie dejte vedoucí pobočky popř poté by nezbývalo než obrátit se na nadřízený orgán a to je Ministerstvo práce, a sociálních věcí. www.uradyprace.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:08

Porodné

Dobrý den... Mám problém s Úřadem práce o vyplatení pôrodného... Malá se nam narodila 12.04.2018 a mali sme aj súd ohľadne jména a příjmení a aj trojhlasne prehlásením že je přítel otec... Všetky dokumenty a vypísané formuláre sme doložili na žiadosť o pôrodne.No jenže doteď sem nedostala vyplatené pôrodné..Na úrade mi povedali že je malo lidi a pak že veduca ktorá to ma na starostí ma dovolenku a keď sem tam byla po 3 krát tak mi řekli že ak Neco nebude vedúca vedieť tak mi zavolajú , ale to sem se nedočkala.. Už sú to 3 měsíce, a telefón mi vůbec nezdvihaju a to volam už 3 týdny v kuse... Prosím o radu co mám dělat , na koho sa obrátiť ? Děkuji Monika B.

Dotaz poslal/a: monika, 10. 07. 2019 09:59

Dobrý den, pokud splnujete všechny podmínky pro přiznání dávky, tak úřadu práce vzniká povinnost o dávce rozhodnout, a to zpravidla do 30 dnů a ve zvlášt složitých případech do 60 dnů. Zkuste se na ně obrátit písemně třeba emailem a do kopie dejte vedoucí pobočky popř poté by nezbývalo než obrátit se na nadřízený orgán a to je Ministerstvo práce, a sociálních věcí.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 07. 2019 10:08

OSVČ

Hezký den, jsem zatím na rodičovské dovolené, ale zvažuji o zřízení vedlejší OSVČ, jak je to v tomhle případě s RD, přisla bych o něj nebo poběží dál? A jak by to bylo se zdravotním a sociálním, musela bych si ho platit nebo až poté, co vyčerpám RD? Děkuji mnohokrát

Dotaz poslal/a: Zdenulina, 05. 07. 2019 14:17

Dobrý den, podnikat při rodičovské můžete, ale musí být zajištěna péče o dítě. Začátekpodnikání při čerpání rodičovského příspěvku byste měla oznámit okresní správě sociálního zabezpečení i své zdravotní pojišťovně. Jestli během pobírání rodičovského příspěvku podnikat nebudete a živnost necháte pozastavenou, zálohy na zdravotní pojištění a sociální pojištění nadále nemusíte platit. Stát zdravotní pojištění hradí za vás. Podnikání se během pobírání rodičovské považuje za vedlejší činnost. Podrobněji poradí také na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 07. 2019 20:12

Návrat ze zahraničí

Dobrý den, jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, po návratu ze zahraničí (kde jsem porodila a pobírala mateřskou dovolenou), mám nárok na rodičovský příspěvek i v ČR. V době nástupu na mateřskou jsem byla z práce propuštěna a celý příspěvek na mateřství mi byl vyplacen. Oficiálně mi toto období končí v únoru. Moje otázka tedy zní, o rodičovský příspěvek v ČR mohu zažádat až po této době ano?

Dotaz poslal/a: soninamaty, 01. 06. 2019 10:53

Dobrý den, záleží také, zda váš manžel či partner pracuje v ČR nebo v zahraničí. určitě bude zapotřebí obrátit se na úřad práce, odděelní dávek státní sociální podpory a doložit potvrzení, že už nepobíráte dávky ze zahraničí. bude se také zkoumat, kdy skočil pracovní poměr. když o RP zažádáte tak je možné žádat 3 měsíce zpětně od data kdy na úp příjdete, to vše a jak postupovat vám proadí přímo na ÚP-

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 07. 2019 19:54

Změna rodičovské dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda a za jakých podmínek lze změnit rodičovskou dovolenou z otce na matku. Nyní je na rodičovské manžel a čerpá ji až do 9/2019, dávky máme již vyplacené (4/2019). Lze přepsat rodičovskou dovolenou na mne a prodloužit ji do 4 let věku dítěte? Jak se tato situace řeší s mým zaměstnavatelem? Lze to? Jsem v situaci, kdy musím vykonat odbornou zkoušku pro výkon mého povolání, na zkoušku mám pouze dva pokusy a ráda bych tímto získala více času zůstala u dosavadního zaměstnavatele. Mám obavy, abych nepřišla o práci a abychom nezůstali bez prostředků. Děkuji za pochopení a případnou pomoc, Jitka

Dotaz poslal/a: Jitka85, 01. 06. 2019 17:27

Dobrý den, střídání můžete provádět několikrát, vždy je to možné ke konci měsíce neboli např. vy skončíte k 30 dni a manžel začne k 1. dni v měsíci Určitě doporučuji obrátit se na úřad práce , kde poradí podrobněji a blíže a to na oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 07. 2019 19:49

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Vypusťte páru

Vypusťte páru

Stres není dobrý, nebo špatný, podstatné je, k čemu vede, říká lékařka Julie Dobrovolná,...více

Nová čísla, jak Česko dohání Západ. Tak dobře na tom ještě nebylo

Nová čísla, jak Česko dohání Západ. Tak dobře na tom ještě nebylo

Ještě před třiceti lety jsme o něčem takovém jenom snili. Ale zároveň doufali, že to půjde...více

Očima expertů: Krize za dveřmi? Kdy a odkud může přijít

Očima expertů: Krize za dveřmi? Kdy a odkud může přijít

Německo, Velká Británie i USA míří do recese. Může zadrhnutí největších ekonomik vyvolat...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.