Poradna - Obchodování s akciemi

Chcete zhodnotit své úspory a investovat do akcií? Váháte, jestli investovat v do akcií ze zahraničí nebo na domácí burze? Našli jste akcie z dob kuponové privatizace a nevíte, co s nimi? Zeptejte se expertů naší specializované poradny. Obecné informace poskytuje také investiční univerzita, aktuální novinky pravidelně reflektují články v sekci akcie.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Nákup akcii s Dividendou

Dobrý den Chtěl bych investovat do Akcií s plánovanou dividendou uvažuji o Čez mužete mi poradit ?

Dotaz poslal/a: petrr1979, 25. 11. 2016 13:12

Dobrý den, poradit vám můžu, ale jinak než požadujete. Jednak neznám vaši finanční situaci, jednak v této poradně nerozdáváme investiční tipy metodou náhodné střelby na terč (pokud někdy bude partnerem poradny nějaká brokerská firma, může se to změnit:) Za prvé není dobrý nápad dávat do akcie jedné společnosti tak velkou část portfolia, aby vás to v případě neúspěchu bolelo. To platí dvojnásob v případě našeho regionu, který má malou váhu na světových finančních trzích. To není nic proti ČEZu, je to zcela obecné a nadčasové investiční pravidlo. Dividendový výnos navíc není zdaleka jediným ukazatelem toho, jestli je nějaká akcie dobrá nebo špatná investice. Pro 99 % investorů je vhodné přenechat podobné starosti manažerovi diverzifikovaného akciového fondu… pokud chcete probrat svoje investiční plány s kvalifikovaným poradcem, napište znovu do této poradny a já kontakt na vás předám někomu šikovnému ve vašem regionu. S pozdravem Aleš Tůma

Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:57

Societe Generale

Societe Generale - Dobrý den, nastal už čas na prodej akcii Societe Generale? Děkuji

Dotaz poslal/a: boby, 08. 12. 2016 12:25

Dobrý den, kdybych to věděl, vezmu si na to úvěr. Protože to nevím, tak vám alibisticky doporučuji podobné starosti předenchat manažerovi diverzfikovaného fondu. Pro 99 % investorů to dává větší smysl.

Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:41

Hodnota akcií společnosti v likvidaci

Dobrý den, pokud vlastním akcie firmy, která je vedena jako v likvidaci. Likvidátor zjistil zůstatek, přihlásil se jen soud a zbývající částku ve výši 40.587,- Kč likvidátor použil na uhrazení nákladů spojených s likvidací v celkové výši 21.827,- Kč a odměny likvidátora navýšené dle ust. § 6 odst. 3 vyhl. č. 651/2013 Sb. na 14.000,- Kč (celkové náklady spojené s odměnou likvidátora činily částku ve výši 18.760,- Kč). Je možné se dodatečně přihlásit o pohledávku, pokud mám 66 akcí ve jmenovité hodnotě 1000 Kč?

Dotaz poslal/a: Adam@Jezek, 21. 11. 2016 15:47

Dobrý den, pokud jde o tuto firmu: http://rejstrik.penize.cz/46678476-sivin-a-s-v-likvidaci, potom vaše akcie mají hodnotu přesně 0 Kč.

Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:34

Sociální obchodování

Chtěl bych investovat volné prostředky, ale vůbec s tím nemám zkušenost. Má smysl například sociální obchodování? Děkuji

Dotaz poslal/a: dankaras, 21. 11. 2016 13:56

Dobrý den, sociální sítě jsou kvalitní zdroj hoaxů a podobné to bude i v investování. Pokud jsou na sociálních platformách nějaké dobré investiční tipy, jsou zabalené do spousty informačního šumu. Můžete se tedy snadno spálit na pár momentálně "horkých" tipech. Pro začínajícího investora (vlastně pro jakéhokoliv investora) jsou vhodné diverzifikované fondy.

Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:28

Doporučení změny fondu

Dobrý den, v letech 2004 až 2008 jsem nakoupil podílové listy fondu IKS Balancovaný dynamický v celkové výši 694 000 Kč. I při objektivním hodnocení vývoje cen akci rozvojových ekonomik v Evropě se mi výsledky fondu (ztráta cca 25% k dnešnímu období)zdají mizerné a mám podezření o účelovém spojení správce fondu s depozitářem fondu. Proto uvažuji o změně fondu a převodu prostředků v celkové stávající hodnotě investice. Investice měla sloužit k vylepšení finanční situace ve stáří. Dnes bych byl rád kdyby investice nebyla v přijatelném horizontu 3-5 let ztrátová. Rád bych zvolil Investiční společnost, která není nijak spojena s depozitářem fondu. Děkuji za doporučení.

Dotaz poslal/a: Tichacek, 12. 11. 2016 11:35

Dobrý den, v první řadě vás musím ubezpečit, že hospodaření fondu hlídá auditor a na výkon činnosti depozitáře dohlíží ČNB. Jakákoliv manipulace v neprospěch podílníků je naprosto vyloučená, ať už u IKS nebo u jiného renomovaného správce. To nevylučuje možnost nevhodné investice v nevhodný čas. Vy jste nakupoval před finanční krizí v době, kdy byly ceny středoevropských akcií na historických maximech. Je tedy možné, že jste stále ještě v mínusu, s tím už takto zpětně nejde nic udělat. Zaměření fondu na středo- a východoevropské akcie není podle mého názoru skutečně příliš šťastné. I pokud budeme předpokládat vyšší růstový potenciál regionu, chtělo by to větší diverzifikaci. Vždy ale záleží na podílu fondu na vašich celkových úsporách, věku a dalších okolnostech. Bez jejich znalosti nelze zodpovědně doporučit úpravu strategie. Pokud byste měl zájem vše probrat s kvalifikovaným investičním poradcem, napište znovu do této poradny svoje kontaktní údaje a já je předám někomu šikovnému ve vašem regionu. S pozdravem Aleš Tůma

Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:16

prodej akcií

DOBRÝ DEN PŘEJI , PROSÍM MÁM DOTAZ KDE PRODAT PŘÍMO AKCIE ČEZU .DÍKY

Dotaz poslal/a: jindrak, 30. 08. 2016 14:34

Dobrý den, prodat akcie můžete přes libovolnou makléřskou firmu. Pokud je máte ještě z dob kuponové privatizace, musíte si nejdřív někde otevřít účet, zkusil bych např. Fio Banku. Pokud jste neinkasoval dividendy, dooporučuji zeptat se co a jak na infolince firmy pro akcionáře.

Aleš Tůma, 06. 09. 2016 16:17

Časový test

Dobrý den, jsem drobný akcionář a vlastním pár akcií společnosti Alcoa, které jsem nakoupil v roce 2013, kdy byl časový test pro osvobození od daně 6 měsíců. Nyní dojde k rozdělení společnosti na dvě Alcoa a Acronic. Dle určitého klíče získám podíl v obou společnostech. Dotaz: jak to bude s časovým testem? Bude mi pro obě společnosti platit nákup v roce 2013 nebo začnu od znova? A budu muset čekat 3 roky, abych dosáhl na osvobození od daně? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lukass444, 24. 08. 2016 19:27

Dobrý den, § 4 odst. 1 písm. w) zákona o dani z příjmů uvádí: "při výměně akcie emitentem za jinou akcii o celkové stejné jmenovité hodnotě se doba 3 let mezi nabytím a převodem cenného papíru u téhož poplatníka nepřerušuje".

Aleš Tůma, 06. 09. 2016 16:12

Dividendy ČEZ

Dobrý den, mám jeden možná dosti hloupý dotaz. Na následujícím dokumentu se na straně 8 píše: "Akcie se od 8. 6. obchodují bez nároku na dividendu ze zisku 2015" https://www.cez.cz/edee/content/file-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2016-08/vnitrni-informace-cez-036-2016_b4x535zr1u4iyyzt.pdf Co konkrétně to znamená, pokud jsou akcie zakoupené po tomto datu? Pokud byla zakoupena akcie z důvodu získání dividendy vyplácené k 1. srpna 2016 tak to byl zbytečný nákup? Děkuji

Dotaz poslal/a: Fiska, 19. 08. 2016 10:56

Dobrý den, přesně tak, jde o rozhodný den pro nárok na dividendu. Při nákupu po tomto datu máte nárok na dividendu až z letošního zisku, tedy vyplácenou příští rok. Mezitím samozřejmě nesete riziko změny ceny akcie. Pokud vám takovýto nákup a následný rychlý prodej doporučil nějaký makléř s tím, že vyděláte na dividendě, měl by místo makléře dělat spíš malíře (pokojů).

Aleš Tůma, 22. 08. 2016 11:51

Seferios

Máte prosím někdo zkušenost s firmou Seferios s.r.o.? Děkuji, D.

Dotaz poslal/a: danissim, 25. 05. 2016 21:49

Dobrý den, společnost zastupuje zahraničního on-line obchodníka registrovaného na Kypru, který na základě tzv. evropského pasu působí v ČR. Ani k jedné firmě nemám žádné osobní zkušenosti či poznatky, ale nabízejí poměrně rizikové obchody. Obecně, bez rozdílu zprostředkovatele, platí následující: před sázkami na měny, komodity či jednotlivé akcie si velmi důkladně rozmyslete, jestli vám vidina zisku za podstoupené riziko stojí. Zvlášť v případě měnových obchodů jsou statistiky ze zahraničních trhů poměrně neúprosné - většina drobných "traderů" prodělá a brzy skončí.

Aleš Tůma, 14. 06. 2016 17:56

Cenné papíry

Zdědila jsem 5 ks cenných papírů IP BANKA, název emitenta IP Exit, a.s. v konkursu a 5 ks cenných papírů HARVARD. PRUM. HOLD., název emitenta Harvardský průmyslový holding, a.s. v likvidaci. Můžete mi poradit co s nimi? Děkuji.

Dotaz poslal/a: nstrom, 17. 05. 2016 18:09

Dobrý den, oba tyto cenné papíry jsou bezcenné. HPH je nejslavnější případ tunelování 90. let, jméno Viktor Kožený jste asi slyšela. Dodnes probíhají soudní spory o část majetku - kdyby likvidátor nakonec něco pro akcionáře vybojoval, bude to po těch letech taková událost, že se to nepochybně dozvíte ze všech médií včetně TV Nova a Blesku.

Aleš Tůma, 14. 06. 2016 17:46

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Kdo nedosáhl na mateřskou nebo ji má nízkou, může od července čerpat rodičovskou rychleji....více

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení...více

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky,...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.