Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Obchodování s akciemi

Chcete zhodnotit své úspory a investovat do akcií? Váháte, jestli investovat v do akcií ze zahraničí nebo na domácí burze? Našli jste akcie z dob kuponové privatizace a nevíte, co s nimi? Zeptejte se expertů naší specializované poradny. Obecné informace poskytuje také investiční univerzita, aktuální novinky pravidelně reflektují články v sekci akcie.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Nejčastější otázky čtenářů

Nákup akcií Ferrari

dobrý den..ozvala se mi makléřská firma (TOPFOREX) s možností nákupu akcií do plánovaného vstupu firmy Ferari na trh (říjen 2015), znáte dannou makléřskou firmu? je to vhodná spolupráce?zatím investuji (menší pravidelné částky) pouze přes akciové či smíšené fondy u svojí banky...děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Kuponová knížka

Vlastním kuponovou knížku,nevím kam se obrátit o výpis.Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Obchodování s akciemi

Všechny dotazy

dividenda Philip Morris ČR

Dobrý den, prosím o vysvětlení proč nepřišla žádná dividenda od Philip Morris ČR. Podle fio.cz byl ex-date BCPP 20.04.2017. Koupila jsem akcie 19.4.2017 a hned 20.4.2017 zase odprodala. Děkuji za vysvětlení.

Dotaz poslal/a: martik791, 30. 05. 2017 21:52

Dobrý den, dividenda byla v dubnu přiznána, ale výplata typicky probíhá až nějakou dobu poté (přesné datum by mělo být na webu emitenta). Hrubá dividenda PM je letos 1000 Kč na akcii, po zdanění tedy v nejbližší době dostanete 850 Kč. Vzhledem k poklesu ceny v ex-dividend den jste tedy po započtení poplatků celkově v mínusu (pokud jste nechytila hned otevírací cenu 20.4., která byla o něco vyšší než později během dne). Pokud vám tento obchod poradil nějaký makléř, měl by pravděpodobně radit spíš s výběrem hrnců než s investicemi.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 31. 05. 2017 11:31

Prodej zděděných akcií

Dobrý den,před lety jsem zdědila akcie zemědělské obchodní společnosti a i když mi jsou vypláceny dividendy,ráda bych je prodala.Už proto,že aktivitám oné společnosti nerozumím a nemám možnost účastnit se zasedání valné hromady,které se koná jednou ročně(nežiji v dané lokalitě). Akcie společnosti jsou jen forma vypořádání dědictví.Můžete mi poradit jakým způsobem je mohu prodat? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Libi01, 15. 04. 2017 10:35

Dobrý den, akcie, které nejsou veřejně obchodované, lze prodat jedině přímému zájemci. Můžete zkusit oslovit většinového akcionáře firmy, případně inzerát na některém ze specializovaných serverů (in-server.cz).

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 31. 05. 2017 11:12

Akcie po mém dědovi

Dobrý den, děda je již 10 let po smrti a včera došel babičce dopis o valné hromadě na dědovo jméno. Volali jsme na firmu, která dopis poslala, firma STATUS stavební, a. s. IČ: 46679120, Humpolec. Paní nám po telefonu řekla, že má děda celkem 6 akcií a že nějakou hodnotu prý mají a že je máme na strankách CDCP zaknihovat. Můžete mi prosím poradit, zda má cenu je zaknihovat, případně jaké poplatky nás čekají či jaký výnos by z akcií byl? Tyto akcie asi neproběhli v dědickém řízení, když byl dopis psaný přímo na dědu. Děkuji Vám za za velmi cenné informace. S pozdravem Darina O.

Dotaz poslal/a: spejsinka, 10. 02. 2017 10:30

Dobrý den, čistě účetně má akcie této firmy přibližně dvojnásobnou hodnotu oproti hodnotě nominální. Skutečná hodnota může být vyšší ale i výrazně nižší. Akcie se ovšem nikde neobchodují, tudíž to není jak zjistit. Jak na převod doporučuji zeptat se na infolince CDCP, každopádně mám obavu, že by kvůli tomu bylo třeba znovu otevřít dědické řízení, což nebude zadarmo...

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 29. 03. 2017 17:51

Kuponová privatizace

Dobrý den, na základě zjištění z výpisu z účtu SCP (CDCP) jsem s dcerou vlastníkem 150 akcií fy Klenoty Brno, a.s. IČ: 46345736. Fy je od 24.8.2010 v likvidaci, neobchodovaná na burze, emise není deponována, podoba akcie-zaknihovaný cenný papír. Prosím o zjištění, v jakém stavu je likvidace, zda máme naději na výplatu akcií a resp. jak máme dále postupovat nebo na koho se obrátit. Děkuji.

Dotaz poslal/a: VeraKucerova, 27. 02. 2017 17:35

Dobrý den, dle obchodního rejstříku firma prošla konkursem, tzn. byl rozprodán majetek pro uspokojení věřitelů. Na akcionáře tudíž nic nezbylo.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 29. 03. 2017 17:31

kuponová knížka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dále postupovat. Zemřel mi otec a vlastnil akcie ČEZ. Musí to projít dědictvím a jak změnit majitele? Děkuji za odpoveď.

Dotaz poslal/a: jenise, 16. 03. 2017 20:28

Dobrý den a upřímnou soustrast. Pokud chcete as akciemi nakládat, dědickým řízením musí projít. Poté si budete muset otevřít účet u obchodníka s cennými papíry a nechat si na něj akcie převést. to znamená kontaktovat obchodníka, přes kterého otec akcie koupil. Pokud jde o akcie z kuponové privatizace, které jsou na tzv. nepřiřazeném účtu u Cenrálního depozitáře, tak se můžete obrátit na kteréhokoliv OCP, zkusil bych třeba Fio banku.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 29. 03. 2017 17:25

Nákup akcii s Dividendou

Dobrý den Chtěl bych investovat do Akcií s plánovanou dividendou uvažuji o Čez mužete mi poradit ?

Dotaz poslal/a: petrr1979, 25. 11. 2016 13:12

Dobrý den, poradit vám můžu, ale jinak než požadujete. Jednak neznám vaši finanční situaci, jednak v této poradně nerozdáváme investiční tipy metodou náhodné střelby na terč (pokud někdy bude partnerem poradny nějaká brokerská firma, může se to změnit:) Za prvé není dobrý nápad dávat do akcie jedné společnosti tak velkou část portfolia, aby vás to v případě neúspěchu bolelo. To platí dvojnásob v případě našeho regionu, který má malou váhu na světových finančních trzích. To není nic proti ČEZu, je to zcela obecné a nadčasové investiční pravidlo. Dividendový výnos navíc není zdaleka jediným ukazatelem toho, jestli je nějaká akcie dobrá nebo špatná investice. Pro 99 % investorů je vhodné přenechat podobné starosti manažerovi diverzifikovaného akciového fondu… pokud chcete probrat svoje investiční plány s kvalifikovaným poradcem, napište znovu do této poradny a já kontakt na vás předám někomu šikovnému ve vašem regionu. S pozdravem Aleš Tůma

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:57

Societe Generale

Societe Generale - Dobrý den, nastal už čas na prodej akcii Societe Generale? Děkuji

Dotaz poslal/a: boby, 08. 12. 2016 12:25

Dobrý den, kdybych to věděl, vezmu si na to úvěr. Protože to nevím, tak vám alibisticky doporučuji podobné starosti předenchat manažerovi diverzfikovaného fondu. Pro 99 % investorů to dává větší smysl.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:41

Hodnota akcií společnosti v likvidaci

Dobrý den, pokud vlastním akcie firmy, která je vedena jako v likvidaci. Likvidátor zjistil zůstatek, přihlásil se jen soud a zbývající částku ve výši 40.587,- Kč likvidátor použil na uhrazení nákladů spojených s likvidací v celkové výši 21.827,- Kč a odměny likvidátora navýšené dle ust. § 6 odst. 3 vyhl. č. 651/2013 Sb. na 14.000,- Kč (celkové náklady spojené s odměnou likvidátora činily částku ve výši 18.760,- Kč). Je možné se dodatečně přihlásit o pohledávku, pokud mám 66 akcí ve jmenovité hodnotě 1000 Kč?

Dotaz poslal/a: Adam@Jezek, 21. 11. 2016 15:47

Dobrý den, pokud jde o tuto firmu: http://rejstrik.penize.cz/46678476-sivin-a-s-v-likvidaci, potom vaše akcie mají hodnotu přesně 0 Kč.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:34

Sociální obchodování

Chtěl bych investovat volné prostředky, ale vůbec s tím nemám zkušenost. Má smysl například sociální obchodování? Děkuji

Dotaz poslal/a: dankaras, 21. 11. 2016 13:56

Dobrý den, sociální sítě jsou kvalitní zdroj hoaxů a podobné to bude i v investování. Pokud jsou na sociálních platformách nějaké dobré investiční tipy, jsou zabalené do spousty informačního šumu. Můžete se tedy snadno spálit na pár momentálně "horkých" tipech. Pro začínajícího investora (vlastně pro jakéhokoliv investora) jsou vhodné diverzifikované fondy.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:28

Doporučení změny fondu

Dobrý den, v letech 2004 až 2008 jsem nakoupil podílové listy fondu IKS Balancovaný dynamický v celkové výši 694 000 Kč. I při objektivním hodnocení vývoje cen akci rozvojových ekonomik v Evropě se mi výsledky fondu (ztráta cca 25% k dnešnímu období)zdají mizerné a mám podezření o účelovém spojení správce fondu s depozitářem fondu. Proto uvažuji o změně fondu a převodu prostředků v celkové stávající hodnotě investice. Investice měla sloužit k vylepšení finanční situace ve stáří. Dnes bych byl rád kdyby investice nebyla v přijatelném horizontu 3-5 let ztrátová. Rád bych zvolil Investiční společnost, která není nijak spojena s depozitářem fondu. Děkuji za doporučení.

Dotaz poslal/a: Tichacek, 12. 11. 2016 11:35

Dobrý den, v první řadě vás musím ubezpečit, že hospodaření fondu hlídá auditor a na výkon činnosti depozitáře dohlíží ČNB. Jakákoliv manipulace v neprospěch podílníků je naprosto vyloučená, ať už u IKS nebo u jiného renomovaného správce. To nevylučuje možnost nevhodné investice v nevhodný čas. Vy jste nakupoval před finanční krizí v době, kdy byly ceny středoevropských akcií na historických maximech. Je tedy možné, že jste stále ještě v mínusu, s tím už takto zpětně nejde nic udělat. Zaměření fondu na středo- a východoevropské akcie není podle mého názoru skutečně příliš šťastné. I pokud budeme předpokládat vyšší růstový potenciál regionu, chtělo by to větší diverzifikaci. Vždy ale záleží na podílu fondu na vašich celkových úsporách, věku a dalších okolnostech. Bez jejich znalosti nelze zodpovědně doporučit úpravu strategie. Pokud byste měl zájem vše probrat s kvalifikovaným investičním poradcem, napište znovu do této poradny svoje kontaktní údaje a já je předám někomu šikovnému ve vašem regionu. S pozdravem Aleš Tůma

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 15. 12. 2016 16:16

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Aleš Tůma

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK