Poradna - Investiční certifikáty

Poohlížíte se po investiční příležitosti a zaujaly vás investiční certifikáty? Nejste sami, investiční certifikát je oblíbeným typem cenného papíru. Váháte? Chcete znát rizika, vědět, do čeho se vyplatí investovat, jaká je prognóza? Zkuste se zeptat expertů v poradně. A zatímco budete čekat na odpověď, mrkněte na investiční univerzitu, třeba se nakonec stane odborník z vás.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Certifikát GOLD TURBO LONG

Dobrý den, koukala jsem na investiční certifikáty na pražské burze. zaujal mě certifikát GOLD TURBO LONG, který je velice rizikový ovšem i přesto dosahuje velkého množství obchodovatelnosti. Jen by mě zajímalo proč je tento certifikát tak oblíbený na rozdíl od jiných. Může to být podkladovým aktivem? (Trojská unce zlata. Děkuji za pomoc při hledání odpovědi na tuto otázku.

Dotaz poslal/a: Michaela1993, 14. 08. 2016 10:44

Dobrý den, certifikátů je na Pražské burze hrstka, likviditu jednotlivých emisí jsem nezkoumal, ale nemyslím si že by o něčem extra vypovídala. Je možné, že tento konkrétní certifikát prostě některá z makléřských firem klientům často nakupuje/prodává. S podkladovým aktivem máte pravdu, zlato letos "frčí". U strukturovaných produktů jako je tento je ale před investcí vždy nutné si opravdu důkladně přečíst popis jejich fungování. Osobně jsem toho názoru, že pákové produkty nejsou vhodné téměř pro nikoho s výjimkou velmi spekulativně naladěných investorů.

Aleš Tůma, 18. 08. 2016 11:27

Deflace

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se chovají investiční certifikáty v případě deflace. Jestli jsou vhodnou alternativou pro investování či ne. Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela1993, 17. 04. 2016 10:21

Dobrý den, obecná odpověď neexistuje; záleží na tom, na jaké podkladové aktivum je certifikát vázaný. Dlouhodobá deflace nebo nízká inflace by nejspíš znamenala pokračování nízkých úrokových sazeb, tedy i nižší (nominální) výnosy různých investic. Pokud jde o strukturovaný certifikát, který prostě nekopíruje index, ale má nějaký vzorec pro výpočet výnosu, tam je situace složitější. Při nízkých úrokových sazbách je těžké "vyrobit" atraktivní produkt, v konstrukci produktu se proto často skrývají různé chytáčky. Momentálně jsou v ČR v módě různé druhy bonusových certifikátů s fixním kuponem, osobně jejich příznivcem nejsem a pro dlouhodobého investora mi dávají větší smysl jednoduše akciové fondy. Tolik obecně... pokud váš dotaz mířil jinam, tak případně pošlete upřesňující otázky.

Aleš Tůma, 02. 05. 2016 13:37

Investice do P2P certifikatu

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na váš názor na investici do P2P Certifikátu,nebo P2P fondu od společnosti Symfonie. Jak je to bezpečné? Jak se daní zisk?Je u tohoto fondu danový test jako u podílových fondu 3 roky?

Dotaz poslal/a: jirivennda, 30. 10. 2015 08:18

Dobrý den, jde o neveřejnou nabídku určenou pro investory, kteří vědí, do čeho jdou. Fungování investice a veškeré její rizika by vám měl vysvětlit ten, kdo vám ji nabízí, já je bohužel nastudované nemám. Obecně je rizikem kvalita podkladových úvěrů, která se může zhoršit v případě recese. V takovém případě vysoká míra diverzifikace nemusí stačit a výnos může být nižší než plánovaný. Co se týče zdanění, doporučuji poradit se z daňovým poradcem.

Aleš Tůma, 16. 11. 2015 17:42

Výběr správného emitenta ETF

Dobrý den, měl bych dotaz podle čeho bych měl jako správný investor vybírat vhodného emitenta pro investování do ETF. Například pokud bych chtěl investovat do ETF kopírující S&P 500 mám na výběr z mnoha emitentů, kteří mají ve svém portfoliu daný fond, který tento index kopíruje(First Trust Advisor, Ishare, Invesco Powershares, state Street Global, WIsdom Tree Trust, Vanguard,....) Rozhodovat se čistě dle poplatkové politiky který daný emitent na tom konkrétním fondu uplatňuje, nebo sledovat i jiné faktory? Druhou otázkou bych zameřil spíše na teoretické vzdělávání v odvětví ETF, nemáte nějaký tip na vhodnou knihu o ETF, a investování do ETF(případně ETC). Děkuji VH

Dotaz poslal/a: doonio, 18. 06. 2014 10:47

Dobrý den, u čistě pasivních ETF na S&P 500 jsou poplatky tak nízké, že rozdíl mezi správci skoro nehraje roli. Velká ETF na S&P jednoduše nakoupí celý koš akcií a rozdíly ve výkonnosti mezi nimi by tedy měly být zcela minimální. Na menších indexech se někdy vybírá určitý vzorek akcií, takže třeba ETF na akcie emerging markets může mít vyšší tzv. tracking error. Vcelku důležitá je likvidita – na velkém a likvidním ETF by měl být nízký spread mezi nákupní a prodejní cenou. Ten je před investicí vhodné porovnat. Když zaběhnu do většího detailu, emitenti se také liší v přístupu k půjčování cenných papírů z portfolia na trhu. Je to dost běžná praktika, kterou správci vylepšují svůj zisk. Liší se v tom, jaký podíl příjmů nechají investorům ve fondu a také v rozsahu (např. iShares mají povoleno vypůjčit 50 % portfolia). Rizika jsou spíš teoretická, ale přinejmenším budí větší důvěru emitenti, kteří informaci o přehledně uvádějí na webu (anglický termín je securities lending). Další technický rozdíl je reinvestice vs. vyplácení výnosů. Část amerických ETF vyplácí dividendy a potom je potřeba řešit, co s „drobnými“, které vám přistanou na účtu u makléře. Mírně praktičtější je tedy podle mého názoru koupit rovnou reinvestiční ETF. Co s týče knih, zrovna jednu připravuji o fondech obecně a bude tam i kapitola o ETF, vyjde v září Gradě. Pokud chcete zevrubnou publikaci v angličtině, potom třeba www.amazon.com/Guide-Exchange-Traded-Funds-Index-ebook/dp/B00AN4XVH2

Aleš Tůma, 04. 07. 2014 13:49

Investice

Dobrý den, dostala se mi do rukou tato nabídka a chtěl bych znát Váš názor, zda je dobré ji využít: Bonusový certifikát Garantované roční zhodnocení: 8% fixní kupon Emitent: BNP Paribas Ochranná bariéra: 50% Měna certifikátu: CZK Doba splatnosti: maximálně 3 roky. K automatickému předčasnému svolání dojde v případě, že v rozhodný den budou všechny akcie nad strike cenou (certifikát pak bude splacen za 100% + kupon). Pokud bude jedna či více akcií v rozhodný den (po roce/dvou) pod 100 %, je vyplacen kupon a certifikát pokračuje. Podkladové aktivum: AIG, D.R. HORTON, GOOGLE, RENAULT

Dotaz poslal/a: Standis81, 26. 02. 2014 12:09

Dobrý den, podmínky vypadají na první pohled atraktivně, ale jde určitě o investici určenou klientům s vyšší tolerancí k riziku. V podstatě je to sázka na mírný pokles vybraných akcií - pokud porostou, dojde k předčasnému splacení a dostanete „jen“ kupon 8 %. Pokud klesnou pod bariéru, dostanete výkonnost nejhorší akcie. Bariéra 50 % vypadá na první pohled jako dostatečná „rezerva“, každopádně v podkladovém koši jsou vysoce cyklické akcie. Konkrétní investiční doporučení na jednotlivé podkladové tituly nemám, obecně ale doporučuji do podobných produktů investovat nejvýše takovou částku, která vás nezruinuje, pokud se zrovna nezadaří.

Aleš Tůma, 05. 03. 2014 13:02

Strukturované dluhopisy - ICM

Dobrý den, prosím o Váš názor na nabídku investice od společnosti ICM: http://www.i-c-m.li/. Nabízejí strukturované dluhopisy různých společností (např. BNP Paribas, Raiffeisen, Commerzbank, Leonteq). Podkladové certifikáty jsou složeny z koše akcií. U produktů je stanovena určitá bariéra, pod kterou když klesne hodnota koše, tak investor nemá žádný výnos. Ona bariéra se pohybuje na úrovni 50 %. Pokud produkt bariéru neprorazí, investor obdrží výnos. Děkuji za Váš názor.

Dotaz poslal/a: jena2000, 28. 02. 2014 10:12

Dobrý den, každý takový produkt je specifický a jeho férové ocenění je složitější, rozhodně ale jde o investici určenou klientům s vyšší tolerancí k riziku, kteří si chtějí krátkodobě vsadit na konkrétní podkladové aktivum a chtějí částečnou ochranu investice. Tato částečná ochrana funguje následovně: při poklesu podkladového aktiva pod bariéru nejenže nedostanete žádný výnos, ale nesete v plném rozsahu pokles podkladu. Přesné konstrukce jsou různé: bonusový certifikát vyplácí zpět poměrnou část investice, v případě tzv. reverzního konvertibilního dluhopisu zase dostanete namísto hotovosti příslušnou akcii. Ochranná bariéra např. 50 % vypadá na první pohled atraktivně, ale vybrané akcie mají často odpovídající volatilitu. Pravděpodobnost proražení bariéry tedy rozhodně není nulová. Makléř by vám měl vše vysvětlit a neměl by rizika zamlčovat či zlehčovat.

Aleš Tůma, 03. 03. 2014 19:06

investice do Australských fondů

Dobrý den. Mohla bych se zeptat jaké je riziko investice do níže uvedených fondů? Doporučili byste nákup AUD? Děkuji mnohokrát LM Australian Inome Fund - vyvážený fond a LM Managed performance fund - výkonostní/dynamický fond) -investice možné již od 1000 AUD/GBP/EUR/USD -"spoření" možné od 500 AUD/měs nebo 1000 AUD/kvartál -LM Austrtalian Inome Fund - vyvážený fond - zhodnocení 2 - 3 % nad aktuální australskou úrokovou sazbu, investice možná na 1 - 5 let (doporučená doba 3 roky +) -LM Managed performance fund - výkonnostní - zhodnocení 3 - 5 % nad australskou úrokovou sazbu, investice možná na 2 - 5 let (doporučená doba 3 roky +) -žádné vstupní nebo výstupní poplatky, jen 10% zdanění výnosu při ukončení investice pokud není dodržena půlroční doba na osvobození od daně (jde v podstatě pouze o situaci, kdy je nutný předčasný výběr)-sankce pouze časová za předčasné ukončení (max. 90dní na doručení peněz ke klientovy),není bariéra,garance 100% návratnosti vkladu.

Dotaz poslal/a: dulucik, 21. 03. 2013 15:14

Dobrý den, vzhledem k tomu, že uvedené fondy nemají registraci u ČNB k veřejné nabídce v ČR, je dost s podivem, že Vám je někdo nabídl. Našel jsem na internetu stránky jednoho investičního zprostředkovatele, kde je i do češtiny (kostrbatě) přeložený infolist fondu. Zřejmě tedy skutečně dochází k distribuci v ČR bez povolení, tedy v rozporu se zákonem o kolektivním investování. Solidní firma si s "papírováním" dá tu práci. Podezřelé jsou i další informace, například uváděné výnosy. Takhle rovná přímka je zkrátka podivná a neodpovídá vývoji finančních trhů. A co víc, samotná investiční společnost má zřejmě závažné problémy a přišla o licenci, viz: http://www.asic.gov.au/asic/asic.nsf/byheadline/LM+Investment+Management+Limited?openDocument Investici tedy rozhodně nelze doporučit. Neměla byste přijímat ani další rady od kohokoli, kdo vám tuto podivnou záležitost nabídl.

Aleš Tůma, 03. 07. 2013 17:02

informace na investiční firmu

Vážení, žádám o informaci, zda polská firma, její pobočka v Praze First International Traders má platnou licenci a pojištění a může provádět činnosti spojené se správou portfolia a vést investiční účty a mám ještě podotázku, zda na tuto firmu nejsou evidovány stížnosti nebo žaloby. Děkuji a s pozdravem Václav Prejsa

Dotaz poslal/a: vasekp57, 27. 03. 2013 07:34

Dobrý den, uvedená firma v ČR funguje legálně, což si můžete ověřit v databázi ČNB na adrese https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB09.DIRECT_FIND?p_lang=cz ... Dále zmiňujete pojištění - na investiční služby se ovšem žádné pojištění na rozdíl od bankovních vkladů nevztahuje. Přesněji řečeno, pro určité případy existuje Garanční fond obchodníků s cennými papíry, tržní riziko investice ale nesete vždy pouze vy jako klient a nikdo jiný. Vzhledem k tomu, že se firma specializuje na derivátové obchody, může toto riziko být dosti značné. Makléř má povinnost vás o rizicích poučit, doporučuji upozornění na rizika skutečně číst, a ne je brát jako pouhou byrokratickou zbytečnost.

Aleš Tůma, 03. 07. 2013 14:12

Prémiový dluhopis NASDAQ

Dobrý den, mám zájem o nákup prémiových dluhopisů NASDAQ od emitenta České spořitelny. Jde o poměrně nový produkt, kde výpočet prémie je odvislý od čtvrtletních uzávěrek a rozdělen do 3 pásem. Výplata emise je stanovena na rok 2016. Mám dotaz ohledně prognózy vývoje indexu NASDAQ do roku 2016 a jaké vidíte riziko možnosti propadu indexu z dnešní hodnoty pod 50%. Dále bych se rád seznámil s vášim názorem na metodiku výpočtu prémie stanovenou Českou spořitelnou. Děkuji Jan Miksa

Dotaz poslal/a: famiksa, 06. 04. 2013 12:45

Dobrý den, prognózovat akciové kurzy na léta dopředu je nemožné. Historicky vzato je pravděpodobnost poklesu pod 50 % nízká - dala by se i vyčíslit, ovšem takové číslo by vyvolávalo falešný pocit bezpečí, takže ho nebudu uvádět. Během finanční krize index dočasně klesl více než o 50 %, ale to bylo v období 1,5 roku, s rostoucím horizontem pravděpodobnost takového poklesu klesá. Drobný háček v tomto produktu se jmenuje asijská opce. Výnos se nepočítá jako konečná hodnota/počáteční hodnota, ale jako průměr hodnot v průběhu celé doby trvání produktu. To sníží participaci na růstu podkladového indexu. Dejme tomu, že by index rostl ideálním tempem 8 % p.a., tedy na cca 130 %. Po zprůměrování z toho zbude logicky něco na půl cesty mezi 0 a 30 %, tedy cca 15 %. Když ještě aplikujeme vzorec pro míru participace, výsledný výnos by v tomto scénáři byl 3,8 % p.a. Tedy méně než polovina výnosu trhu. Jestli je to dostatečné pro produkt, který investora nechrání před nejrizikovějšími scénáři, to je otázka. Mimochodem emitentem není přímo ČS, ale její matka Erste Group, to jen pro přesnost.

Aleš Tůma, 17. 04. 2013 18:18

Dluhopisy E-Finance

Dobrý den, jaké je risiko investování do dluhopisů se splatností v roce 2021, vydaných eminentem E-Finance, a.s.IČ.26272504? Emisní podmínky byly schváleny rozhodnutím České národní banky. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: uion, 04. 02. 2013 18:36

Dobrý den, riziko je poměrně vysoké. Zatím poslední účetní závěrka emitenta dostupná v obchodním rejstříku (www.justice.cz) je za rok 2011. Tehdy měla firma majetek mírně přes 104 milionů, krytý 2 miliony vlastního jmění a 102 miliony dluhu. Tedy na každou korunu vlastních peněz připadalo 51 korun dluhu. Platí, že čím vyšší je míra zadlužení firmy, tím vyšší je její rizikovost. Padesátinásobnou finanční páku lze považovat za mimořádně vysokou. upozornění na rizika ostatně obsahuje i prospekt emise. Podotýkám, že ČNB posuzuje pouze soulad emisních podmínek se zákonem, žádným způsobem nehodnotí kvality emitenta. Sazba 7 % p.a. vypadá v dnešní době atraktivně, ale je otázkou, jestli by riziku neodpovídala ještě daleko vyšší sazba. Rozhodně není vhodné do dluhopisů jednoho emitenta investovat výraznější část majetku (pro ilustraci, podílové fondy mají typicky limit 5 % na emitenta). Podle mého názoru existují investice s lepším poměrem výnosů, rizik a likvidity, například právě fondy investující do firemních dluhopisů.

Aleš Tůma, 17. 04. 2013 16:39

Stránka 1/7

Předchozí

1

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci...více

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého...více

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, musí riskovat.více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.