Poradna - Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Zatímco za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění a sociální pojištění zaměstnavatel, podnikatelé a živnostníci se musejí starat sami. Nejste si jistí, kolik platit na zdravotní pojištění a jestli máte povinné sociální pojištění? Chcete vědět, kolik vám odvody ukrojí ze mzdy? Pokud jste nenašli odpovědi v článcích, kterými pravidelně plníme sekce sociální pojištění a zdravotní pojištění, a nenapověděly ani kalkulačky, ptejte se v naší poradně.
  • Vkládání dotazů bylo dočasně pozastaveno.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Stus studenta

Dobrý den chci se zeptat. Je mi 19 let a dělal jsem si nástavbové studium na maturitu ale nezvládal jsem to tak jsem se rozhodl nepokračovat dál. Dva týdny před koncem roku jsem šel na operaci a myslel jsem si i když mám nějaké pětky když jsem nebyl na nějakých testech na konci roku že mám status studenta normálně až do 1.9. Dnes jsem se dozvěděl že na výstupním lístku mám 30.6 ukončení.¨ Příští týden si pro něj u a pak hned na úřad. Za tenhle měsíc jeden si ted doplatím sociální a zdravotní pojištění teda? Moc děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

Bakalářské/ magisterské studium

Dobrý den, jsem absolventkou VŠ- bakalářka. Státní závěrečnou zkoušku jsem měla v květnu. Nevím, jak je to se statusem studenta, když stále nejsem přihlášena k magisterskému studiu. Chci pokračovat ještě v mgr. studiu, ale jelikož jdu na soukromou školu, kde se mohou podávat přihlášky až do 31. srpna (je to bez přijímaček), s přihláškou nikam nepospíchám. Jak je to s obdobím, kdy ještě nejsem přijata (resp. přihlášena)? Tedy dejme tomu, že přihlášku pošlu začátkem srpna. Platí za mě soc. a zdr. pojištění za červenec stát nebo musím já? (Práci nemám.) Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Pojištění

Dobrý den, v červnu mi bylo 26 a ve stejném měsíci mám úspěšně dokončené studium. Od července pracuji a zdravotní, sociální pojištění za mě platí zaměstnavatel. Musím řešit nějaké doplatky nebo potvrzení na pojišťovně kvůli platbě zdravotního pojištění?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Všechny dotazy

neplacene volno pri soucasnem studiu na VS v kombinovane forme do 26ti let

Dobry den, chtela bych se zeptat jak je to s placenim zdravotniho pojisteni v pripade neplaceneho volna. Je mi 24 let, pracuji na plny uvazek, studuji magisterske studium v kombinovane forme. Pokud si vemu v dobe vyuky neplacene volno, jsem nucena odvest zdravotni pojisteni, nebo ho za me odvede stat? mockrat Vam dekuji za odpoved, s pozdravem Denisa

Dotaz poslal/a: dehi6, 12. 09. 2014 12:10

Při souběhu zaměstnání a zařazení mezi státní pojištěnce platí pojistné zaměstnanec (prostřednictvím svého zaměstnavatele) i stát. Zaměstnanec však nemusí dodržet minimální výši pojistného a ani nemusí platit pojistné za období neplaceného volna. Nárok na zařazení mezi státní pojištěnce, stejně jako ztrátu tohoto nároku, má pojištěnec povinnost oznámit a doložit své zdravotní pojišťovně v osmidenní lhůtě. Mezi osoby, za které hradí pojistné stát, patří také, podle § 7 odst. 1 písm. a) Zákona o veřejném zdravotním pojištění nezaopatřené děti. Nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře. Podle § 11 citovaného zákona se za nezaopatřené dítě považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje rovněž studium na vysoké škole v České republice, včetně studia dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného.Za splnění výšeuvedeného, nevznikne ani Vám, ani Vašemu zaměstnavateli povinnost platit, za období neplaceného volna, pojistné na zdravotní pojištění.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 22. 09. 2014 12:57

S.r.o. vs živnost

Dobrý den, chtěl bych se zeptat přes co bude pro mě výhodné platit soc. a zdrav. pojištění? Zda-li přes nově vzniklou firmu, kde jsem 50% majitelem a nebo zda-li se mi vyplatí více založit volnou živnost a platit min. paušály? POzn. S.r.o. je nově vzniklé a zatím nemá žádný obrat (očekávaný obrat do konce roku 2014 je 100.000,- Kč a základní kapitál činí 10.000,- Kč). Děkuji

Dotaz poslal/a: marabodom, 24. 07. 2014 15:44

Dobrý den. Podle mých zkušeností je obecně vhodná kombinace obou možností.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 31. 07. 2014 19:37

Platba sociálního a zdravotního pojištění studenta

Můj syn má 18 let. Dne 30.6.2014 předčasně ukončil studium na SOŠ (v 2. ročníku). Úspěšně udělal přijímačky na jinou střední školu, kde od 1.9.2014 nastoupí studium v 1.ročníku. Máme tu změnu jít nahlásit do VZP? Je nutné zaplatit za něj za letní měsíce zdravotní pojištění? Děkuji! Milan Harvan-milanharvan@seznamcz

Dotaz poslal/a: harvan, 12. 07. 2014 15:27

Dobrý den. V souladu s §13 zákona o státní sociální podpoře se pod soustavnou přípravou dítěte na budoucí povolání považuje také doba od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu. Za uvedené období je i nadále plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Pokud Váš syn ukončil studium na SOŠ k 30. 6. 2014 a pokračuje na jiné střední škole od 1. 9. 2014, nedochází, dle mého názoru, k faktickému přerušení studia. Plátcem pojistného za období letních prázdnin by měl být i nadále stát. Pro větší právní jistotu Vám doporučuji potvrdit stanovisko u svojí zdravotní pojišťovny.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 19. 07. 2014 12:32

zahájení vedlejší činnosti v průběhu roku

Dobrý den, v současné době, ale i v minulosti jsem byl zaměstnán s příjmem vyšším než minimální mzda. Zároveň jsem se v září 2013 rozhodl začít podnikat a stal se OSVČ - konzultační služby (vedlejší činnost). Výdaje uplatňuji paušálem a za rok 2013 my vyšel rozdíl mezi výdaji a příjmy z podnikání nižší než rozhodná částka 62121 Kč. Po podání přehledu na OSSZ mi však vyměřili doplatek na sociálním pojištění i za rok 2013 (zdurazňuji, že sociální platím řádně ze zaměstnání) a úřednice tvrdí, že jsem sice nedosáhl na rozhodnou částku, ale kdybych podnikal celý rok, že bych určitě dosáhl. Jinými slovy částku 62121 rozpočítává OSSZ na měsíce a za 4 měsíce (září - prosinec 2013) přepočítávají rozhodnou částku jako 62121/12 * 4 = 20 707 Kč. Tuto částku jsem sice překročil, ale podle mého názoru je rozhodující celá částka 62121 za kalendářní rok 2013 a nikoli za jednotlivé měsíce. Je postup OSSZ správný, když rozhodnout částku pro odvody sociálního pojištění pro rok 2013 přepočítávají na měsíce ? Děkuji.

Dotaz poslal/a: pinon, 16. 04. 2014 15:51

Dobrý den. Podle § 10 odst. 3 Zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění se rozhodná částka sníží o jednu dvanáctinu za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc nebyla vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost, a za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc osoba samostatně výdělečně činná vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako osoba samostatně výdělečně činná. Postup OSSZ je bohužel správný.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 23. 04. 2014 21:34

osvobození od plateb

Dobrý den, Pracovala jsem na Živnostenský list 2 roky, potom jsem otěhotnila a jsem 2,5 roku na rodicovském příspěvku a nyní jsem si znovu obnovila živnostenský list. Na OSSZ v Brně mi bylo řečeno, že nemusím rok platit sociální a zdravotní, ale mám strach, že když nebudu platit, přijde mi pokuta. A tak hledám, kde je napsané, že nemusím platit a proč a nemohu nic najít, můžete poradit? dekuji

Dotaz poslal/a: kimcerna, 24. 02. 2014 09:41

Dobrý den. Uvedené plyne z § 8 odst. 1 a násl. Zákona č. 592/1992 Sb. o pojistném na veřejné zdravotní pojištění a z § 10 a § 13a Zákona č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 05. 03. 2014 11:39

Slovak v CR

Dobrý den. Přítelkyně je Slovenka. Od dubna do konce prosince, byla v ČR zaměstnaná na HPP (sociální i zdravotní pojištění za ni zaměstnavatel odváděl). Prvního ledna nastoupila do nového zaměstnání, ale první měsíc má smlouvu pouze na DPP. Chci se zeptat, jaké kroky musí podstoupit, aby za ni stát zaplatil sociální a zdravotní pojištění ten první měsíc, kdy bude na DPP. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: schnelly, 03. 01. 2014 07:05

Dobrý den. Dohoda o provedení práce do 10 tis. Kč/měsíc nepodléhá zdravotnímu ani sociálnímu pojištění. Stát bude za Vaší přítelkyní platit pojistné na zdravotní pojištění jenom v tom případě, pokud bude považována za tzv. státního pojištěnce (např. student, důchodce, maminka na rodičovské dovolené, uchazeč o zaměstnání evidován na úřadu práce atd.). V opačném případě si přítelkyně musí zaplatit pojistné na ZP sama, jako osoba bez započitatelných příjmů.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 12. 01. 2014 13:15

pojistné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s platbou pojištění, když jsem student, ale mám poloviční úvazek. Kolik procent mi takto mohou strhnout? Přišla jsem o vice jak 50℅ a to se mi zdá moc. Bohužel to ale nemohu v žádném zákoníku najít. Předem děkuji za odpověď. Michaela

Dotaz poslal/a: studentm, 01. 01. 2014 16:54

Dobrý den. Zdravotní pojištění sražené zaměstnanci činí 4,5% a sociální pojištění 6,5% ze skutečného vyměřovacího základu, i kdyby byl nižší než minimální mzda (u studentů se minimální vyměřovací základ neuplatní). Podrobné informace najdete ve FAQ dotazech a v sekci Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 02. 01. 2014 20:24

Ošetřování nebo neplacené volno

Dobrý den, je výhodnější mít neplacené volno nebo pokračovat s Ošetřováním nemocného dítěte nad 9 placených dnů (kdy se již NIC nepobírá), vzhledem k ,,doplácení,, zdravotního pojištění? V práci jsem po nástupu po RD odpracovala cca 5 pracovních dnů. Smlouvu mám na zkrácený úvazek (35 h/týdně) za 8.000,- hrubého. A do nástupu po novém roce by to bylo 5 nebo šest dní neplaceného volna. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: zadostopomoc, 20. 12. 2013 13:09

Dobrý den. Minimální měsíční základ pojistného na zdravotní pojištění se u zaměstnance snižuje na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dnů, pokud bylo zaměstnanci poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci. Mezi tyto překážky patří, podle § 127 Zákoníku práce, také nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování nemocného člena rodiny nebo péče o dítě mladší než deset let, které nemůže být z důležitých důvodů v péči dětského výchovného zařízení nebo školy, v jejichž péči dítě jinak je. Z uvedeného plyne, že minimální vyměřovací základ se Vám z důvodu, i neplacené, OČR úměrné krátí, co je pro Vás výhodnější. Bližší informace najdete v §3 zákonu o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 29. 12. 2013 10:38

Dlouhodobý pobyt v zahraničí a sociální pojištění

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na pár věcí, na které potřebuji znát co nejdříve odpověď. Do února tohoto roku jsem byla na ÚP a od března jsem nastoupila do zaměstnání, ovšem pouze na základě dohody o provedení práce, zaměstnavatel za mě tudíž neplatil ani daň z příjmů, ani sociální ani zdravotní. Podle mé účetní odvedu na základě daňového přiznání v příštím roce, tedy daň z příjmů, vyrovnám zdravotní pojištění, což by mělo činit cca 1.000,-/měsíc (podotýkám, že nejsem v tuto chvíli vedena jako OSVČ) a pokud jde o sociální, je už na mě, zda ho zaplatím či ne, každopádně povinné není. Je to tak? S tím souvísí i můj další dotaz, příští měsíc se chystám odcestovat na delší dobu do zahraničí (déle než 6 měsíců), konkrétně do Švýcarska, zaměstnavatele jsem s tím už seznámila, je mou povinností nějakým způsobem ukončit výše uvedenou dohodu o pracovní činnosti abych to měla po formální stránce ošetřené? Pokud jde o zdravotní pojištění během mého pobytu v zahraničí, budu si ho platit tam, tzn. zde v ČR se u své zdrav.pojišťovny odhlásím, to už jsem si zjišťovala, ale zajímalo by mě, jak je to v případě sociálního pojištění (podotýkám, že mi je 30 let a do zahraničí jedu pracovat jako au-pair), jsem povinna v tomto případě za sebe odvádět po dobu pobytu v zahraničí sociální poj. v ČR? Předem moc děkuji za odpovědi na mé dotazy.

Dotaz poslal/a: honey83ize, 20. 11. 2013 10:39

Dobrý den. Dohoda o provedení práce povinně podléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění pokud odměna z DPP překročí částku 10 tis. Kč za kalendářní měsíc. Pokud je odměna nižší, sociální pojištění nejste povinna platit. V tomto případě, pokud nejste zdravotně pojištěna z jiného titulu resp. není za Vás plátcem pojistného stát, máte povinnost odvádět ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů v částce 1.080 Kč/měsíc. Po dobu svého pobytu v zahraničí nejste povinna platit sociální pojištění. Pokud jste na CSSZ přihlášena jako zaměstnanec, je povinností zaměstnavatele podat, při ukončení DPP, odhlášku z pojištění. Bližší informace najdete ve FAQ dotazech, nebo na mých webových stránkách v sekci Mezinárodní zdaňování.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 24. 11. 2013 21:18

Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Je pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění OSVČ odečitatelnou položkou z daňového základu?

Dotaz poslal/a: jirivevera, 16. 10. 2013 08:53

Bohužel, zákonní pojistné na zdravotní a sociální pojištění, placené OSVČ, není daňově uznatelný výdaj. Uvedené platí od 1. 1. 2008.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 18. 10. 2013 16:26

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z vás.
Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Aktuální články

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Tříletá záruka a pojištění proti krádeži nebo rozbití nákupu. Platební služba Mallpay...více

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a...více

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.