Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Majetkové daně

Daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti, zkrátka majetkové daně – víte, že existují, ale nejste se jisti, jestli je musíte platit? Zkuste se zeptat v naší daňové poradně. Pokud se vás daň z nemovitosti nebo ostatní daně spojené s vlastnictvím majetku týkají, jistě oceníte i naši nabídku daňových formulářů a kalkulaček.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

přílohy

Dobrý den, v květnu jsme s manželem koupili stavební pozemek a máme podat daňové přiznání. Daň jsme platili hned při koupi. Minulý týden jsme šli na FÚ a vyplnili daňové přiznání. Jako přílohu chtějí doložit nějaký papír, mam dojem že z katastru nemovitostí ale my jsme nic nedostali, pouze kupní smlouvu. Nevíte o jakou přílohu se jedná a kde se dá sehnat? Děkuji za odpověď Zachatá

Celý příspěvek a Odpověd

Odkoupení poloviny bytu od sestry

Dobrý den, chci od sestry odkoupit půlku bytu, který jsme zdědili. Budu muset platit daň z nabytí a ona daň z příjmu? A daň z nabytí případně z jaké částky? Z ceny, na které jsme se domluvili, nebo z poloviny odhadní ceny? Děkuji mockrát za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Koupě 1/2 chaty a daň

Dobrý den, právě probíhá dědické konání ohledně mého otce. Měl bych zdědit 1/2 chaty + 1/2 moje sestra. Se sestrou jsme domluvení, že mi svojí 1/2 chaty prodá. Chci se zeptat jestli budu platit daň z nabytí nemovitosti a jestli ano, tak z jaké částky - zda-li z 1/2 kterou kupuji nebo z celkové hodnoty nemovitosti. Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Majetkové daně

Všechny dotazy

Výše daně z nabytí nemovité věci

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Výše daně z nabytí nemovité věci

Dobrý den, v 9/2017 jsme koupili do SJM pozemek (ostatní plocha, jiná plocha - 14 m2). Jedná se o parkovací stání před bytovým domem v okrajové části města (toto park.stání nenáleží k bytu ani bytovému domu). Kupní cena činila 7.000,-Kč. Nyní, po potvrzení vkladu do katastru nemovitostí jsme šli na finanční úřad podat přiznání k dani z nabytí nemovité věci. Paní úřednice nám sdělila, že máme při vyplnění formuláře použít směrnou hodnotu, a že daň zaplatíme vyšší, než byla kupní cena pozemku (již jsme zaplatili i 4% zálohu daně = 280,-Kč). Otázky: 1) Je vůbec možné, aby byla daň z nabytí pozemku vyšší, než je pořizovací cena pozemku? 2) Kdy máme podat přiznání k dani z nemovitých věcí a v jaké bude výši? Děkuji za odpovědi.

Celý příspěvek a Odpověd

Silniční daň pro SDH

Daně > Majetkové daně > Silniční daň > Silniční daň pro SDH

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jestli by jsme měli záčít platit SD..Jsme SDH a používáme vyřazenou dopravní sanitu..V TP je napsán jako provozovatel SDH..Sanita je do 3.5 tuny a je používana pro dopravu osob nikoliv k jakémukoliv podnikání..Děkuji za odpověď..

Celý příspěvek a Odpověd

Co potřebuji

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Co potřebuji

Dobrý den, potřebuji zaplatit daň z nabytí nemovitosti. Nemovitost jsme si koupila. Na finančním úřadě mi bylo řečeno, že potřebuji soudního odhadce. Je to pravda. Nestačí jen doložit kopii kupní smlouvy? Moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Osvobození kulturních památek od daně

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > Osvobození kulturních památek od daně

Dle §9 odst. 1 písm. p) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, jsou od této daně na dobu 8 let osvobozeny kulturní památky po provedení stavební úpravy, počínaje rokem následujícím po vydání kolaudačního souhlasu. Vztahuje se toto osvobození i na stavební úpravy, prováděné na základě "souhlasu s provedením ohlášené stavby" vydaného příslušným stavebním úřadem dle § 104 odst. 2 písm. j) zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon, u nichž není po dokončení prací vydáván kolaudační souhlas ? Konkrétně šlo o opravu střechy za více než 2 miliony korun při níž byla kompletně vyměněna veškerá střešní krytina včetně laťování, byly opraveny krovy, komíny, atd. Termín dokončení provádění prací lze prokázat písemnou komunikací s příslušným úřadem památkové péče, který nad těmito pracemi prováděl dohled.

Celý příspěvek a Odpověd

Darování nemovitosti s vypořádáním

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Darování nemovitosti s vypořádáním

Dobrý den, rodiče by nám chtěli darovat rodinný domek a zároveň my bychom chtěli vypořádat bratra tak, že mu darujeme peníze. Můj dotaz je, jak je to s daněmi? Je možné to realizovat dvěmi nezávislými darovacími smlouvami (dva bezúplatné dary), nebo v tomto případě to takto řešit nejde a je potřeba např. povolinu nemovitosti koupit (zaplatit daň z převodu nemovitosti) a rodiče pak mohou peníze darovat bratrovi? Existuje ještě jiný způsob? Děkuji za radu.

Celý příspěvek a Odpověd

Osvobození od daně při koupi

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Osvobození od daně při koupi

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně daně z nabytí nemovitosti. Kupujeme RD, který si nechal prodávající postavit a jeho kolaudace byla uskutečněna v roce 2015. Zajímá mě, jestli my jako kupující můžeme uplatnit osvobození od daně, které se týká stavby od kolaudace do 5 let.Pokud ano, musí se i tak podat daňové přiznání? Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

vrácení části daně z prodeje nemovitosti

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > vrácení části daně z prodeje nemovitosti

Dobrý den, v novinách a na internetu se objevily informace k vrácení daně z prodeje nemovitosti.Přítel prodal přes realitní kancelář byt v březnu 2014 a mělo by se na něho vrácení daně vztahovat/píší 3 roky zpět/. Jak má postupovat a co potřebuje k vyřízení žádosti? Děkuji za ochotu Spozdravem Jitkamar

Celý příspěvek a Odpověd

platba daně z nemovitosti

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > platba daně z nemovitosti

Dobrý den, ocitl jsem se v nemilé situaci, nějak jsem zapoměl na povinnost platit daň z nemovitosti. v roce 2013 jsem koupil byt do osobního vlastnictví. od té doby jsem však nepodal přiznání k dani z nemovitosti. nicméně fin úřad se o tuto situaci zřejmě moc nezajímá a žádná upomínka atd mi nikdy nepřišla. Chci se zeptat jak mám v tkaové situaci postupovat, je mi jasné že tam budou nějaké penále, ale mám podávat přiznání zpětně? nebo za poslední rok je to dostatečné, když si mě fin úřad nevšímal?

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z příjmu

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > Daň z příjmu

Dobrý den, v roce 2016 jsme zaplatili rezervační poplatek (cca 50.000) za pozemek, který jsme letos (2017) prodali. Prodali jsme pouze předkupní právo, které jsme na pozemek měli. Pozemek nebyl celý námi ještě zakoupen. Za jakých podmínek musím částku, za kterou jsme předkupní právo prodali zdanit, když celou částku jsem věnovala na koupi jiného pozemku. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

dan z nabyti hrube stavby

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > dan z nabyti hrube stavby

Dobrý den V kvetnu jsme koupili hrubou stavbu na pozemku cca 500 m2. Jak je to s placenim dane z nabyti nemovitosti. Financak nas nuti, aby jsme si udelali odhad nemovitosti.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK