Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Majetkové daně

Daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti, zkrátka majetkové daně – víte, že existují, ale nejste se jisti, jestli je musíte platit? Zkuste se zeptat v naší daňové poradně. Pokud se vás daň z nemovitosti nebo ostatní daně spojené s vlastnictvím majetku týkají, jistě oceníte i naši nabídku daňových formulářů a kalkulaček.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Nestihl jsem zaplatit ani podat přiznání

Dobrý den, v roce 2016 zemřel můj dědeček, matka po něm zdědila starou chatu, kterou darovací smlouvou přepsala 30.12.2016 na mne a mou manželku, každému polovinu, neměl jsem zkušenosti s daní z nemovitosti, tudíž jsem to neřešil. Můžete mi prosím poradit, jak mám nyní postupovat? Neodevzdával jsem ani daňové přiznání, kde bych uváděl vlastnictví nemovitosti ani neplatil žádnou daň. Děkuji. Profes

Celý příspěvek a Odpověd

Neskolaudovaný dom - daň z nabití

Dobrý deň, touto formou by som sa na Vás chcel obrátiť a požiadať Vás o radu ohľadne práva v ČR a to konkrétne dane z nabití nemovitých vecí. V súčasnej dobe budem kupovať dom(spolu so stavebnou parcelou + záhrada). Predádavaný dom započal výstavbu v roku 2008 no do dnešného dňa nebol skolaudovaný(aj napriek tomu, tam pôvodný majiteľ normálne býva). A moja otázka znie či mám pravo sa nejakým spôsobom oslobodiť od dane z nabití nemovitosti? Oficiálne tam teda nikdy nikto nemohol bývať a budem prvým majiteľom. Pozemok dostal pôvodný majiteľ darom. Taktiež dom kupujem za účelom svojho prvého bývania a teda uspokojenia bývacej potreby. Bolo by teda možné sa nejakým spôsobom oslobodiť od dane z nabití nemovitostí? Ďakujem Vám.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z nabytí nem. - částečná novostavba

Hezký den, prosím o radu v tomto specifickém případu. S manželem budeme kupovat dům, který je částečná novostavba. Jedná se starší přízemní domek, který je od roku 2001 zcela zrekonstruován a je k němu dostavěno další patro + celé nové křídlo. Prodej bude včetně pozemku - zahrady o výměre 1 200m čtvrečních. Tento starší dům a zahradu nabyl první majitel darem - řádně odvedl darovací daň. Dům je nyní celý postavený, ale zatím není zkolaudovaný, což je podmínka naší koupě. Můj dotaz zní, budu já s manželem posuzována podle § 7 podle Zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí - jelikož budeme my jako první úplatné nabytí vlastnického práva? Prosím o radu jak by to bylo v případech: 1) nynější majitel zkolauduje stavbu, nechá zapsat do katastru - bude platit daň? 2) my jako první nabyvatelé již zkolaudované stavby s úplatou budeme platit daň z nabytí nemovitosti? Děkuji moc, Bártová

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Majetkové daně

Všechny dotazy

Spolupodíl na domu pro patrnera

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Spolupodíl na domu pro patrnera

Dobrý den. S přítelkyní se kterou žiji (déle než rok) jsme se rozhodli postavit dům. Zatím jsem vše financoval já a vše je psáno na mě. Dům je nyní po kolaudaci. Přítelkyně plánuje prodat svůj byt a za získané peníze "koupit" podíl na mém domku (tzn. domek bude náš obou v předem definovaném poměru). Je nutné starat se o nějakou formu daně? Zdá se mi, že oboje můžeme řešit jako dar a tím pádem bez daní, je tomu tak? Je nutné něco někam (finanční úřad?) dokládat? Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Vyplacení z nemovitosti

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Vyplacení z nemovitosti

Dobrý den, rád bych zjistil, jaké daně jsou nebo nejsou nutné platit v konkrétní situaci. Roku jsem 2009 jsem dostal nemovitost od svých rodičů a podepsal jsem smlouvu se svým bratrem, že do osmi let mu vyplatím 1mil korun jako kompenzaci. V současné době řeším účelovou hypotéku na toto vyplacení a rád bych věděl, jestli se platí v tomto případě daň z příjmů (bratr, který dostane tuto částku)nebo nějaká jiná daň. Děkuji za odpověď. Pěkný den.

Celý příspěvek a Odpověd

Daň za garáž a sklep v bytovém domě

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > Daň za garáž a sklep v bytovém domě

Dobrý den, vlastním v bytovém domě byt, garážové stání a sklep. Každá tato jednotka byla vymezena v kupní smlouvě a nebyla tedy automatickou součástí bytu (bylo možné si garážové stání nebo sklep nekoupit). Garážová stání i sklepy jsou součástí stejné nebytové jednotky, na které mají spoluvlastnické podíly všichni majitelé. Rád bych se zeptal, jakým způsobem se za gar. stání a sklep odvádí daň. Na různých místech jsem se dočetl, že za sklep se daň neodvádí, protože jde o příslušenství k bytu, v mém případě je ale sklep součástí mého spoluvlastnického podílu na garážové/sklepní jednotce. Dále bych se rád zeptal, jaké jsou sazby a koeficienty na takovou gáráž/sklep (dům je v Praze). Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

daň z nabytí nem. - druh/družka

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > daň z nabytí nem. - druh/družka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli musím zaplatit daň z nabytí nem.věcí, pokud mi můj partner (nejsme sezdáni, ale prokazatelně bydlíme více jak 1 rok ve společné domácnosti, máme 2 děti) prodá svou polovinu našeho bytu. Pokud bych platit musela, nebylo by lepší, aby mi svojí půlku daroval? Bylo by to v tom případě osvobozené od darovací daně? Moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

daň z darovaného automobilu

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > daň z darovaného automobilu

Dobrý den, synovi chci darovat os. automobil,7 let starý. Je nutné nechat vypracovat odhad jeho ceny? Bude nutné platit darovací daň ,jaká bude její výše, v případě že cena O A je cca 100 000 Kč. děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z nabytí nemovitosti

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, chtěl bych koupit chatu a rád bych se zeptal, jak je to se zaplacením daně z nabytí nemovitosti. Z Vaší odpovědi na dotaz jiného čtenáře jsem se dozvěděl, že v daňovém přiznání je nutno vyčíslit zálohu a uvést údaje nutné k určení směrné hodnoty, jimiž jsou údaje týkající se velikosti, druhu, polohy, účelu, stavu, stáří, vybavení a stavebně technických parametrů nemovité věci. Také jsem se jinde dočetl, že FÚ vychází v tomto případě z nějakých "cenových map" (nejsem si jistý termínem) okolních nemovitostí a výše daně musí odpovídat minimálně 75% ceny obvyklé v této lokalitě. Dá se nějak dopředu zjistit (či stanovit) tato výše daně, kterou bude FÚ vyměřovat? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Kdo platí daň z nemovitosti za rok.2017?

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > Kdo platí daň z nemovitosti za rok.2017?

Prosím o radu, kdo bude platit za letošní rok daň z nemovitosti, když jsme jej nabyli k 1.2.2017. Daň z nabytí (převodu) nemovitosti zaplatí podle kup.smlouvy prodávající, ale výši musíme zajistit my, jako kupující. Je možné použít odhad přiložený ke kupní smlouvě nebo musí být nový? Děkuji předem,LK.

Celý příspěvek a Odpověd

Odhad nemovitosti

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Odhad nemovitosti

Dobrý den, po zemřelém otci mám zdědit byt,garáž a zahradu. Notářka chce po mě udělat odhad nemovitostí. Musí to být, když se již děditská daň neplatí? K čemu je to třeba? Děkuji za odpověď. Kratochvíl Petr

Celý příspěvek a Odpověd

Koupě novostavby

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > Koupě novostavby

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kupujeme novostavbu, v katastru byl pozemek rozdělen na dvě části - zastavěná a pozemek, původní vlastník pozemku je fyzická osoba. Jsme povinni odvést nějakou daň? Je to kompletně osvobozené, i když v katastru je to zanesené jako dvě parcelní čísla? Nemusíme platit DPH za pozemek nebo jinou daň? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

nezaplacena dan

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > nezaplacena dan

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak koupil jsem byt v 6 měsici 2014 a ted mi na FU rekli, že jsem nezaplatil dan u koupi toho bytu. Myslel jsem, že dan z prodeje plati prodavajici je to snad jinak? Děkuji za odpoved.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK