Poradna - Silniční daň

Daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti, zkrátka majetkové daně – víte, že existují, ale nejste se jisti, jestli je musíte platit? Zkuste se zeptat v naší daňové poradně. Pokud se vás daň z nemovitosti nebo ostatní daně spojené s vlastnictvím majetku týkají, jistě oceníte i naši nabídku daňových formulářů a kalkulaček.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

registrace auta na úvěr

dobrý den, nám prosím Vás následující dotaz. Právnická osoba pořídila 18. 12. 2013 osobní automobil na úvěr. K předání auta došlo v prosinci, máme fakturu, úvěrovou smlouvu, v prosinci máme v nákladech nákup PHM, auto bylo zařazeno do obchodního majetku v prosinci 2013. Velký technický průkaz nám zaslala úvěrová společnost až v lednu 2014, tzn. k přepisu došlo až 1/2014. Jak máme podat přiznání k silniční dani? Za 12/2013 nebo až k datu registrace, tj. od 1/2014? děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Silniční daň, náklady na pořízení auta

Dobrý den, jsem OSVČ na vedlejší činnost, auto jsem pořídila v březnu tohoto roku, zatím jsem se k silniční dani nepřihlásila, předpokládám, že zpětně to nejde. Ale pokud bych se přihlásila teď, je možné zahrnou náklady na pořízení auta do nákladů? Děkuji za odpověď. Nik.

Celý příspěvek a Odpověd

Silniční daň

Dobrý den, jsem OSVČ, auto mám pořízené před několika lety na IČO, uplatňují výdaje procentama. Auto NEpouzivam k podnikání. Jsem povinnen platit silniční daň ? Musím podat čestné prohlášení nebo jakým způsobem mužů dokázat že auto nepoužívám k podnikání ? dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Silniční daň

Všechny dotazy

Snížení sazby silniční daně podle stáří auta

Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat, zda mohu jako vedlejší OSVČ uplatňovat snížení sazby silniční daně o 40% (a tu započítat do záloh)v případě, že k podnikání používám auto 4 roky staré. Děkuji za odpověď. Maj.

Dotaz poslal/a: michalmaj, 17. 04. 2012 10:42

Dobrý den. Sazba silniční daně se, podle § 6 odst. 6 zákona o silniční dani, snižuje u MV o 48 % po dobu 36 kalendářních měsíců následujících od data jejich první registrace a o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců (Váš případ). Slevu na dani si může uplatnit provozovatel vozidla, bez ohledu na to, zda je OSVČ hlavní nebo vedlejší. Podstatné je, že auto používáte k podnikání nebo v příme souvislosti s podnikáním.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 20. 04. 2012 10:23

Povinnost k registraci SD

Dobrý den, pracuji jako OSVČ obchodní zprostředkovatel a uplatňuji paušální zdanění u daně z příjmů. Používám své osobní vozidlo na dojiždění do několika kanceláří své i mých kolegů. Vozidlo nemám zapsané v podnikání a nejsem plátcem DPH. Mám povinnost zaregistrovat se k dani silniční a tuto daň platit? Děkuji za odpověď. V.

Dotaz poslal/a: VladislavB, 05. 04. 2012 18:52

Dobrý den. Pokud motorové vozidlo používáte k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním, je předmětem silniční daně a Vy jste jejím poplatníkem. Vzniká Vám povinnost registrace k této dani, a to bez ohledu na skutečnost, zda máte nebo nemáte automobil zařazen do obchodního majetku (zapsaný v podnikání). Domnívám se, že využívání motorového vozidla na cesty do místa výkonu podnikání jsou považovány za jeho užívání v přímé souvislosti s podnikáním.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 07. 04. 2012 13:28

nutnost placení

dobrý den.potřeboval bych poradit, jestli mám povinnost platit silniční daň v případě, že platím daň z příjmu paušálem a auto mám napsané na sebe. k podnikání ho ale používám. V případě že tuto povinnost nemám, můžu zažádat o vrácení zaplacené daně za posledních několik let? snažil jsem se to zjistit, ale každá účetní mi tvrdí něco jiného, tak zatím platím-nerad bych ale platil zbytečně. děkuji za radu, J.Š.

Dotaz poslal/a: stupl, 12. 12. 2010 10:58

Dobrý den. Předmětem daně silniční jsou mimo jiné motorová vozidla registrovaná a používaná v České republice k podnikání. Poplatníkem daně pak je i fyzická osoba, která je provozovatelem vozidla a je zapsána v technickém průkazu. Z Vašeho dotazu vyplývá, že se na Vás výše uvedené skutečnosti vztahují, to znamená, že jste povinen platit silniční daň. Způsob uplatňování výdajů z hlediska daně z příjmů (paušální, či skutečné výdaje) nemá na platbu daně silniční vliv.

Fučík & partneři, s.r.o., Lída Malimánková, 13. 12. 2010 11:38

silniční daň

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká silniční daně. 1. Pokud zaměstnanec bude jezdit svým soukromým automobilem na služební cesty pro firmu, kdo v tomto případě bude platit silniční daň? 2. Pokud bych byl OSVČ – na živnostenský list, jako obchodní zástupce a jezdil bych pro firmu svým automobilem, kdo bude v tomto případě platit silniční daň? 3. Pokud bych se stal poplatníkem silniční daně, budeme mi přiděleno FU DIČ? Děkuji za odpověď. Nashledanou

Dotaz poslal/a: Jan Novák, 01. 07. 2010 01:26

Vážený tazateli, Varianta 1 – Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je pracovněprávní vztah. Zaměstnanec jezdí soukromým autem pro potřeby firmy – silniční daň platí firma. Varianta 2 – Mezi OSVČ a firmou je obchodněprávní vztah . OSVČ jezdí svým autem pro potřeby firmy - silniční daň platí OSVČ. K dani silniční je třeba se u finančního úřadu zaregistrovat. Specielní DIČ pro platbu silniční daně se nepřiděluje, DIČ máte stejné jako pro účely daně z příjmu fyzických osob.

Fučík & partneři, s.r.o., Lída Malimánková, 07. 07. 2010 08:20

Fakturace manželovi

Oba manželé mají ŽL, každý z nich na jinou činnost. Manželka je na RD s 3letým dítětem a pomáhá manželovi s vedením jeho daň. evidence a vyplňuje daňová přiznání. Je možné tyto činnosti manželovi prostě jen vyfakturovat nebo musejí být manželé výhradně spolupracujícími osobami?

Dotaz poslal/a: Sarkade, 05. 02. 2007 14:38

Pokud nemáte rozdělené společné jmění manželů, nelze mezi manželi si vzájemně fakturovat. Můžete být buď spolupracující osobou, nebo může být pro vás využít výhodné společné zdanění manželů

Jana Suchá, 02. 11. 2007 20:54

Silniční daň

Dobrý den, 10.10.07 jsem si koupila nové auto, ale staré ještě mám v podnikání a mám na něj uhrazeny zálohy na silniční daň. Toto auto chci prodat, ale až se najde kupec. Zatím vlastním 2 auta. Mám na druhé auto také zaplatit zálohy na silniční daň, nebo se platí jen na 1. Děkuji EF

Dotaz poslal/a: evaf, 16. 10. 2007 00:50

Silniční daň zaplatíte za každé vozidlo, které máte v podnikání. Výjimkou by bylo, pokud by vozidlo mělo odevzdánu registrační značku v tzv."depozitu" a tudíž nebylo způsobilé k provozu

Jana Suchá, 28. 10. 2007 20:38

snížená daň

dobrý den, chtěli bychom se zeptat zda může manžel uplatňovat sníženou daň na dceru /23 let studentku/ ,která má jiné trvalé bydliště ,poskytujeme ji výživné a která pobírá PND a příspěvek na bydlení jako samostatně žijící zletilé nezaopatřené dítě. děkuji

Dotaz poslal/a: dlinnova, 22. 10. 2007 19:07

Jedním z podmínek pro uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě je společná domácnost, t.j. že se společně uhrazujete náklady , nemusí se přitom jednat o shodný trvalý pobyt dle OP. Daňové zvýhodnění můžete uplatnit

Jana Suchá, 28. 10. 2007 20:26

silniční daň

Dobrý den,letos jsem jako osvč podával daňové přiznání paušálem a bylo mi doporučeno zrušit silniční daň což znamení zjednodušení učetnictví a zbytečné psaní knihy jízd atd. Děkuji Dan

Dotaz poslal/a: dan11, 11. 10. 2007 08:39

Uplatnění výdajů paušálem vám skutečně zjednoduší vedení evidence pro daňové účely. Jen musíte mít na zřeteli, že vás to nezbaví povinnosti respektovat ustanovení jiných daňových zákonů. Máte-li auto v obchodním majetku, silniční daň jste povinnen platit ( i když odpadne prokazování výdajů pomocí knihy jízd). U plátců DPH zůstává povinnost vedení záznamní povinnosti ve smyslu zákona o DPH.

Jana Suchá, 14. 10. 2007 21:33

Odpočet na dítě

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda si může manžel odečíst celých 6000 Kč na dítě, i když byl 1 měsíc nezaměstnaný - syn je ročník 2004. V dokladu o příjmech od zaměstnavatele má uvedeno daňové zvýhodnění Kč 5500.Děkuji

Dotaz poslal/a: PavlinaO, 01. 03. 2007 08:57

Nárok na daňové zvýhodnění na dítě máte v plné výši. Doúčtování daňového zvýhodnění( bonusu) zohlední zaměstnavatel v ročním zúčtování záloh na daň nebo vy v daňovém přiznání, pokud ho budete podávat.

Jana Suchá, 03. 10. 2007 11:25

Daně v Norsku

Dobrý den, potřebovala bych vedet, kolik plati dan zamestnanec v Norsku. A nejen dan, ale i kolik se odvadi na socialnim eventualne zdravotnim pojisteni. Jednalo by se o pracovnika, ktery zde nikdy predtim nepracoval a zadne dalsi financni produkty nevyuziva (zivotni pojisteni, duchodove...). Konkretne by se jednalo o plat ve vysi 2.750 EUR hrubeho...kolik z toho vyjde cisteho??? Diky Kacc

Dotaz poslal/a: Kacc, 08. 11. 2007 10:23

Ve vašem případě doporučuji se obrátit na Ministerstvo Financí ČR ( www.mfcr.cz), které Vám může poskytnout informace o způsobu zdaňování v zahraničí, nebo na příslušný zastupitelský úřad.

Jana Suchá, 11. 09. 2007 21:59

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z vás.
Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Aktuální články

Novinky z Monety: Nejlepší kurzy, konec přepisování SMS a okamžité platby

Novinky z Monety: Nejlepší kurzy, konec přepisování SMS a okamžité platby

Čtvrtá největší banka podle počtu klientů dál vylepšuje svou mobilní aplikaci.

Nahrávání hovorů klientům nepomůže, říká šéf asociace finančních poradců

Nahrávání hovorů klientům nepomůže, říká šéf asociace finančních poradců

Poslance čeká závěrečné hlasování o novele, která pro investiční zprostředkovatele a poradce...více

Důchod ze zlata. Stát zvažuje nové možnosti pro penzijní fondy

Důchod ze zlata. Stát zvažuje nové možnosti pro penzijní fondy

Za možnost investovat třeba do drahých kovů, fondů soukromého kapitálu nebo infrastruktury...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.