Poradna - Právní poradna

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.
  • Vkládání dotazů bylo dočasně pozastaveno.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Dovolená při ukončení pracovního poměru

Budu dávat výpověď z HPP. Mám cca 4 dny dovolené z roku 09, plus na výplatní pásce je již uveden nárok na 25 dnů nové dovolené (2010). Skončí-li pracovní poměr k 30.5. (ať již dohodnou nebo mojí výpovědí), kolik dní budu moci vyčerpat než skončím? děkuji J. Matějka

Celý příspěvek a Odpověd

umístění přijímače TV signálu na bytový dům

Dobrý den. Ráda bych vás požádala o radu jakými pravidli se řídí umístění přijímače na TV signál (Anténa, satelit) na střechu bytového domu. Dům má 7bytových jednotek, které jsou v osobním vlastnictví majitelů. Rádi bychom umístili parabolu na střechu našeho půdního bytu. Ale nejsme si jisti, zda potřebujeme k umístění souhlas všech vlastníků bytů či zda stačí souhlas členů výboru našeho domu. Děkuji za odpověĎ.

Celý příspěvek a Odpověd

exekuce

Vážená poradno.Obracím se na Vás s prosbou o radu.Moje přítelkyně u které bydlím i se svými dětmi se dostala do potíží s exekutory,má nařízenou exekuci.Problém je v tom,že 90% věcí je mých.Chtěl bych se zeptat kdybych si sepsal seznam všech svých věcí včetně dokladů o zaplacení a nechal si to notářsky ověřit,zda i přez to by mohl exekutor tyto moje věci zabavit.Pokud ano existuje nějaký jiný způsob jak o své věci nepřijít?Předem moc děkuji za radu.S pozdravem Zdenek z Prahy

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Právní poradna

Všechny dotazy

OSVČ pod firmou

Právní poradna > Pracovní právo > OSVČ pod firmou

Dobrý den, pracuji delší dobu pro jistou stavební firmu jako OSVČ -převážně kamenictví a zednictví. Přes letní sezonu do zimy převážně v oboru kamenictví. Zatím jsem tady nenašel nikde na internetu nějaké normy týkající se tohoto oboru. Kolik bych měl denně dělat, jak dlouho, odpočinek, kolik si může účtovat popř. jaká může být hodinová sazba u takového oboru v MS kraji? Mám dojem, že už byla porušena celá řada paragrafů a odstavců na této stavební firmě a smlouvě a ještě bude. Na nějaké karanténní období se také nebere ohled. (Chceš práci?Příjdeš nebo půjdeš) To taky asi nebude ten správný přístup. Přitom tento obor a mnoho dalších zanikají a lidí pracovat v tak těžkých podmínkách je pramálo, alespoň u nás. Jako OSVČ hledám cestu odtržení od firmy a nezávislost, ale práce mne baví a chtěl bych jí dodělat. Jedná se ještě o několik let rekonstrukce hradeb pro Ministerstvo kultury a památkářství, muzeum (...) apod. Jen se ptám na nějaký odkaz, řešení, kde se dočtu více o takových problémech. Zatím děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

OSVČ

Právní poradna > Obchodní právo > OSVČ

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji jako OSVČ pro firmu, která požaduje, abych za ni podepisoval (na základě udělené plné moci) jejich smlouvy o dílo.Vzhledem ke statutu OSVČ (kdy OSVČ jedná pouze svým jménem) nevidím tento způsob jako právně správný.Podpisem osoba OSVČ tak přebírá odpovědnost za provedení díla nerozdílně se zhotovitelem a v případě zániku firmy zhotovitele přebírá plnou odpovědnost za případné reklamace. jaký postup by byl správný? Děkuji. Zdraví Jaroslav

Celý příspěvek a Odpověd

pracovník agentury nárok na náhradu mzdy

Právní poradna > Pracovní právo > pracovník agentury nárok na náhradu mzdy

Dobrý den, pracuji v jedné firmě přes pracovní agenturu a vzhledem k situaci, která se momentálně u nás děje mě zajímá, jestli v případě že by se kvůli nákaze koronaviru zavřel podnik, mám také nárok na určitou část mzdy. Nebo zdali nemám nárok dostat ani korunu a tudíž budu bez finančních prostředků. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

pracovník agentury nárok na náhradu mzdy

Právní poradna > Pracovní právo > pracovník agentury nárok na náhradu mzdy

Dobrý den, pracuji v jedné firmě přes pracovní agenturu a vzhledem k situaci, která se momentálně u nás děje mě zajímá, jestli v případě že by se kvůli nákaze koronaviru zavřel podnik, mám také nárok na určitou část mzdy. Nebo zdali nemám nárok dostat ani korunu a tudíž budu bez finančních prostředků. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Přechod na Mzdový výměr

Právní poradna > Pracovní právo > Přechod na Mzdový výměr

Firma kde pracuji se rozhodla předložit zaměstnancům změnu, přejít z pracovní smlouvy na mzdový výměr a s tím navýšit základní mzdu o cca. 8%. Zaměstnanci kteří nepodepíší, zůstanou u svých původních smluv, ovšem bez 8% navýšení. Zajímalo by mě zda firma může navýšení mezd takto podmiňovat přechodem na mzdový výměr. Pokud polovina zaměstnanců podepíše a zbytek ne, tak za stejnou práci bude každý jinak placen. Je to dle zákoníku práce, možné? Může nás vedení takto "tlačit ke zdi" ? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Přesčasy

Právní poradna > Pracovní právo > Přesčasy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat měsíc únor je již uzavřený a odpracovaný. Ale dnes nám manažer nejmenované prodejny oznamit že kvůli nynější situaci musí snížit naklady tudíž nám neproplatí přesčasové hodiny za měsíc únor, ale dají nam to v dalších měsících do náhradního volna. Lze to? Když už mame měsíc odpracovaný? Předem děkuji za odpověď Havlíčková

Celý příspěvek a Odpověd

mzda

Právní poradna > Pracovní právo > mzda

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně navýšení mezd v tomto roce a plošném navýšení, které činí 1500,-kč. Např. pokud je platový tarif v základní tabulce podle nového navýšení dejme tomu 5.třída/6 stupeň,což činí 17380,-, tak k tomuto se ještě připočte ono plošné navýšení 1500,-kč? Jak tomu mám rozumět? Týká se toto navýšení také zaručených mezd? Pracuji v příspěvkové organizaci,zřízenou krajem v oboru kuchařka. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Periodické prohlidky

Právní poradna > Pracovní právo > Periodické prohlidky

Dobrý den, jak často musím absolvovat periodickou lékařskou prohlídku? Pracuji jako vychovatelka i na noční směny, Děkuji, Dibitanzlová

Celý příspěvek a Odpověd

Finanční kompenzace

Právní poradna > Pracovní právo > Finanční kompenzace

Dobrý den, můžete prosím nestraně posoudit následující větu z dohody o rozvázání pracovního poměru? Cituji „Obě strany se dohodly na finanční kompenzaci ve výši xxx,- Kč, která bude zaplacena do konkrétního dne na účet zaměstnance, na který je zaměstnanci vyplacena mzda.“ Zaměstnavatel tvrdí, že se jedná o "hrubou" mzdu, což mě překvapilo, když se tam píše, že konkrétní částka bude vyplacena na účet, ale ona nebude (bude ponížena o odvody). Jak to vnímáte vy? Jedná se o součást "čisté", anebo "hrubé" mzdy? Předem děkuji za názor.

Celý příspěvek a Odpověd

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Právní poradna > Pracovní právo > Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Prosím Vás touto cestou o info, jakým způsobem bude postupovat ÚP při výpočtu podpory v nezaměstnanosti ve vazbě na splnění podmínky 12 měsíců důchodového pojištění, které v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností Popis konkrétní situace : Od 2003 do 31.10.2018 – OSVČ od 01.11.2018 do 13.01.2019 – úřad práce – uchazeč o zaměstnání od 14.01.2019 do 03.07.2019 zaměstnanec od 14.6.2019 do 31.05.2020 (bude ukončena) PN Předpokládám přihlášení do evidence UP jako uchazeč o zaměstnání 01.06.2020. V posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání jsem získala 12 měsíců důchodového pojištění takto: Rozhodné období 2 let je od 01.06.2018 do 31.05.2020 6,7,8,9,10/2018 jako OSVČ 1,2,3,4,5,6,7/2019 jako zaměstnanec v 01/2019 došlo k souběhu náhradní doby od 01.01.2019 do 13.01.2019 jako uchazeč a od 14.01.2019 do 31.01.2019 jako zaměstnanec – vznikl vyměřovací základ pro pojistné v 07/2019 došlo k souběhu náhradní doby nemoc a zároveň v důsledku proplacení přesčasu za 2Q/2019 k vyměřovacímu základu pro pojistné ELDZ, který vystavil poslední zaměstnavatel nevyloučil (křížkem) ani 1 ani 7 měsíc, neboť v každém z nich byly dosaženy příjmy započitatelné do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného podle mého názoru má přednost doba důchodového pojištění v případě, že se kryje s náhradní dobou (nemoc a UP) je-li tomu tak, UP nebude pro účely nároku potřebovat použít náhradní dobu, protože 12 měsíců ve 2 letech bude splněno i bez jejího využití, bude tedy pro výpočet podpory vycházet z průměrného netto výdělku za 2Q/2019 u zaměstnavatele, v opačném případě by se podpora počítala z průměrné mzdy v národním hospodářství.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Aktuální články

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Kdo nedosáhl na mateřskou nebo ji má nízkou, může od července čerpat rodičovskou rychleji....více

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení...více

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky,...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.