Poradna - Daně

Z daňového systému České republiky se leckdy opotí i zkušený daňový poradce. Laik se v daních těžko vyzná, přesto je musí platit. Proto Peníze.cz pravidelně plní sekci daně množstvím článků, které pomáhají s orientací v daňové problematice, navrch přidáváme daňové formuláře a kalkulačky. Ale co když máte specifický problém a odpověď jste v článcích nenašli? Nevadí, kde nestačí redaktor, pomůže odborník z daňové poradny.
  • Vkládání dotazů bylo dočasně pozastaveno.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Daňové přiznání

Dobrý den, vrátila jsem se po 3 letech z Velké Británie. Chtěla bych se zeptat jestli byla potřeba si za každý rok podávat daňové přiznání, aby se mi to počítalo jako odpracované roky do důchodu? Naposled jsem si daňové přiznání podávala za rok 2014 z ČR a nulové z UK jelikož jsem tento rok pracovala v ČR i v UK. Od roku 2015 jsem žádné příjmy z ČR neměla, jen z UK. V případě, že je potřeba daňové přiznání za každý rok, jde si toto přiznání podat zpětně na základě dokumentu U1 ? A jde to potom započítat do důchodu? Z každé výplaty se mi ztrhával příspěvek na důchod. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

2 nebo 1 Daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2017 jsem pracoval jak na DPP, tak na HPP a od října na smlouvu o uměleckém díle - natáčení reportáží (tu bych měl nejspíše danit) Navíc jsem zároveň od prosince 2017 registrovaný jako OSVČ (za rok 2018 bez příjmů). Chtěl bych se zeptat jestli mám podávat 2 daňové přiznání (za OSVČ i za smlouvu o um. díle) nebo zdali obě činnosti mají být na 1 daňovém přiznání. Za případnou odpověď mockrát děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

2 zamestnani a OSVC

Dobry den, v minulem roce jsem postupne vystridal dve hlavni zamestnani a zaroven podnikal jako OSVC. Me trzby z podnikani nepresahly 6000 a vydaje byly ve vysi trzeb. Je treba vykazovat tuto podnikatelskou cinnost v Danovem priznani nebo staci jen uvest prijmy od zamestnavatelu? Diky!

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daně

Všechny dotazy

dodatečné danové přiznání

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > dodatečné danové přiznání

Jsem OSVC vedlejší. Před 10 lety jsem koupila družstevní byt.V daňovém přiznání v par. 9 vykazuji příjmy a skutečné náklady t.zn. zrychlené odpisy a nepatrné náklady na opravy. Ted mi známý řekl, že mohu uplatnovat maximálně 30% z příjmu. Co je správné_? Pokud je správné uplatňovat 30% výdajů z příjmu mám nedoplatek na dani z příjmu. Musím udělat dodatečné daňové přiznání? Za jakou dobu?Tam uvedu pouze rozdíl v nákladech? Jakou dobu má FÚ zpětně na kontrolu dokladů?? Vypočtu 15% daň a hned zaplatím? A co penále? Lze požádat o prominutí? Znamená to,že dod.daň přiznáním si říkám o kontrolu z FÚ? Velmi moc vam děkuji za zodpovězení mých otázek.Děkuji anna35

Celý příspěvek a Odpověd

Část roku práce v zahraničí

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > Část roku práce v zahraničí

Dobrý den, můj dotaz je rozsáhlejší. Pro úplnost napíši konkrétní situaci. 1.1.-14.4. 2019 jsem byla zaměstnaná, 15.4.-4.5. registrace na ÚP, 5.5.-31.10 práce v Řecku za minimální mzdu a od 1.11.-do 31.12. 2019 nezaměstnaná, bez registrace na ÚP, samoplátce ZP. Dotazy zní: - musím si dělat daňové přiznání nebo mi může udělat mzdová účetní zúčtování daní - jak je to s prací v zahraničí, kde jsme měli nulové zdanění v souvislosti s minimální mzdou, v ČR se něco danit bude, budeme muset něco doplácet - jakým způsobem vyplnit daňové přiznání, pokud bude potřeba ho vyplnit, jaké dokumenty potřebuju - dostanu případně zpět peníze za nárok na slevu poplatníky za období, kdy jsem nebyla zaměstnaná a jak je to za období práce v Řecku Moc děkuji za odpovědi

Celý příspěvek a Odpověd

příjem z prodeje bytu

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > příjem z prodeje bytu

Dobrý den,v roce 2019 jsem darem v přímé linii dostala byt.Ten jsem ještě ten rok prodala,rozdíl dle znaleckého posudku v době daru a pak prodeje činil 100tis.kč jako příjem dle par.10.Provize realitce byla 27tis.kč.Musím podat DAP - ale jaké částky uvádím Příloha č.2 ,od.2?- příjmy 100tis. a výdaje 27tis.?Jaké doklady musím k tomu doložit?děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Daň z daru

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > Daň z daru

Sestra obdržela darem 1/3 nemovitosti, na které sama vlastní 2/3. Má daňovou povinost daně z příjmu? Jak lze stanovit její případný základ, pouze odhadem, směrnou hodnotou nebo si může základ určit sama. Předem děkuji, budu rád i za případný tel. kontakt. Duspiva

Celý příspěvek a Odpověd

Podání přiznání

Daně > Majetkové daně > Daň z nemovitosti > Podání přiznání

Koupil jsem pozemky, na katastr bylo vloženo 23.12.2019. Zapsán jako vlastník jsem byl 17.1.2020. Kdy musím podat daňové přiznání k dani z nemovitosti?

Celý příspěvek a Odpověd

Smlouva o díle

Daně > Daně z příjmů > Studenti a daně > Smlouva o díle

Dobrý den, pracuji jako elév v novinách a mám podepsanou smlouvu o díle, pobírám autorský honorář 140/hod. Můj měsíční plat není vyšší než 10 tisíc. Mohu podepsat růžový papír (jsem student)? A jak s v tom případě změní částka, kterou budu odvádět na daních? Díky H.

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy u nemovitosti - pronájem

Daně > Daně z příjmů > Odpisy > Odpisy u nemovitosti - pronájem

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2019 jsem začala pronajímat svůj byt v panelovém domě, který jsem zakoupila v roce 2006. Jestli jsem správně pochopila, tak ho budu muset nechat ocenit, protože odpisy uplatnuji až po pěti letech od pořízení nemovitosti. Je to tak? Dále se chci zeptat, zda ten byt mohu vlastně vůbec odepisovat, protože ten panelový dům byl postaven v roce 1980, což je nyný 40 let. Celý panelový dům byl tedy rekonstruován v roce 2005, ale nejsem si jistá, jestli nárok na odpisy vůbec ještě mám..... děkuji! Sona

Celý příspěvek a Odpověd

podání daně z příjmu

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > podání daně z příjmu

Dobrý den, v roce 2019 jsem pracovala od 1.1.2019 do 31.10.2019. Poté jsem v evidenci na ÚP. Podávám daňové přiznání já nebo je to v kompetenci pracovního úřadu? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

darování nemovitosti a daň z nemovitostí

Daně > Majetkové daně > Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí > darování nemovitosti a daň z nemovitostí

Dobrý den, v roce 2019 mi maminka darovací daní převedla nemovitosti:chatu s pozemkem. Musím podat do konce ledna daňové přiznání k dani z nemovitostí? Vznikla mi darem nějaká další daňová nebo jiná povinnost? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

DIČ

Daně > Daně z příjmů > Daň z příjmů fyzických osob > DIČ

Dobrý den, mám administrativní dotaz. Rád bych uzavřel obchod a následně přijal určitou částku (cca 140 000 Kč), ale nemám aktivovaný ŽL. K podpisu smlouvy je však potřeba DIČ. Je pro mě možné přijmout tuto částku - samozřejmě ji následně zdanit - aniž bych měl aktivovaný ŽL? ŽL mám momentálně pozastaven, neprovozuji žádné podnikání. Bylo by případně řešení ŽL obnovit pouze pro účel podepsání smlouvy, přijetí peněz, a pak jej zas deaktivovat? Je to hodně krkolomné a snad i absurdní řešení, ale nevyznám se v tom a nenapadá mě, co dělat. Budu vám moc vděčný za jakýkoli návod. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z vás.
Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Aktuální články

Boj o přežití. Koronakrize očima podnikatelů

Boj o přežití. Koronakrize očima podnikatelů

Jak pandemie koronaviru zasáhla české podnikatele? Jsou vládní opatření přiměřená, nebo...více

K okamžitým platbám se připojí Equa bank

K okamžitým platbám se připojí Equa bank

Okamžité platby zatím umí devět bank. Letos se přidají další.

Rodiny v autě můžou sundat roušky, rozhodla vláda

Rodiny v autě můžou sundat roušky, rozhodla vláda

Rodiny, respektive členové jedné domácnosti, už nebudou muset nasazovat roušky při společné...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.