Poradna - Dluhopisy

Dluhopisy jsou jedna z možností, jak investovat do cenných papírů. Vlastníte státní dluhopisy nebo se chcete stát věřitelem některého z podniků, a nemáte jasno? Zeptejte se expertů v naší specializované poradně. Vynechat byste neměli ani články, kterými pravidelně plníme sekci dluhopisy.

Poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Garantovaný výnos dluhopisů a fondů 5-6 % p.a.

Dobrý den, v posledních dnech se mi množí nabídky garantovaného výnosů 5% p.a. v akciovém fondu fix penez na 5 let a garantovanými dluhopisy s úrokem 6% p.a. Zdá se mi to při stávajících sazbách dluhopisů dost vysoko.O akciovém fondu který nemůže vývoj předvídat taktéž. Mohu se zeptat o jaké produkty se může jednat,bohužel název společností ani produktů neznám...? Děkuji

Dotaz poslal/a: deviatio, 10. 11. 2014 15:29

Dobrý den, každá garance je jen tak dobrá, jak silný je ten, kdo ji poskytuje. Kdokoliv vám může "garantovat" libovolně vysoký výnos a pak zkrachovat. Vždy záleží na tom, jestli nabízený úrok kompenzuje riziko. U mnohých emisí ano, u některých ne. Některé firmy vyloženě zneužívají toho, že v době nízkých úrokových sazeb investoři nakoupí i nelikvidní a vysoce rizikový odpad, jen když tam je na první pohled atraktivní úrok. Do které škatulky příslušný dluhopis spadá jako drobný investor většinou vtěžko posoudíte. Přinejmenším tedy do jednoho dluhopisu dávejte jen tak velkou část portfolia, aby vás neúspěch výrazně nebolel. Nebo rovnou využijte diverzifikované fondy firemních dluhopisů. Z první části otázky není jasné, o jaký produkt jde. Může to být nějaký zajištěný fond s výnosem (negarantovaným) navázaným na akcie. Nebo to může být něco úplně jiného, bez upřesnění otázky těžko říct. Pokud vám ale někdo slibuje z akcií zaručený či bezrizikový výnos, buď nezná základy financí, nebo se vás pokouší napálit.

Aleš Tůma, 14. 11. 2014 00:30

FED americké dluhopisy a co z toho vyplývá?

Dobrý den, právě jsem četl článek v ekonomické rubrice deníku E15 o politice FEDu a USA dluhopisů. Bohužel jak už to bývá,je zcela zmatený a protiřečí si.V jedné větě píše o zrychlování tempa nákupu amerických dluhopisů FEDem a v další o snížení tempa nákupu dluhopisů o XY miliard dolarů. Chtěl bych se proto zeptat jak se věc ve skutečnosti má, jaké je oficiální stanovisko a hlavně co z toho vyplývá pro investory ?!? děkuji. Tomáš K.

Dotaz poslal/a: deviatio, 10. 07. 2014 16:00

Dobrý den, asi to byl skutečně nějaký šotek, FED nákupy dluhopisů v rámci svého "QE" skutečně omezuje a nejsem si vědom toho, že by to někdo z jeho představitelů chtěl měnit. Co z toho plyne pro investory, to se všichni ptají už víc než rok. Tehdy Ben Bernanke utrousil poznámku o ukončování QE a investoři zpanikařili, asi protože si řekli "konec stimulačních opatření = konec růstu akcií". Pak převládl argument, že konec QE nejspíš znamená, že Fed je optimistický ohledně vývoje ekonomiky, takže je to vlastně dobrá zpráva. Takže se trhy vrátily k růstu. QE je rozhodně hodně nestandardní politika a kdyby s ním Fed nepřestal, riskoval by nejspíš závažné vedlejší účinky. Každopádně v arzenálu toho má víc, například stále drží rekordně nízké úrokové sazby. Což má také různé vedlejší efekty, kromě podpory pro ceny akcií i mnohé méně příjemné - ani nízké sazby nejde držet do nekonečna, protože to pak na trzích začne jaksi "probublávat". Takže až zas někdo utrousí poznámku o růstu sazeb, kolo paniky a následného uklidnění se nejspíš rozjede znovu...

Aleš Tůma, 24. 07. 2014 21:32

Výnos?!

Zdravím, rodiče měli peníze na termínovaném vkladu a ihned při výběru z něj je v bance přesvědčili k investici do dluhopisů. 800 000 do fondu KB Dluhopisy Plus. Moc dlouho tam peníze nejsou (odhaduji tak dva měsíce) a v přehledu v internetovém bankovnictví je ztráta cca 25 tis. Doporučena jim byla doba 2,5 roku. Je to normální? Je vůbec rozumné investovat tolik do dluhopisů? Není možné o všechny peníze přijít? Podle článků na internetu mi přijde, že spíš rodiče přesvědčili k něčemu, co pro ně bude dosti nevýhodné. Máchali ale loňskými výnosy a prognózami... Děkuji za rady.

Dotaz poslal/a: Tiffi, 24. 06. 2013 13:02

Dobrý den, neznám podobnosti případu, ale obecně by každý pracovník banky či finanční poradce klienta upozornit, že minulé výnosy nevypovídají o budoucích výnosech. To se zde ukázalo. V první řadě Vás ale musím trochu uklidnit. Je prakticky vyloučeno, že by rodiče přišli o celou investici. Největší podíl v portfoliu fondu mají české státní dluhopisy. U těch se skutečně není důvod obávat se v nejbližších letech nesplácení. S cílem zvýšit výnosy jsou zde i dluhopisy rizikovějších zemí a firem, fond je každopádně hodně diverzifikovaný a žádný emitent netvoří příliš velké procento portfolia. Pokles v posledních týdnech je reakcí na komentáře americké centrální banky o ukončení tzv. kvantitativního uvolňování. V různé míře klesaly téměř všechny dluhopisové trhy a tedy i fondy. Dotaz jste pokládal minulý týden, od té doby fond o pár desetin procenta stoupl. Podobné výkyvy v posledních letech zaznamenal několikrát, z tohoto pohledu to tedy normální kolísání je a prodávat jen kvůli tomu by bylo unáhlené. Jestli ale pokles fond opět vyrovná, nebo jde o začátek nového trendu, to je doslova milionová otázka. Názorů, že tentokrát už jde o změnu trendu a dluhopisy před sebou mají "medvědí trh", ale přibývá. Fond má relativně nízké úrokové riziko, na tříletém horizontu by neměl být nijak výrazně hlouběji v mínusu. Určité vodítko pro rozhodnutí, jestli držet nebo prodat, je údaj o průměrném výnosu do splatnosti portfolia. Interpretace tohoto čísla je složitější, ale aspoň napoví, jestli potenciál fondu odpovídá rizikům. V měsíční zprávě bohužel fond neuvádí úplně aktuální číslo a není jasné, jestli je před odečtením ročního správního poplatku fondu nebo nikoliv (což je docela rozdíl). Doporučuji tedy zeptat se v bance.

Aleš Tůma, 03. 07. 2013 17:30

Dluhopis SAB 5,1/15

Dobrý den, dostala se ke mně nabídka na nákup dvouletého dluhopisu společnosti SAB (Správa Aktiv a Bankovní poradenství a.s.) s výnosem 5,1% p.a., ISIN CZ0003703977. Máte o nich nějaké informace? V. Šlajch

Dotaz poslal/a: slajch, 29. 04. 2013 12:02

Nepodařilo se mi na internetu dohledat prospekt emise, před investicí byste si ho každopádně měl vyžádat a prostudovat. Finanční analýzu asi provádět nebudete, ale i letmý pohled na popis situace firmy, použití prostředků získaných emisí a výčet rizik může být užitečný. V každém případě je potřeba diverzifikovat, tedy nesvěřovat jednomu emitentovi významné procento svého majetku. To platí v podstatě bez ohledu na kvality firmy. Pro ilustraci, běžné podílové fondy mohou ze zákona do jednoho dluhopisu investovat 5 %, ve výjimečných případech max. 10 % portfolia. Je to z dobrého důvodu.

Aleš Tůma, 03. 07. 2013 16:15

C.C.leasing

Dobrý den, výše uvedená firma nabízí dluhopisy se zhodnocením 6 % ročně vázané na 5 let. Jaké je asi riziko investice? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Jarajara, 28. 05. 2013 15:14

Dobrý den, riziko je stejné jako u jiných dluhopisů, zkrátka že emitent nebude schopen splácet. V tomto případě podle mého názoru nabízená úroková sazba riziko zdaleka nekompenzuje. K posouzení rizikovosti investice jsou klíčové informace o hospodaření firmy, v obchodním rejstříku ale nejsou k nalezení - v době psaní této odpovědi je tam jen účetní závěrka jen za rok 2011, kdy byla firma založena. Informace o hospodaření neobsahují ani zjednodušené emisní podmínky dluhopisů. Firma se zabývá poskytováním nebankovních půjček, a to ne jen tak ledasjakých, ale mj. rychlých on-line půjček s úžasným RPSN ve výši 3752 až 23236% (půjčíte si 2000, za 14 dní vrátíte 2540 Kč). Eufemisticky řečeno, tento typ podnikání nebudí důvěru. Tedy rekapitulace: jde o malou společnost bez historie, v rizikovém oboru, objem emise je poměrně velký v porovnání k základnímu kapitálu firmy, emisní podmínky jsou poměrně skoupé na informace a závazky z dluhopisů nejsou kryty žádným zajištěním. Srovnatelný nebo dokonce vyšší výnos do splatnosti nabízejí i fondy zaměřené na rizikové (high-yield) dluhopisy. Ty jsou ovšem diverzifikované mezi desítky, někdy i stovky firem a krach jednoho emitenta tedy má zanedbatelný dopad na hodnotu investice. Výběr dluhopisů navíc provádí profesionálové. Takové fondy se mírou svojí kolísavosti blíží akciím. V případě dluhopisu C.C. Leasing kolísání nevidíte, protože neexistuje tržní cena - jenže to zdaleka neznamená, že to není riziková investice. Právě naopak.

Aleš Tůma, 21. 06. 2013 11:02

Stránka 3/3

3

Následující

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

Máte exekuci, zaplaťte. Dejte si pozor na podvodné SMS

Máte exekuci, zaplaťte. Dejte si pozor na podvodné SMS

Exekutorská komora varuje před SMS zprávami, přes které se podvodníci z lidí snaží dostat...více

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners....více

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

Ode dneška (občas) běží systém pro příjem a vyřizování žádostí o jednorázový příspěvek...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.