Poradna - Dluhopisy

Dluhopisy jsou jedna z možností, jak investovat do cenných papírů. Vlastníte státní dluhopisy nebo se chcete stát věřitelem některého z podniků, a nemáte jasno? Zeptejte se expertů v naší specializované poradně. Vynechat byste neměli ani články, kterými pravidelně plníme sekci dluhopisy.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Dluhopisy s pevným úrokem 7%

Dobrý den, byly mi nabídnuty dluhopisy investiční skupiny DRFG se 7% pevným úrokem na 5 let. Cena jednoho je 50 tis. Kč. V bilanční zprávě za 1.pol roku 2015 má napsány hodnoty(v mil.Kč) Aktiva 1 531, výnosy 230, vlastní kapitál 558. Když jsem se ptal na rizikovost, bylo mi řečeno,že se nemam obávat. Pokud by došlo na nejhorší, mají dost velký majetek na vyplacení mé investice. Příliš se v tomto nevyznám, proto by mě zajímal Váš názor. Děkuji

Dotaz poslal/a: janjan, 23. 10. 2015 00:42

Dobrý den, tohle je poměrně typický argument při prodeji podobných dluhopisů. "Nebojte se, peněz máme dost". Jenže to platí teď – za 5 let při splatnosti může být situace docela jiná. Firma se například může zadlužit dalšími emisemi nad únosnou mez, může se jí přestat dařit v podnikání atd. Větší firmy mají poměrně často v emisních podmínkách dluhopisů ustanovení bránící dalšímu zadlužení, prodejům aktiv a podobně, v případě listinných dluhopisů malých firem jsou takové ochranné prvky pro investory vzácností. Neřeknu vám, jaké je riziko bankrotu této konkrétní společnosti. To se dá odhadovat jedině po důkladné analýze jejího hospodaření. Samotný poměr vlastního a cizího kapitálu ještě tak moc neříká, byť v tomhle případě už jde o poměrně agresivní hodnotu. Každopádně už z nabízené výnosové sazby je zjevné, že jde o poměrně rizikovou investici. Jako alternativa se dají použít fondy rizikových dluhopisů, které jsou diverzifikované mezi desítky firem a jejichž manažeři mají mnohem lepší šanci posoudit, jestli je nějaká firma zdravá (a nedat se přitom opít rohlíkem). Výnosový potenciál takového fondu je sice o něco nižší, ale to je právě vyváženo nižším rizikem.

Aleš Tůma, 16. 11. 2015 17:24

Tříleté dluhopisy firmy ENREI s.r.o.

Dobrý den, v MF Dnes byl inzerát firmy ENREI s.r.o. Teplice na prodej tříletých dluhopisů s ročním úrokem 7,2 %, mají telefon 739800100. Zdá se mně to lákavé, ale jsem v tomto naprostý amatér, tak se trochu bojím rozhodnout. Budu vděčný za radu. Děkuji! Vlček Václav

Dotaz poslal/a: wlkwlk, 13. 10. 2015 08:57

Dobrý den, už z nabízené úrokové sazby je zjevné, že jde o investici se zvýšenou mírou rizika. Ke cti firmě slouží to, že na webu zveřejnila podrobný byznysplán. Nemám bohužel kapacitu ho detailně posuzovat, ale obecně může být schopnost splácet ohrožena např. v případě zpoždění projektu. Ten má navíc být financován z drtivé většiny dluhem, což také zvyšuje riziko pro vás coby investora. Suma sumárum: nic proti rizikovým dluhopisům, ale investujte do nich jen tolik, aby vás to v případě problémů výrazně nebolelo. Pokud chcete svoje investiční cíle a potřeby probrat s kvalifikovaným poradcem, ozvěte se znovu do této poradny a já kontakt na vás předám kolegům ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 20. 10. 2015 16:11

Názor na investici

Dobrý den,ozvala se mi JT Banka s možností nákupu dluhopisů EPH 4.2/2018 CZK,nejmenší vklad je 100 000 kč z dobou splatnosti v září 2018 a úrokem 4.2 procent p.a Nemám z dluhopisi zkušenosti a tak bych byl vděčen za každý Váš názor na tuhle investici Děkuji

Dotaz poslal/a: flekarna, 10. 10. 2015 09:31

Odpověď na stejný dotaz jiného tazatele najdete v této rubrice hned pod vámi. To, že nemáte zkušenosti s investováním, nemusí ničemu vadit, jen do dluhopisu nedávejte příliš velké procento vašich úspor. Pokud byste měl zájem probrat svoje finanční plány a cíle s kvalifikovaným investičním poradcem, ozvěte se znovu do této poradny a předám kontakt na vás někomu ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 20. 10. 2015 15:19

Dluhopis EPH

Jsem spíše konzervativnější investor. Domníváte se, že by pro mě byl vhodný nákup dluhopisu J and T banky - tříletý dluhopis společnosti EPH Financing CZ, a. s., s pevným výnosem 4,2 % p. a. vypláceným pololetně? Nemá na sebe nabalené nějaké příliš vysoké poplatky? Za radu předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Novotna50, 05. 10. 2015 11:36

Dobrý den, pokud je mi známo, poplatek za nákup dluhopisu by měl být 0,15% objemu, minimálně ale 2000 Kč. Podstatnější než výše poplatku je vhodnost dluhopisu pro vaše potřeby. Asi bych ho neoznačil jako konzervativní investici, vzhledem k odvětví emitenta a poměrně velkorysé úrovni zadlužení. Rozhodně je mnohem (mnohem) kvalitnější než dluhopisy různých neznámých neprůhledných firmiček, které lákají jen na vysoké úroky. Ale i tak bych do dluhopisu nedával příliš velké procento vašeho portfolia. Co je "příliš velké" záleží na vaší toleranci k riziku a na účelu peněz.

Aleš Tůma, 20. 10. 2015 15:17

Dluhopisové fondy PIONEER

Dobrý den, doporučujete investovat do PIONEER EURO STRATEGIC BOND (EUR) a STRATEGIC INCOME (CZK)? Jednalo by se o investici cca 1 mil. CZK. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: vladimir_h, 28. 07. 2015 11:46

Dobrý den, obecně oba fondy považuji ve svojí kategorii za kvalitní. Strategic Bond má v zájmu vyšších výnosů rizikovější dluhopisy. Zároveň aktivně řídí úrokové riziko a díky nízké citlivosti na růst sazeb se mu i letos na jaře, kdy dluhopisy procházely drobnou korekcí, dařilo poměrně dobře. Strategic Income má naopak v průměru bezpečnější dluhopisy, ale dlouhodobější portfolio, tj. vyšší riziko v případě růstu úrokových sazeb. Dovedu si k němu představit i alternativy s lepším poměrem výnos:riziko. Mimochodem první fond uvádíte v euru, má ale i korunově zajištěnou verzi. Pokud jste korunový investor, nevidím důvod ho kupovat v euru. Vhodnost každého fondu samozřejmě záleží na tom, na co a za jak dlouho hodláte peníze použít a jak velká část vašeho portfolia to je. Máte-li zájem o schůzku s investičním poradcem, napište kontakt opět do této poradny a najdeme někoho šikovného ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 29. 07. 2015 16:04

Investice do stříbra

Dobrý den,je mi nabízeno ,v souvislosti s aktuální cenou stříbra,abych investoval větší částku do této komodity a to přes firmu Auvesta...podle nich a světových finančních analytiků se prý dá očekávat nárůst do konce roku snad až o 40%...tedy na nějakých 23 USD za unci...To se mi zdá poněkud přitažené za vlasy,proto,bych chtěl požádat o kvalifikovaný názor nezávislého investičního profíka.Také mne varují před investicemi do akcií s poukazem na pád čínské burzy o 30%,a také v souvislosti s pádem Řecka a bank na Kypru,mne důrazně varují před nákupem bankovních produktů,nebo dluhopisů... Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: ladislavladislav, 09. 07. 2015 21:56

Dobrý den, pokud vám někdo tvrdí, že stříbro stoupne o 40 %, zeptejte se ho, jak to ví tak jistě. A když to ví tak jistě, jestli už v souladu s tím investoval všechny svoje úspory a vzal si na investici ještě úvěr. Pád dolaru a raketový růst drahých kovů už někteří investiční "guruové" předpovídají dlouho, ale zatím jim to tak úplně nevychází. Prodejci drahých kovů obecně rádi straší "krachem všeho", ale nevidím důvod, proč byste neměl mít peníze v bance v ČR, která je od problémů Řecka odizolovaná. Investice do dluhopisů jsou problematické, ale tam je důvod spíš v nízkých úrokových sazbách – není úplně jednoduché najít dobrý poměr výnosů a rizik. Co se týče akcií, nikdo soudný vám neporadí dát 100 % portfolia do Číny. Tamní turbulence mohou mít vliv i na západní trhy, ale je to spíš krátkodobá nervozita. Jestli čínští farmáři spekulovali s celoživotními úsporami na místní akcie, to nemá zas tak velký vliv na sílu evropských a amerických nadnárodních firem. Nechci samozřejmě zlehčovat rizika, ale na laciné strašení určitě nedejte. Pokud byste měl zájem o schůzku se seriózním finančním poradcem, napište do formuláře v této poradně svůj kontakt a najdeme vám někoho ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 29. 07. 2015 15:43

Nejlepsi zhodnoceni 2 millionu

Dobry den, mam na investice k dispozici 2 milliony korun. Hledam nejlepsi zpusob zhodnoceni teto castky, kdyz vim, ze penize nebudu v blizke budoucnosti potrebovat. Jelikoz jsem zacatecnik, nerad bych se vystavoval velikemu riziku. Diky za odpoved

Dotaz poslal/a: jakeng, 07. 05. 2015 15:23

Dobrý den, neexistuje jeden nejlepší způsob, jak peníze uložit, existují desítky různých možností. Nejvhodnější struktura portfolia závisí především na tom, na jak dlouho jste ochotný peníze postrádat, na co je nakonec nejspíš použijete, dále na vašem dalším majetku a závazcích, věku atd. Všechny tyto parametry by měl posoudit kvalifikovaný investiční poradce. Pokud byste měl zájem o kontakt, ozvěte se prosím znovu do této poradny a já vás předám nějakému šikovnému kolegovi ve vašem regionu. (Dodatečně koukám, že dotaz byl položen v kategorii dluhopisy - proto dodávám, že pro konzervativní investory není situace jednoduchá, sazby jsou velice nízko. Rozhodně bych vás varoval před různými nabídkami "garantovaného" 6-7% zhodnocení na dluhopisech různých menších firem. Každá "garance" je jen tak dobrá, jak finančně silný je ten, kdo ji slibuje. Správný mix bezpečí a rizika vám právě pomůže najít poradce.)

Aleš Tůma, 02. 06. 2015 14:02

Arca Acquisition Capital

Dobrý den, jsem konzervativní střadatel. Byla mi nabídnuta možnost koupit dluhopisy společnosti Arca Acquisition Capital a.s. s 5% p.a. na 3 roky. Je to rozumná investice? Nemám s tím zkušenosti.

Dotaz poslal/a: Marriet, 17. 03. 2015 14:06

Nejsem ratingová agentura, takže vám nemohu napsat "pravděpodobnost bankrotu tohoto emitenta je zhruba X %", ale obecnější komentář. Jako konzervativní investice v tradičním smyslu slova se tento typ dluhopisů nedá označit. Český stát si na tři roky půjčuje prakticky zadarmo, je tedy zjevné, že sazba 5 % už je spojena s poněkud vyšším rizikem. Obecně vždycky radím, že by investor neměl do žádného jednotlivého dluhopisu dávat tolik, aby ho to v případě problémů emitenta nějak výrazně bolelo. Záleží jak velkou část majetku chcete do dluhopisu investovat, jaký je účel této investice a na dalších parametrech. Existují i alternativy v podobě fondů, které jsou diverzifikované mezi mnoho firem, které za vás navíc vybírá portfolio manažer, takže můžete klidněji spát. Fondy jsou navíc likvidní, kdežto dluhopis byste v případě potřeby poměrně těžko prodávala. Pokud byste potřeboval podrobnější radu s nastavením portfolia od kvalifikovaného investičního poradce, můžete znovu napsat do této poradny kontakt a já ho předám někomu ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 30. 03. 2015 12:38

Dluhopisy

Dobrý den Chci se zeptat jaká rizika jsou spojena s investicí do osmiletého dluhopisu GEEN od společnosti Geen General Energy.Dále se chci zeptat na srovnání nemovitostního fondu Realita od investiční společnosti WMS s ostatními českýmí nemovitostními fondy.

Dotaz poslal/a: dluhopisi, 05. 01. 2015 17:34

Dobrý den, ohledně dluhopisů společnosti GEEN jsem odepisoval tazateli v této rubrice hned před Vámi. V kostce: je otázka, jestli nabízený úrok kompenzuje riziko a nízkou likviditu. Obecně byste do podobných dluhopisů neměl/a investovat tolik, aby vás to v případě bankrotu emitenta výrazně bolelo. Co se týče srovnání nemovitostních fondů určených pro drobné investory, těch je na trhu celkem málo, v podstatě jediný velký je REICO ze skupiny ČS. Zatímco REICO kupuje hlavně větší objekty v Praze, WMS má menší nemovitosti (včetně rodinných domků) v různých regionech. Nejsou to nemovitosti, které by se daly označit jako prvotřídní, na druhou stranu za posledních 5 let na tom fond vydělal více než konkurence. Do budoucna to nemohu odhadovat, nemám fond nastudovaný tak do hloubky. Mimochodem, nem. fondy musí mít určitou část majetku mimo nemovitosti, aby byly likvidní. WMS má ten podíl vcelku vysoký, cca 45 %. Většina je v různých dluhopisech ze skupiny J&T, které se dají koupit i od samotné banky, dokonce s nižší nákladovostí, a s výnosem do splatnosti, který se blíží 5 % inzerovaným WMS na jejich fondu. (Firemní dluhopisy jsou samozřejmě něco trochu jiného než nemovitosti a u obou záleží investiční rozhodnutí i na vašich finančních cílech a toleranci k riziku.)

Aleš Tůma, 08. 02. 2015 19:03

Zajištěné dluhopisy GEEN

Dobrý den, na internetu mě zaujaly komerční články s nabídkou zajištěných dluhopisů GEEN. Mělo by se jednat o dluhopisy zajištěné podkladovým aktivem ve formě reálně provozovaných solárních a větrných elektráren. Úrok 5% p.a. na 5letetém dluhopisu včetně splacení dluhopisu by měly zajistit zisky z provozu elektráren. Pracuji v oboru energetiky a vím jaké zisky se v solárním byznisu dají získat. Proto bych nabízeným 5% i uvěřil. Potíž samozřejmě je že společnost GEEN General Energy neznám a vůbec netuším na co všechno bych mohl při investici do těchto dluhopisů narazit. Nemáte zkušenosti s dluhopisy této společnosti? Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Mclarenek, 16. 12. 2014 23:34

Dobrý den, vyjádření ve smyslu "pravděpodobnost bankrotu je X %" dát nemohu, nejsem ratingová agentura. Několik obecnějších postřehů: 1) Firma na svém webu a v PR článcích používá spojení "zajištěné dluhopisy". To je ustálený termín označující dluhopisy kryté skutečně nějakým formálním zajištěním, typicky zástavním právem. V emisních podmínkách se ale výslovně píše, že dluhopisy zajištěné nejsou. Čistě pro ilustraci tohoto pojmu viz např. www.cpibytydluhopisy.cz/zajisteni-dluhopisu. Zajištění zástavou zvyšuje jistotu věřitelů pro případ úpadku dlužníka. Na nezajištěných dluhopisech není samo o sobě nic špatného, ale propagační tvrzení je přinejmenším poněkud zavádějící. 2) Podle účetní závěrky za rok 2013 firma nemá téměř žádné dluhy, emisí dluhopisů se to ale samozřejmě mohlo poměrně výrazně změnit. 3) Důležité pravidlo: do žádného jednotlivého dluhopisu byste neměl investovat takovou část majetku, aby vás to v případě bankrotu emitenta výrazně bolelo. 4) Srovnatelný výnos, tedy 4-5 %, jde dosáhnout i na některých fondech rizikovějších dluhopisů. Ty ale mají výhodu diverzifikace. Navíc jde o poměrně likvidní investici. Jednotlivé firemní dluhopisy může být problém v případě potřeby prodat. V případě zájmu o více informací o fondech jsem k dispozici.

Aleš Tůma, 13. 01. 2015 18:38

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Kdo nedosáhl na mateřskou nebo ji má nízkou, může od července čerpat rodičovskou rychleji....více

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení...více

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky,...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.